Vasárnapra is várhatunk magyar olimpiai kvótát
2016. 04. 14., írta: DHP/TD, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
A nagybecskereki európai olimpiai kvalifikációs verseny zárónapján, azaz vasárnap, mind a hat súlycsoportnak lesz magyar szereplője. A nők két legnagyobb súlycsoportjában Wilson Vanessa és Németh Zsanett, a kötöttfogásúaknál Varga Ádám és Lám Bálint, míg a szabadfogásúak között Szmik Attila és Ligeti Dániel képviseli majd színeinket. Az olimpiai kvótákat elnézve, közülük az egyik legesélyesebb a szombathelyi Ligeti lehet, hiszen a Las Vegas-i világbajnokságról öt nagyon erős európai ellenfél kvalifikálta már magát Rióra, így velük biztosan nem kell megküzdenie majd Daninak.A szövetségi kapitány Gulyás István így vélekedik Vanessáról és Zsanettról:
Női 69 kg: „Wilson Vanessa az első és a harmadik versenyen próbálja megszerezni a riói részvételt jelentő lehetőséget. Vannak súlyproblémái, de megvan az esélye arra, hogy azokat a meccseket megfordítsa, amelyeken eddig az idén szoros vereségeket szenvedett. Ennek tetejébe még bravúr is szükségeltetik: olyan embereket kell legyőznie, akiket eddig még nem sikerült.”
UKRAJNA - Mindenki számára komoly meglepetést okoznának az ukránok, ha nem a világ- és Európa-bajnok, Európa-játékok győztes Alina Sztadnik képviselné Ukrajna színeit a zrenjanini kvalifikáción. Bár a 25 éves tehetség még sosem vett részt olimpiai kvalifikációs versenyen, sem olimpián, London óta azonban három világversenyen is meghallgathatta hazája himnuszát.
IZRAEL - Izraelben a női birkózás nem éppen a legnépszerűbb sportág, ám ettől függetlenül büszkélkedhetnek egy nagyon tehetséges birkózóval. Ilina Kartis ugyani 26 éves korára már négyszeres Eb-ezüstérmesnek mondhatja magát. A londoni olimpiára nem jutott ki, azonban a rigai Eb-n szerzett újabb ezüstérme komoly löketet adhat neki a rióig vezető úton.
AUSZTRIA - A szomszédos osztrák színekben versenyző Martina Kuenz a felnőtt korosztályban még csak bontogatja szárnyait, ám a 2015-ös Európa-játékokon szerzett ötödik helyével igencsak bizonyította, hogy van keresni valója a 69 kilogrammos súlycsoportban. Martina utánpótlásban számos szép eredményt tudhat magáénak, legutóbb a ruszei U23-as Európa-bajnokságon lett ezüstérmes.
Női 75 kg: „Ebben a súlycsoportban elsősorban Európában vannak a fő ellenfelek: az orosz, az ukrán és a török versenyző lehet Németh Zsanett legnagyobb ellenlábasa. Név szerint nem lehet tudni, hogy melyik orosz, illetve ukrán jön majd szembe Nagybecskereken. Az Európa-bajnok török Adar óriásit lépett előre, más versenyeken is villogott. Nos, ők hárman Zsanett előtt járnak, és rajtuk kívül ott van még a spanyol és a német vetélytárs is. A német Schell-t Svédországban már legyőzte, de egy biztos, az emlegetett orosz – ukrán – török hármasból egyet biztos, hogy le kell győznie. Ha most nem sikerülne, akkor majd a következő versenyen összejöhetnek a dolgok, de bravúr kell a kvótához.”
TÖRÖKORSZÁG - U23-as Európa-bajnokunknak, Németh Zsanettnek nem lesz könnyű dolga, ha esetleg összesorsolják a török Yasemin Adarral, hiszen 75 kilogrammos vetélytársa várhatóan bomba formában érkezik Nagybecskerekre. Adar legutóbb a rigai Európa-bajnokságon utasított mindenkit magamögé, a súlycsoport Európa-bajnoka lett.
OROSZORSZÁG - A hírek szerint az oroszok taktikázásra hivatkozva ebben a kategóriában sem indítanak versenyzőt Szerbiában. Amennyiben még is rajthoz áll valaki, az a kétszeres Eb-ezüstérmes Alena Sztarodubceva, vagy a többszörös világ- és Európa-bajnoki érmes Jekatyerina Bukina lehet.
UKRAJNA - Az ukrán női nehézsúlyra gondolva két versenyző neve merülhet fel. Az olimpikon Okszana Vascsuké, aki a világbajnokságon már egyszer megszerezhette volna a kvalifikációt, vagy a rigai Európa-bajnokságon is bronzérmet szerző, korábban Eb-ezüstérmes Alla Cserkaszovaé. Közülük valamelyik biztosan ott lesz Zrenjaninban és komoly esélyekkel száll harcba a riói kvótákért.
