Péteri László lyukas szívvel is pompás bíró
2015. 07. 15., írta: Szabó Sándor, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Aki figyelmesen szemléli a különféle tömegsport-futóakciók mezőnyét, előbb vagy utóbb feltűnik a nevezők között Péteri László. Szövetségünk Bíróbizottságának elnöke ugyanis rendre futócipőt húz. Arra azonban vigyáz, nehogy túlterhelje a térdét, következésképpen a maratoni távot aligha vállalja be.S ennek az elővigyázatnak oka van.
A szíve és a térde.
Laci, aki 1968-ban kezdett birkózni, csaknem kijutott az 1980-as moszkvai nyári olimpiára. A 68 kg-os szabadfogásúak közé sorsolták volna be, ha nem végződik súlyos balesettel az egyik edzése. Történt, hogy tréning közben a jobb térdében szinte szétrobbant a porc - dr. Berkes István műtötte -, de nemcsak az az ötkarikás viadal maradt ki az életéből, hanem a további világversenyek is.
- Biztos utazó voltam - meséli Péteri László. - Aztán ahogy megtörtént a baj, az én kategóriámban Kocsis János rajtolt, a 62 kilósok közé pedig levitték néhai Szalontai Zolit.
Érthetően búskomor még ma is e sérülése miatt. Hát még amikor kiderült egy sportorvosi vizsgálaton, hogy egy másik bajjal is szembesülnie kell: születése óta lyukas a szíve...
Ennyi csapás ellenére sem adta fel. Edzőként a Bp. Honvédban és a BVSC-ben szolgálta szeretett sportágát, aztán következett a bíráskodás. Folyamatosan lépdelt felfelé a képzeletbeli grádicsokon, mígnem már a bíráskodásban úgymond "superiority" osztályba került.
Megjegyeznénk: országunkból egyedül.
Ennek köszönhetően ott volt a 2004-es athéni és a 2008-as pekingi olimpián is. Az pedig egyenesen érthető, ha arra gondol, hogy beválogatják jövőre a riói olimpia 45 játékvezetője közé. Amikor azt kérdem, meglepte-e, hogy a Bíróbizottság elnökeként ténykedő Bacsa Péter leköszönt tisztéről, ezt válaszolja:
- Egy kicsit igen. Elvégre nem tudtam, hogy a sportági felső vezetésbe igyekszik. Tíz évig bíráskodtunk együtt, jól kijöttünk egymással.
Ami a honi bíráskodást illeti: László bevezeti az ismételt bírói vizsgát, amit azzal indokol, hogy több ítészünk 20-30 éve fújja a sípot, és néha bizony nem úgy működnek közre, amint az elvárható lenne: július 18-án és 19-én előbb elméleti, majd gyakorlati vizsgát kell tenniük. Az bíráskodhat tovább, aki legalább 70 százalékos eredményt mutat fel.
- Ez elkerülhetetlen, hiszen sportemberek sok éves munkája veszhet kárba egy hibás akcióértékelés okán - indokol Péteri László, aki piros és sárga lapokkal igyekszik megfékezni a vérmesebb edzőket azért, hogy ne legyen túl sok vita a különféle viadalokon. Aki négy sárgát összeszed, azt a versenyekről való "száműzéssel" büntetik. De a dolog fordítva is igaz: amennyiben egy edző jogosan kritizál egy indiszponált játékvezetőt, utóbbi esetét is kivizsgálják, és ha indokolt, jön a szankció.
Újabb érdekes terve az, amit meg is valósít: kettéválasztja a szabad- és kötöttfogású játékvezetőket, elvégre a két fogásnem szabályrendszerében azért van némi különbség. Azt pedig ugye senki sem akarja, hogy a játékvezető akár csak egyetlen tizedmásodpercig is habozzon egy-egy akció megítélésékor.
Visszakanyarodva a futáshoz, kocogó-szenvedélyéhez: a maratoni táv teljesítése azért nem sikerülhetett a Brill Fitness-ben dolgozó aerobikedzőnek, mert műtött térde egy idő után '"bejelez", akkor pedig le kell állnia, nincs mese.
Abban bízunk, a riói 45 bíró között ott lesz a helye, ahhoz viszont a Las Vegas-i idei, szeptemberi olimpiai kvalifkáló vb-n, majd a jövő évi Eb-ken is kiemelkedően kell bíráskodnia.
Nincs kétségünk afelől, hogy egyik eseményen sem vall szégyent.