Riói minikalauz – főtitkári szemmel
2016. 02. 09., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Január végén négy tagú magyar birkózó küldöttség járt Rio de Janeiro-ban, ahol a Nemzetközi Birkózó Szövetség megtartotta nemzetközi olimpiai tesztversenyét, fél évvel a nyári játékok előtt. Mint erről korábban már beszámoltunk, két tehetséges versenyzőnk, Galambos Ramóna és Dénes Mercédesz lépett szőnyegre a mesteredző Nagy Lajos irányításával. A csapatot Farkas Tibor vezette, aki egyben „terepszemlét” is tartott: vajon milyen körülmények várják olimpikonjainkat a tengerparti brazil nagyvárosban.Farkas Tibor, a Magyar Birkózó Szövetség főtitkára még az elutazás előtt konzultált a MOB orvosi bizottságának azon tagjaival, akik már jártak a helyszínen, és ennek kapcsán gyűjtötte össze azokat a szempontokat, amelyek szerint egy rendhagyó, de hasznos bédekkert állított össze az elutazást – ott tartózkodást illetően. Őt kérdeztük a körülményekkel kapcsolatban.
Utazás – de mikor?
- Örök vitatéma, hogy mikor kell kiérkezni a versenyre – kezdte a főtitkár. – Az a jó, ha jószerivel a verseny előtt néhány órával érkezünk meg, aztán rögtön vessük magunkat a küzdelembe? Esetleg az az üdvözítő megoldás, hogy vegyük tekintetbe az időeltolódást és szervezzünk előtte edzőtábort a helyszínen? Azt is szokták mondani, hogy ahány óra az eltolódás, annyi nappal előtte kell kimenni az akklimatizálódás érdekében. Most télen három, de nyáron öt óra az eltolódás Rió és Budapest között, náluk járnak előrébb. Mi szerencsés módon utaztunk, hiszen kora reggel indultunk el itthonról, és a párizsi átszállás után repültünk tovább Brazíliába, ahol az ottani idő szerint este tíz óra tájban már mindenki aludni térhetett a szállodában, tehát nem kellett annyira kizökenni a napi rutinból. A lányok elmondták, hogy jól pihentek, és a következő napokban sem érezték az időeltolódás nehézségeit. Nem az érkezésünk másnapján, csak harmadnap rendezték meg a versenyt.
Farkas Tibor szerint ez járhatóbb útnak látszik, mint az őszi Las Vegas-i világbajnokság előtti módszer, amikor is a kilenc órás időeltolódást ellensúlyozandó, a versenyzők kilenc nappal a vébé előtt már ott edzőtáboroztak, de nem jöttek pozitív visszajelzések.
A helyszín
Rióban a belső szállítást légkondicionált buszokkal oldották meg a szervezők, és remélhetőleg az olimpia idején ugyanezt követik majd. Egyébként a forgalom elképesztően nagy, a sávok egész nap telítettek.
- A Barra Olimpiai Park lesz az a központi létesítmény, ahol összesen 15 sportág eseményeire kerül sor, és a birkózó versenyeket is ott rendezik meg - folytatta a beszámolót Farkas Tibor. – Ha a közelben tudsz szálláshelyet kapni, az mindenképpen jó, mert sok sportág eseményeit lehet követni. A csarnokok esetében arra számítani kell, hogy nagyon erősen hűtik a levegőt a légkondicionáló berendezésekkel, nagyjából húsz fokos a hőmérséklet, és betérve a kinti melegből bizony nagyon fáztam. Fel kellett öltöznöm. Nagyon oda kell figyelni erre, különösen azoknak, akik érzékenyek a viszonylagos hidegre.
A csarnok… és a mezőny
- Voltaképp három csarnokot építettek egymás mellé, amelyek mégis egységet alkotnak, ugyanis a közvetlen átjárást biztosították az épületrészek között. Tudomásunk szerint a birkózást a középső csarnokban, a Carioca Arena 2-ben rendezik meg, bár a tesztversenyre januárban az 1-es arénában került sor. Az edzőtermet a hatalmas 2-esben rendezték be, a hat szőnyeget a nyers betonpadlóra tették le, ott még zajlottak a munkálatok, csiszoltak, fűrészeltek, és mindent belepett a jellegzetes finom por.
A próbaversenyen 49 lány lépett szőnyegre, tapasztalatot akartak gyűjteni. A nemzetközi élvonalba tartozó amerikaiak, kanadaiak, japánok, kínaiak, továbbá az oroszok mellett természetesen mi is ott voltunk a brazilokkal együtt.
- Nem túl erősek a brazil birkózónők – fejtegette a csapatvezető. – A többiek viszont szolgáltak meglepetésekkel, például kikapott az orosz világbajnok, de láttunk japán és kínai vereségeket is. Galambos Ramóna végül ötödik lett, Dénes Mercédesz egy orosz versenyzőtől kikapott, akit viszont legyőzött egy kínai, így Merci nem tudott tovább küzdeni.
Időjárás, klíma
A brazil januárban függőlegesen tűzött a nap, forró volt a levegő. Az ottani augusztus már mérsékeltebb lesz, ami azt jelenti, hogy 30 foknál nem lesz nagyobb hőség, de párás, olykor borús idő várható.
Ami a járványveszélyt illeti: már az Air France Rió felé tartó járatán tájékoztatták az utasokat a zika-vírus veszélyeiről (a trópusi szúnyogok csípése okozhat gondokat), és ha valaki valamilyen csípést lát magán, akkor figyelni kell, mert ha az vörösödik, megkeményedik, mi több, láz is bekövetkezik, akkor tíz napon belül orvoshoz kell fordulni.
- Figyeljünk a vízre – figyelmeztet a sportvezető. – Vacsoránál talán nem is gondolunk arra, hogy a felszolgált üdítő mellé kihozott pohárban a jégkockák rejthetnek veszélyeket, mert csapvízből készülnek. Mi nem kértünk, kivéve Nagy Lajost, aki halált megvető bátorsággal „jégkockázott”, beletette az italába, megitta, de megúszta baj nélkül. Ettől függetlenül nem ajánlom a kísérletezést. A MOB részére készített feljegyzésemben leírtam, hogy minden résztvevő – vagy éppenséggel turista - mindenképpen tegyen a csomagjába fejfedőt, napszemüveget, és egy kis kulacsot is. Kirándulás vagy séta közben nagyon kell ügyelni a Copacabanán a saját értekeidre, ott keményedik a világ, nyoma sincs a kedvességnek, rád akarnak sózni mindent. Agresszívak, és ahogy mondani szokás, a direkt marketing törvényei uralkodnak. Senki ne hagyja becsapni magát.
És a ráadás…
- Azon döbbentem meg, hogy sehol egy plakát, egy felirat, amely arra utalna, hogy Rió várja a világot, mert ott olimpia lesz. A reptéri emlékboltban persze, voltak olimpiai tárgyú mütyürök, szuvenir tárgyak. Eddigi egyetlen kvótásunknak, Lőrincz Viktornak biztatásként hoztam is onnan egy birkózó emblémás riói jelvényt, remélem, jó kabala lesz majd.
Az önkéntesekről Farkas Tibor elmondta, hogy nagyon lelkesek, szolgálatkészek, de a portugál nyelven kívül mást nem beszélnek, ami nem könnyíti meg a kommunikációt.
Mindenesetre reménykedjünk, és próbáljunk optimisták lenni, hogy augusztusra, az olimpiára minden „kiegyenesedik”, elkészülnek a létesítmények, az utak, és talán még az önkéntesek is megtanulnak néhány kedves mondatot egy alapfokú angol gyorstalpalón.