Cikk keresés:    

Tovább erősíteni a pozíciót

2016. 12. 31., írta: Deák Zsigmond, fotót készítette: csepel.hu, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Németh Szilárd, a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) elnöke évzáró interjúban beszélt a 2016-os eredményekről, s a jövő célkitűzéseiről.

Elnök úr, hogyan értékeli a mögöttünk hagyott óesztendőt?

  • Alapvetően sikeresnek, hiszen a magyar birkózók összesen 26 világversenyes érmet szereztek 2016-ban, s az előző évvel ellentétben végre jöttek az aranyak is, méghozzá minden korosztályban. Korpási Bálint felnőtt világ-, Németh Zsanett és Szilvássy Erik U23-as, Lévai Zoltán junior Európa-bajnok lett, a kadeteknél Szőke Alex vb-t, Elekes Emese Eb-t nyert.

A riói olimpia mennyire árnyalja a képet?

  • Brazíliában nyolcan képviselték a színeinket, ami komoly fegyvertény, s bár részben a külső körülmények szorításában – gondolok itt elsősorban Lőrincz Viktor bronzmérkőzésére – a várakozások alatt szerepeltünk, s érem nélkül maradtunk, az év végi hazai klubvilágkupán és a nem olimpiai súlycsoportok világbajnokságán bizonyítottuk, hogy továbbra is a sportág elitjéhez tartozunk. Úgy gondolom, sok hátrányt leküzdhetünk, ha fejlesztjük a sportdiplomáciánkat, s bár mélyről indultunk, már látszanak eredmények ezen a területen is: Bacsa Péter bekerült a nemzetközi szövetség, az UWW marketing-, Barna Tibor a tudományos, dr. Molnár Szabolcs pedig az orvosi bizottságába.

Hogyan gazdálkodott 2016-ban az MBSZ?

  • Bár az állami támogatás stagnált, 100 millió forint fölé vittük a saját bevételeket, s ezáltal összesen bruttó 70 millió forint eredményességi, olimpiai felkészülési és csapatbajnoki jutalmat tudtunk kiosztani. Az egyesületek a KSF-programon keresztül hasonló összeghez jutottak, mint tavaly, természetesen ígéretünkhöz híven világos és nyilvános elosztási elvek szerint. A nyitottság jegyében továbbra is folytatjuk az üvegzseb-programot.

Mi a tapasztalata az edzéskörülmények javítása és a versenyrendezés terén?

  • Az év elejére megoldottuk budapesti otthonunk, a Körcsarnok azbesztmentesítését, országszerte több birkózócsarnokot avattunk, hogy javítsuk az infrastruktúrát, decemberben pedig sikeres világkupát és világbajnokságot rendeztünk, valamint vendégül láttuk az UWW elnökségét. Ezzel komoly tapasztalatokat szereztünk a 2017-es szombathelyi U23-as Eb és a 2018-as budapesti felnőtt vb előtt. Tudjuk, hogy minden sikeres hazai viadal egy érv a 2024-es budapesti olimpiai pályázat mellett. 

A további távlati célok tekintetében is sikerült előrelépni?

  • Jövő év második felében elindítjuk a Kozma István Nemzeti Birkózó Akadémiát, amely akkor düböröghet majd teljes gőzzel, ha 2018-ra elkészül a minden igényt kielégítő épületkomplexum, mindenesetre külön költségvetési soron szerepel az erre szánt állami pénzösszeg. Határon túli sportbarátainkról sem feledkeztünk meg, jártunk Erdélyben, a Délvidéken, a Felvidéken, s ők is jártak nálunk, közös versenyeket, edzőtáborokat szerveztünk, hiszen az a határozott tervünk, hogy a magyar birkózás az egész Kárpát-hazában éljen és viruljon. Ígéretünkhöz híven dolgozunk az életpályamodell kialakításán, amelyre nagyszerű példát mutatott a Honvéd: Orbán Győző barátunk segítségével egyrészt újjáalakult a szakosztály, másrészt elérte, hogy a birkózás is bekerüljön a Simicskó István miniszter úr által kidolgozott katonai sportági programba. Köszönet érte.

Milyen lépések történtek az eredményesség javítása érdekében?

  • Az olimpia után a jobbítás szándékával kiírtuk és levezényeltük a szövetségi kapitányi pályázatokat, némileg átstrukturálva a felkészülési rendszert, s ahol kell, például a szabadfogásúaknál neves külföldi szakemberekkel frissítettünk, hogy a magyar birkózás meg tudja tartani előkelő pozícióját a nemzetközi szinten, s a hazai sportági struktúrában egyaránt.