Sike András 55 éves
2020. 07. 18., írta: Deák Zsigmond, fotót készítette: Pozsonyi Zita, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Sike András július 18-án, szombaton ünnepli az 55. születésnapját! Ki ne tudná, hogy kötöttfogású válogatottunk szövetségi kapitánya az 1988-as szöuli olimpián jutott a csúcsra, az ötkarikás dobogó tetejére.Szülővárosában, Egerben kezdett el birkózni a hetvenes évek közepén, s 1982-ben igazolt a Ferencvároshoz, amelynek színeiben a legnagyobb sikereit aratta. Oroszlánkörmeit a juniorok között vb-3. (1983) és Eb-2. hellyel (1984) mutatta meg, a felnőtteknél 1985-ben húzta fel a válogatott mezt, első érmét, egy bronzot az 1988. májusi kolbotni kontinensviadalon szerezte. Ez ugyan megfelelő felvezetésnek tűnt a szeptemberi ötkarikás játékokra, de túlzás lett volna állítani, hogy ő számított kötöttfogásúink között a fő esélyesnek: szigorúan csak a korábbi eredményeket nézve a legtöbb csapattárs előtte állt a rangsorban. Komáromi Tibor, Gáspár Tamás, Bódi Jenő, Repka Attila már nyert világversenyt, Vadász Csaba, Takács János, Major Sándor, Klauz László szintén állt a dobogón. „Nem tartoztam a verhetetlen kategóriába, viszont bárkit le tudtam győzni a mezőnyből, sőt, le is győztem, csak nem mindig egy viadalon. Talán nyerhettem volna több nagy versenyt is, de nem panaszkodom, hiszen pont azt sikerült, ami a csúcsok csúcsa” – mesélte Sike.
Szöulban a 23 éves ifjú titán – a magyar birkózás legfiatalabb olimpiai bajnoka! – a japán Nakadome (6-0) és a kínai Jang Csangling (8-1-nél tus) ellen „melegített be”, hogy aztán már egy igazi klasszissal, az akkor vb-2., későbbi kétszeres világbajnok és olimpiai ezüstérmes nyugatnémet Rifat Yildizzel bánjon el (5-1-nél leléptetés). Az ágán utolsóként az iraki Szalával játszadozott el (1:41 perc alatt 16-0, technikai tus). Úgy robogott be a döntőbe, hogy 35 akciópontot csinált 3 ellenében… S itt éppen ugyanúgy folytatta, mint addig, pedig a vb-1., Eb-2. bolgár Sztojan Balov jött vele szembe, aki a második menetben sérülésre hivatkozva feladta a kilátástalan küzdelmet. Ám bizton állíthatjuk, Sike Bandit azon a napon makkegészségesen sem verte volna meg. „A lenti védekezésben nem akadályozta a fájós térde, ehhez képest megemeltem és megpörgettem, 9-0-ra vezettem másfél perc múltán. Persze nyilván zavarta a sérülése, de ha ő áll jobban, vagy szorosabban alakul a meccs, akkor biztosan nem adta volna fel. Kár, hogy nincs több felvétel a versenyről, mert a többi ellenfelemet is eldobáltam Szöulban, nem csak őt” – fogalmazott a bajnok.
Sike András ugyan több világversenyt már nem nyert – többek között azért, mert a kárára változtatták meg a szabályokat –, további két vb-bronzára (1989, 1991) és Eb-ezüstjére (1990) joggal lehet büszke. Négy-öt kiemelkedő évével mindenesetre beírta magát a magyar és az egyetemes birkózás történetébe, s azóta is maradt a sportágban. Előbb a Fradi edzőjeként, majd szakosztály-vezetőjeként alkotott maradandót, az ő keze munkája is benne van a kétszeres világ- és Európa-bajnok, olimpiai ötödik Bácsi Péter, illetve az olimpiai ezüstérmes Fodor Zoltán sikereiben. 1991-ben még versenyzőként, 2010-ben, 2011-ben és 2014-ben már szakmai vezetőként vett részt az FTC csapatbajnoki diadalaiban. 2015 elején kinevezték a magyar kötöttfogású válogatott szövetségi kapitányának, azóta világ- és Európa-bajnoki címek (Korpási Bálint, Lőrincz Tamás, Lőrincz Viktor), érmek bizonyítják a szakértelmét, a 2017-es újvidéki Eb-n még a szakági csapatversenyt is sikerült megnyernie tanítványainak. Isten éltesse az 55. születésnapján!