Cikk keresés:    

Példaképek állnak a ceglédi építkezés mögött

2014. 07. 29., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség

Virágkorát éli a ceglédi birkózás. A világklasszisait megsüvegeli a világ. Eközben a háttér, a CVSE szakosztálya immár nagycentrumként dolgozik, és a sportágfejlesztési támogatás révén egyre erősödik. Szőnyeget vettek is, kapnak is, amelyek révén több helyre „házhoz viszik” a sportágat.

Budapesttől mintegy nyolcvan kilométernyire járunk. A helyszín Cegléd, a Malomtó széli birkózóterem. Ilyenkor, a nyári időszakban is van élet, illetve edzés a Ceglédi VSE futballpályájának tőszomszédságában. Ezen a júliusi késő délutáni órán éppen az ifjú abonyi birkózók izzadnak a szőnyegen. A ceglédi nagycentrum irányítója és egyben vezetőedzője Pap Ferenc, aki a körzeti vezető klubban öccsével, Attilával, Kovács Bélával és Sárközi Viktóriával végzi a szakmai munkát.
Ha azt mondom, Cegléd, bízvást sokan vágják rá: Lőrincz Tamás! A háromszoros Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes klasszis itt kezdte a pályafutását (a város díszpolgára), aztán az ász után jönnek a pakli további „erős” lapjai, Tamás öccse, Viktor, aki világ- és Európa-bajnoki bronzérmet szerzett, aztán a szintén innen induló, sokszoros válogatott Kozák István, ők manapság is a Cegléd színeiben versenyeznek. Emlegethetjük a nem is olyan régmúlt Európa-bajnokait, a ceglédi gyökerekkel bíró Bódi Jenőt és Sipos Árpádot, de lesz még szó a sporttörténelemről…
Pap Ferenc vezetőedző – a Lőrincz-testvérek útnak indítója – elmondja, hogy a ceglédi nagycentrumhoz hat birkózóklub tartozik: a Ceglédi VSE-n kívül az Abonyi BC, a Nagykőrösi Petőfi TSE, a Kecskeméti BC, a Jászapáti VSE, a Nyársapáti SZSE alkotja a hatosfogatot.
- Milyen lehetőségeket adott a sportágfejlesztési támogatás a centrumnak?
- Itt a teremben is láthatók és megfoghatók bizonyos eredményei – mutatja Pap Ferenc. – Új erősítő-berendezéseket tudtunk venni, sőt, szőnyegeket is, pedig a szőnyegprogramból még nem is kaptuk meg a bennünket megillető részt.
Terjeszkedik a ceglédi klub, hiszen immár két általános iskolában is tudnak edzést tartani, a Várkonyi Istvánban, és a Szentkereszt katolikusban. Kihelyezett szakosztály működik Csemőben, Nyársapáton, Törtelen, Tápiószőlősön. Ami a Ceglédi VSE-t illeti: a klub edzéseit mintegy száz gyerek látogatja, és hozzájuk időről-időre a vonzáskörzetből is csatlakoznak még gyerekek, tehát az edzőpartnergond így könnyebben megoldható.
A legjobbak, a válogatott kerettagok eljárnak a budapesti keretedzésekre, a Müller Ferdinánd-terembe.
- Kik azok a válogatott szintű versenyzők, akikre már most érdemes odafigyelni?
- Említhetem a kerettagok közül például a juniorkorú Andrási Józsefet, aki gőzerővel készül a junior-világbajnokságra, az ifik közül Lakatos Tamást, Török Tamást, a Kecskeméti testvéreket, vagyis Krisztiánt és Ferit, sőt, a kicsik között is látok ígéretes tehetségeket.
- Mennyire lehet vonzó vagy hívogató név Lőrincz Tamásé vagy Lőrincz Viktoré, a ceglédi klasszisoké?
- Ők itt példaképek, ez teljesen egyértelmű. Tamásra nemcsak a szenzációs birkózótudása, hanem az emberi tulajdonságai, a szerénysége miatt is felnéznek. Az ő személye, pályafutása azt példázza, hogy van értelme erre a sportágra áldozni, mert olyan magaslatokra is el lehet jutni, mint ő. Amikor eljön a bemutatóinkra, látszik, mennyire megmozgatja a gyerekek fantáziáját.
Pap Ferenc külön is hangsúlyozza a szőnyegvásárlás fontosságát, mert így sokkal több helyen tudnak edzést tartani a gyerekeknek, voltaképp „házhoz” viszik a sportágat.  A támogatásnak köszönhetően három új helyszínen tudtak csoportokat indítani.
- Az edzői létszámot is bővíteni tudtuk az anyagi helyzet javulásával – teszi hozzá. – A többszörös válogatott Sárközi Viktória a csemői iskolában tart edzéseket, de azt is el kell mondani, hogy a felnőttversenyzőink is tanulják az edzői mesterséget, fiatal szakemberekben szerintem nem lesz hiány a jövőben.
A ceglédi terem irodájában a falon impozáns tervrajz látható, vagyis már papírra vetették azt a teremfejlesztés tervezetét. A pályázatot beadták, és ha az elképzelésből valóság lesz – remélhetőleg hamarosan – , akkor a jelenlegi terem a háromszorosára bővülhet, azaz a mostani egy szőnyeg helyett hármat tudnának elhelyezni. Akkor a centrumedzéseket valóban európai körülmények között lehetne tartani. Elférne benne erősítőterem, szauna, és minden, ami szükséges.
A kép teljességéhez hozzátartozik, hogy a ceglédiek sporttörténelmi fejezeteket írtak, hiszen a magyar birkózósport első világbajnoki aranyérmét Gál József, a Ceglédi VSE versenyzője szerezte 1950-ben.
Pap Ferenc az öccsével, Attilával is sokat hozzátett a ceglédi dicsőség-krónikához. Az első csoportjukban – amellyel fiatal edzőként elkezdtek dolgozni –, volt egy tehetséges, kilencéves kisgyerek, bizonyos Lőrincz Tamás, aki az ő kezük alatt, a segítségükkel indult el, és vált nemzetközi klasszissá. Olyan csodálatos ívű pályafutásban játszottak alapvető szerepet, amely az olimpiai ezüst és a három Európa-bajnoki cím mellett – meggyőződésem szerint – még tartogat nekünk valamit…