Sike András Vargáról, és Lámról nyilatkozott:
Kötöttfogású 98 kg: „Az a közös döntés született, hogy Kiss Balázs a szerbiai versenyt kihagyja, és most a szintén tapasztaltnak számító Varga Ádám remek helyettesítője lesz Balázsnak. Azt is figyelembe kell venni, hogy Szerbiában a 98 kilósok vasárnap birkóznak, Mongóliában pedig az azt követő pénteken kell szőnyegre lépni. Négy nap van a két verseny között, és egy kontinensnyi távolság. Még egyszer kell hangsúlyozni, hogy mindenki az országnak szerez kvótát.”
TÖRÖKORSZÁG - Szinte biztos, hogy a sokszoros világ- és Európa-bajnoki érmes Cenk Ildem fog török színekben megküzdeni az európai kvalifikáción kiosztott kvóták valamelyikéért, hiszen Las Vegasban csak 13. lett, így nem sikerült megismételnie azt, amit London előtt már megcsinált. Akkor vb-bronzérmesként jutott ki az olimpiai játékokra.
GRÚZIA - A brutális fizikummal rendelkező Mihail Kadzsaja igaz, világversenyen még nem tudott a dobogó közelébe kerülni, ám többek között a szombathelyi Magyar Nagydíjon is bizonyította már, hogy számolni kell vele a küzdelmek során. Nagyon kellemetlen ellenfél lehet Zrenjaninban, de még az is előfordulhat, hogy a világ- és többszörös Európa-bajnoki bronzérmes, kétszeres olimpikonn Gadabadzénak szavaznak bizalmat Grúziában.
FEHÉRORORSZORSZÁG - Az immáron 30 éves Cimofej Dejnicsenka valahogy a londoni olimpia előtt jobban teljesített, hiszen 2010-ben Európa-bajnok volt, valamint vb-ezüstérmet is szerzett már hazájának, 2012 óta azonban mindössze “csak” egy ötödik helyezést sikerült elérnie az Európa-játékokon. A fehéroroszok így sincsenek túl nagy bajban, hiszen Alekszander Hrabovik közben vb-ötödik lett a kategóriában, míg legutóbb a rigai Eb-dobogó harmadik fokára is felállhatott. Nyilvánvalóan Nagybecskereken is megpróbálkozik majd a legjobbak közé kerülni.
Kötöttfogású 130 kg: „Nehézsúlyban Lám Bálint képviseli a magyar színeket. Fiatal, nagy teherbíró képességekkel rendelkező versenyző, nem kell sokat fogyasztania. Elméletileg mindhárom kvalifikációs versenyen ő az emberünk, de erősen bízom benne, hogy nem kell háromszor nekirugaszkodnia az olimpiai részvételi jogért.”
ÉSZTORSZÁG - Az észtek legendáját, Heiki Nabit senkinek sem kell bemutatni. A világbajnok birkózó 2010-ben lépett fel a nehézsúlyúak közé, és mint később beigazolódott, jól döntött, hiszen a londoni olimpián ezüstérmet vehetett át. Azóta sem adta sokkal lejjebb a lécet, 2013-ban második világbajnoki aranyát is megszerezte, míg legutóbbi (bronz)érmét a bakui Európa-játékokon gyűjtötte be. A riói olimpiára is jó eséllyel pályázik.
SVÉDORSZÁG - A Las Vegas-i olimpiai kvalifikációs világbajnokság minden bizonnyal sérülés miatt nem állt rajthoz a 2012-es londoni olimpia bronzérmese, a svéd Johan Euren, ám idén Rigában, az Európa-bajnokságon szerzett bronzérmével jelezte, hogy várhatóan Zrenjaninban is ott lesz a 130 kilogrammosok versenyében.
FEHÉROROSZORSZÁG - Joszif Csugosvili sem a fiatal versenyzők közé sorolandó, idén 30. életévét tölti be az olimpiai ötödik birkózó. A londoni olimpiára a világkvalifikációról jutott ki, de már az európain is nagyon közel állt a részvételi jog kiharcolásához. Csugosvili idén Eb-bronzérmes lett, míg a tavalyi Európa-játékokon is a harmadik helyen zárt.
GRÚZIA - Lassan megszokhatjuk, hogy a nagyon erős grúz válogatott tajgai szinte az utánpótlás válogatottal érnek fel. Így van ez a nehézsúlyúak között is, hiszen a Las Vegas-i világbajnokságon a 23 éves Jakobi Kadzsaja próbálta kiharcolni az olimpiai kvótát. Nem sikerült neki, viszont azóta a felnőtt Európa-bajnokságon is komoly mérkőzéseket vívott, majd az U23-as Eb-n szabályosan földbe döngölt mindenkit, Európa-bajnok lett. Nagybecskereken is okozhat meglepetéseket.
