Cikk keresés:    

Péteri László a búcsúfellépésre készül

2018. 09. 25., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

A szövetség bíró bizottságának volt elnöke nem fog pihenni sem az októberi budapesti világbajnokság előtt, sem pedig közben, ez egészen biztos. Péteri László felel a külföldről érkező bírók fogadásáért, elhelyezéséért, „gardírozásáért”, és mindennek tetejébe még a szőnyegre is lép, hogy meccseket vezessen – nemzetközi porondon utoljára láthatjuk őt.

A találkozásunknak illusztris helyszíne volt: Budapest, a régi Stefánia- palota egyik díszes terme, ahol az Így főznek a birkózók című könyv előmunkálataihoz szorosan hozzátartozó fotózás zajlott. Készültek képek a birkózóvilág legillusztrisabb egyéniségeiről, és természetesen mindenki elkészíthette a saját specialitását, amelyek szintén lencsevégre kerültek. Maga a látványosnak ígérkező könyv – persze, megannyi történettel – még az októberi vébé előtt napvilágot lát.

 Az Aranysíppal kitüntetett nemzetközi bíró, Péteri László is serénykedett: dijoni mustáros, kapros lazacot készített. Saját bevallása szerint a világot járva szinte mindent megkóstolt, de túllépve a helyi specialitásokon mégis arra a következtetésre jutott, hogy a magyar konyhának nincsen párja.

Tény, hogy László remek kitűnő állapotban van, nincsen rajta súlyfelesleg, amely a – rendszeres mozgás mellett – természetesen a gondosan megválasztott ételeknek is köszönhető. 

  • Muszáj, hogy az ember karban tartsa magát – magyarázta mosolyogva. – Nem mindegy, hogyan nézel ki, amikor felállsz a szőnyegre, hiszen a saját országodat is képviseled, és ha túlsúllyal küszködsz, az a mozgásodat  megnehezíti, és nem biztos, hogy időben oda tudsz helyezkedni, ahonnan jól látod a mérkőzés szituációit. A birkózás a rögtönzéseken is alapuló sport, ezért fontos, hogy a bíró együtt tudjon mozogni a versenyzőkkel. 

Érdekes ez, de nekem éppen egy ellenkező kép ugrik be, még pedig az 1980-as moszkvai olimpia döntője, amikor Növényi Norbert birkózott a román Dicu ellen, a finn bíró pedig tekintélyes pocakkal járt-kelt a szőnyegen. 

  • Jó, de azt azért tudni kell, hogy az emlegetett Toivola a világ egyik legjobb bírója volt, és egy döntőt valóban a legjobb bíróknak szoktak odaítélni.

Tehát amit nem látott, azt érezte…

  • Maximálisan, és a helyezkedésével tökéletesen tudott operálni, ragyogó meglátásai voltak. Ő is birkózó volt, tehát teljesen tisztában volt azzal, hogy az akciók honnan indulnak, és hová fognak érkezni. Azért az előny, ha a bírók birkóztak korábban.

Magad is birkóztál fiatalabb korodban, tehát nem kivételként erősíted a szabályt. Most pedig essék szó a budapesti világbajnokságról, mennyire tudod „terelgetni” majd a bírótársaidat októberben?

  • Ha egy ország világversenyt rendez, az nyilvánvalóan hatalmas sportdiplomáciai jelentőséggel bír. Nagyon jól tudják a nemzetközi bírók, hogy ha idejönnek egy nagy versenyre, akkor a legjobb feltételeket teremtjük meg nekik, legyen az az étkezés, a szállás, a szállítás. Magyarországra tehát szívesen jönnek, és az én feladatom minden, a bírókkal kapcsolatos szervező munka. 

A nemzetközi birkózó életben is léteznek érdekcsoportok, összefonódások, amelyek befolyásolhatják a bírók tevékenységét is, lásd riói olimpia, de ezeket hogyan lehet kikerülni, kivédeni?

  • Az olimpia óta a nemzetközi szövetség gondosan választja ki a bírókat már a világbajnokságokra is, mert Rióban valóban irányítva volt a bírók tevékenysége. Igazolni ugyan nem igazolható, de a szakma jól tudja, hogy valami nem stimmelt. Egyébként a versenyzők, edzők jelentős része mindig a bíróban keresi a vereség okait, de az intelligensebb birkózók elfogadják, hogy legyőzték őket. Sajnos a szabályok még mindig nem tökéletesek, ami visszaüthet a mérkőzéseken. Nem könnyű a passzivitás megítélése vagy szabálytalanságokért járó intés, és ezek mindig sarkalatos pontjai a mérkőzésnek, mert adott esetben a versenyző nem érzi magát passzívnak, viszont a bírónak kristálytisztán látnia kell, mit és hogyan hibázott a sportoló. Ilyenkor szükséges a szankció. Valóban léteznek összefonódások, kapcsolatok – például a volt Szovjetunió tagállamai között -, de ezeket a nemzetközi szövetség próbálja kezelni. Manapság már számítógépes rendszer segítségével választják ki és küldik a bírókat, tehát „tudja” a gép, hogy ez és ez a bíró mely országbéli versenyzőknek vezethet vagy éppen nem vezethet mérkőzéseket. Ha – teszem azt - egy egyesült államokbeli és egy orosz birkózó küzd egymással, akkor egy ázsiai, egy afrikai vagy esetleg egy dél-amerikai versenybíró fog a szőnyegre állni, hogy levezesse a mérkőzést. 

A Papp László Sportarénában Te is fogsz meccseket vezetni?

  • Természetesen igen, de ez lesz az utolsó világversenyem, Budapesten fogok visszavonulni a világbajnokságon, és a nemzetközi karrieremet itt fejezem majd be.

Sajnálod?

  • Persze sajnálom is, de már annyi fantasztikus élményt átéltem, annyi nagy mérkőzést vezettem, hogy ez legyen elég. Jöjjenek a fiatalok, nekem bőven lesz mire emlékeznem, ha egyszer majd megírom a visszaemlékezéseimet…