Új szín a palettán: Pénzügyőr SE
2014. 11. 08., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség
Igazi sportág- és klubmentő műhely a Pénzügyőr SE, amely a Bp. Spartacus „romjait” vette át, és egyben jogutódja a Csepeli Amatőr Birkózó Iskolának (CSABI) is. Több mint félszáz birkózó – a gyerekektől a veteránokig – viseli az egyesület színeit, és rendszeresen edz egyrészt a Kőér utcában, másrészt centrumedzéseken a csepeli csarnokban, harmadrészt Csepelen, a Szárcsa utcai Általános Iskolában. A szabadfogásúakért Gulyás Zoltán, a kötöttfogásúakért Hajdu Imre felel. Mindkét szakember pedagógusként is dolgozik.A Pénzügyőr SE küzdősport-szakosztálya 2013-ban alakult meg, és hihetetlen lendülettel, szakmai alázattal teszi a dolgát. Természetesen a birkózás is komoly szerepet kap a klub életében. Fontos lépést jelentett a megszűnő Bp. Spartacus Kőér utcai létesítményének bérbevétele, a birkózóterem felújítása, amelynek első szakasza szeptemberben fejeződött be javítási munkák elvégzésével, üvegtáblák cseréjével, világítótestek felszerelésével. A munkálatok mindenesetre folytatódnak.
A mindennapi edzésmunka másik fő színtere a csepeli Szárcsa utcai iskola terme.
- Mondhatjuk-e, hogy a Pénzügyőr mentőövet dobott a Budapesti Spartacus-nak, és egyben megsegítette a Csepeli Amatőr Birkózó Iskolát is? – kérdeztük Szabó Károly szakosztály-vezetőt.
● Fogalmazhatunk így is. Elsősorban azt tartottuk szem előtt, és ez főleg a gyerekekre vonatkozik, hogy ne csupán a sportpályafutáshoz biztosítsuk a megfelelő körülményeket, a kiváló szakmai munkát, hanem segítsük a fiatalok továbbtanulását. Tehát segítsünk abban is, hogy ne kallódjanak el, találjanak munkát a civil életben.
Ehhez persze szükséges a szakirányú egyetem, főiskola kiválasztása, mert a klub nem titkolt céljai közé tartozik, hogy népszerűsítse az egyenruhás pályát, mutasson követendő mintát, adjon tartást a sportolóknak.
A Pénzügyőr SE a junior-csapatbajnokságon a harmadik helyet szerezte meg, azt kellemes meglepetésnek értékelte a szakosztályvezető, majd hozzátette: az is figyelemre méltó, hogy a klub nyolc birkózójából hat (!) nyert érmet az országos kadetbajnokságon, négyen döntőbe is jutottak.
A Szárcsa utcában ezúttal is a két tanár úr, Gulyás Zoltán és Hajdu Imre irányította az edzést. Sokszor napi két foglalkozás zajlik a tágasnak éppen nem nevezhető teremben. Egyébként mindketten értenek a fiatalok nyelvén, hiszen Zoltán közép-, Imre pedig általános iskolában tanít Csepelen.
● Annak idején, 2007-ben a Csepelből váltunk ki, ahol huszonöt évig edzősködtem – idézte fel a múltat Gulyás Zoltán –, ezután következett a CSABI, ami most már Pénzügyőr, nos, ez a csoport 24 versenyzőből áll, a gyerekektől a veteránokig minden korosztály képviselteti magát.
- Kik a Pénzügyőr kiemelkedő, reményteljes tehetségei?
● Kiemelem Szilvásy Eriket, az idei juniorbajnokot, Fritsch Róbertet, aki tavaly felnőttbajnoki döntőt birkózott, az utánpótlásból pedig a kadetbajnok Szurovszki Patrikot. Jász Márton most is, és tavaly is dobogóra állhatott a kadetbajnokságon. Tizenkét diákversenyzőnk mellett nyolc óvodás ismerkedik nálunk a sportág csínja-bínjával.
A szakemberek felhívták a figyelmet még Lángh Martinra is, aki mindössze 14 esztendős, de rendkívül erős, 85 kiló, és nagyon fényes jövőt jósolnak neki.
Hajdu Imre még külön méltatta Klein Veronikát, aki valóban önálló fejezetet érdemel. A mosonmagyaróvári rendőrnő korábban háromszor is nyert felnőtt bajnoki címet (2001, 2002, 2003), gondolt egy merészet, elment fizetés nélküli szabadságra, mert úgy gondolja, hogy kiharcolhatja a riói olimpián való részvételt, és most mindent ennek rendel alá. A válogatott birkózó-pályafutást még dzsúdóban is megfejelte rendőr-világbajnoki bronzérmmel 2009-ben. Nemrég viszont megérlelődött benne az elhatározás: újra a birkózásban akar emlékezeteset alkotni. Januárban ismét teljes erőbedobással vetette bele magát a felkészülésbe a Pénzügyőrben, és versenyez, harcol – az országos bajnokságon bronzérmes lett –, hogy elérje az áhított célt, az ötkarikás játékokat.
● Azóta, hogy a Pénzügyőr beszállt – tette hozzá Gulyás Zoltán -, a nyugodt munka és a stabilitás jellemez bennünket.
- A sportágfejlesztési támogatás mennyit lendített a mindennapokon?
● Sokat. Már tavaly is nagy segítséget jelentett, felszerelést, mezeket, cipőket, súlyzókat, szőnyeget vettünk a pénzből.
„…több szövetséggel állunk kapcsolatban, de a sportágfejlesztési támogatás kapcsán a Magyar Birkózó Szövetség elosztási rendszerét tartom a legkorrektebbnek.”
A klubban szeretnék, ha a felnőtt csb-n az NB 1-ben is rajthoz állhatna a Pénzügyőr, már csak azért is, mert lehet építeni az utánpótlás-bázisra, és hozzávetőleg két-három év múlva saját nevelésű birkózókkal szerepelhetnek.
A szakosztályvezető külön kiemelte a szülők áldozatkészségét, segítségét, mondván: nélkülük nehezen mennének a dolgok. A klub gazdasági hátterét megnyugtatónak látja, egyrészt a NAV, másrészt a szponzorok jelentik a pénzügyi bázist, de van még valami, amit Szabó Károly fontosnak tartott megemlíteni:
- A küzdősport-szakosztály vezetőjeként elmondhatom: több szövetséggel állunk kapcsolatban, de a sportágfejlesztési támogatás kapcsán a Magyar Birkózó Szövetség elosztási rendszerét tartom a legkorrektebbnek, a legmegnyugtatóbbnak.
Az idei esztendő kiemelkedő folyamata a Pénzügyőrben a birkózó szakág minőségi fejlesztése – összhangban a központi sportágfejlesztési stratégiával. A CSABI-val való szoros együttműködés az erőforrások egyesítésével messzire viheti a klubot, az utánpótlás-sikerek jó előjelek.
Elnézve az elszántságot, fegyelmezettséget, szakmaiságot, minden esély megvan arra, hogy öles léptekkel haladjanak.