LITVÁNIA - A litván Mindaugas Mizgaitis a súlycsoport egyik, ha nem a legidősebb birkózója. Idén októberben tölti be 37. életévét. Rutinos birkózó, már a 2000-es olimpiát is megpályázta, végül “csak” Athénba és Pekingbe jutott ki, utóbbin a harmadik helyezést szerezte meg. Meglepetés lenne, ha már az első kvalifikációs versenyen kiharcolná a riói részvételt, de semmiképp sem szabad leírni az “öregmotorost”.
Ritter Árpád véleménye Szmik Attiláról és Ligeti Daniról:
Szabadfogású 97 kg: „Szmik Attila képviseli a színeinket. Sérülésekkel bajlódott, ezért a rigai Európa-bajnokságon nem indult el. Igaz, akkor már bevethető állapotban volt, de inkább nem kockáztattam az újabb sérülést. Pótolta a lemaradást, szépen halad, már kifejezetten jól birkózik. Próbál minél több helyzetbe belekerülni, ezekben a szituációkban otthonosan érzi magát, és jól jön ki belőlük. Megszerezheti a kvótát, de reálisan nézve erre inkább a második kvalifikációs versenyen lehet esélye.
FEHÉROROSZORSZÁG - A rigai Európa-bajnokságon ezüstöt, valamint 2014-ben és 2012-ben is Eb-bronzérmet szerző Ivan Jankovszki nagy eséllyel állhat rajthoz Zrenjaninban.
NÉMETORSZÁG - Óriási meglepetés lenne, ha a németek 20 éves tehetsége, Erik Thiele kvalifikálná magát már az első versenyről az olimpiára. A Leipzig versenyzője életében először kapott lehetőséget felnőtt világversenyen, és rögtön bronzérmes lett az Európa-bajnokságon. Az UWW Thielet is megemlíti a 97 kilogrammos súlycsoport beharangozójában.
MOLDOVA - Nicolae Ceban az utóbbi két évben nem karrierje legjobb éveit futja, legutóbb 2014-ben, a finnországi Európa-bajnokságon szerzett érmet. Két olimpián azonban már szőnyegre léphetett és mindkettőre a pótkvalifikációs versenyek valamelyikéről jutott ki. Nem a súlycsoport legjobbja, de kellemetlen ellenfél lehet Zrenjaninban is.
Szabadfogású 125 kg: „Ligeti Dániel az Európa-bajnokságon ötödik lett. Az európai kvalifikáción a legnagyobb ellenfele az ukrán Zaszjejev, akivel Rigában a bronzéremért birkózott, ott némi bírói segédlettel az ukrán győzött. Nagyon számítok rá, hogy Dani - aki már világversenyes érmekkel bizonyította a tudását – már Nagybecskereken megszerzi a riói részvételi jogot, és nyugodtan tud készülni az olimpiára. Természetesen az ő súlycsoportjában is van négy-öt jó képességű versenyző, de őket le lehet győzni. Tavaly óta feljebb ment a súlya, jól mozog, „egyben” van, és a hétvégén megmutatja, mennyire jó.”
UKRAJNA - A 2013-as év világ- és Európa-bajnoki ezüstérmese, Alen Zasejev még sosem birkózott ötkarikás játékokon, idén azonban nagyon jó formában van, amit a rigai Európa-bajnokságon szerzett bronzérme is jól bizonyítja. Ligeti Danit épp a lett fővárosban múlta felül az ukrán, Nagybecskereken is erős ellenfél lehet a szombathelyi nehézsúlyú számára.
FEHÉROROSZORSZÁG - Ebben a súlycsoportban sem szabad megfeledkezni a fehéroroszokról, hiszen épp a rigai Európa-bajnokságon is bronzérmest ünnepelhettek a 26 éves Alekszej Nikolajev személyében, azonban még egy komoly emberük, aki nem más, mint a világbajnok Alekszej Semarov. Utóbbi idén lesz 34 éves, de tavaly az Európa-játékokon még második tudott lenni.
NÉMETORSZÁG - Bár a német nehézsúlyú, Nick Matuhin felnőtt világversenyen még nem tudott dobogóra állni, Londonban a kínai világkvalifikáción szerzett ezüstérmével birkózhatott Németország színeiben. Azóta egy Eb-ötödik helyezést tudhat magáénak.
A vasárnapi versenynapon szőnyegre lépő magyarok programja:
2016.04.16. Szombat
18:00-18:30 - Mérlegelés
2016.04.17. Vasárnap
09:30-14:00 - Selejtező és vigaszági mérkőzések
19:00-21:00 - Bronz- és döntő mérkőzések, ünnepélyes eredményhirdetéssel