Cikk keresés:    

Ötvenéves Hegedüs Csaba ikonikus olimpiai aranyérme!

2022. 09. 10., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Épp ötven esztendővel ezelőtt, 1972. szeptember 10-én szerezte Münchenben Magyarország 100. olimpiai bajnoki címét a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) korábbi elnöke, az egykori szövetségi kapitány, a „Tuskirály”, Hegedüs Csaba.

Hegedüs Csaba Sárváron kezdett birkózni, majd Szombathelyen, aztán a Vasasban folytatta pályafutását. 1971-ben, 23 évesen Szófiában az összes ellenfelét két vállra fektetve nyerte meg a világbajnokságot, ezért azóta is „Tuskirályként” becézik.

„Nyolc tussal nyertem meg a vébét, tudtam, hogy technikailag alkalmas vagyok arra, hogy mindenkit legyőzzek az olimpián. Rettenetesen sokat edzettem, talán többet, mint kellett volna, hiszen a játékokon már nem voltam annyira éles, mint a világbajnokságon, ahol brillíroztam. Viszont olyan mennyiségű munka volt bennem, hogy senki nem állhatott meg előttem” – emlékszik vissza Hegedüs Csaba.

Az 1972-es müncheni játékokon a szovjet AnatolijNazarenkót, a svéd Jan Karströmöt, a lengyel Adam Ostrowskit, a bolgár Kiril Dimitrovot és a jugoszláv Milan Nenadicsot legyőzve nyerte meg Magyarország 100. olimpiai bajnoki címét – szeptember 10-én.

Mindig azt szoktam mondani, hogy nekünk, birkózóknak meg kell tanulnunk lemenni a víz alá, s ott megfulladni – így Hegedüs. – Nyilvánvalóan egyikünk sem fulladt még meg, de el kell mennünk addig, amíg azt nem mondja a testünk, hogy nincs tovább. Ez történt Münchenben is, a harmadik mérkőzésemen, Ostrowski ellen. Borzalmasan erős, passzív versenyző volt. Tudtam, hogy senki nem dolgozott nálam többet az olimpia előtt, így azt a taktikát választottam, hogy fizikailag felőrlöm. A második menet elején nagyon nekirontottam, és egyszer csak jött a pillanat, amikor azt éreztem, nem bírom tovább. Édesanyámhoz, majd Istenhez fohászkodtam, amikor elérkeztem a fulladás határához. Visszanyúltam a magyarságomhoz, megéltem a nemzetem kínlódását és harcát, átéreztem, hány embernek okozok örömöt a győzelemmel. Ebből merítettem még energiát, tovább hajtottam, amikor Ostrowski egyszer csak összeesett előttem. Olyannyira elfáradt, hogy a bíró nem tudta felemelni a szőnyegről, így leléptették.”

Hegedüs Csaba néhány hónappal az olimpia után súlyos autóbalesetet szenvedett, heteken át közvetlen életveszélyben volt. De nem adta fel, felállt, és két és fél évvel később már ismét világbajnokságon szerepelt. 1976-ban és 1977-ben Európa-bajnoki címet ünnepelt, nem sokkal sportolói pályafutása lezárását követően szövetségi kapitány lett, tíz évig irányította a kötöttfogású válogatottat – ebben az időszakban Kocsis Ferenc, Növényi Norbert, valamint Sike András is olimpiai bajnoki címig jutott. Az 1992-es barcelonai olimpia után megválasztották a Magyar Birkózószövetség elnökének, amelyet 2015-ig vezetett; ez idő alatt megálmodta, és megvalósította a rendkívül sikeresen működő, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) szakmai munkájának alapot adó Mr. Tus sportiskolát.Hegedüs Csaba mesteredző, és tagja a birkózó Hírességek Csarnokának.

Napjainkban a KIMBA szakmai főtanácsadójaként és nagyköveteként tevékenykedik. Múlt szerdánmegnyitották az akadémia második, teljes létszámmal kezdődő tanévét, és az eseményen megemlékeztek Hegedüs olimpiai bajnoki címéről – a kedden a 74. életévét betöltő szakembert többek között a sportért felelős államtitkár, Schmidt Ádám, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, Fábián László, az MBSZ elnöke, a KIMBA alapítója, Németh Szilárdaz MBSZ ügyvezető alelnöke, Bacsa Péter, valamint a KIMBA kurátora, Süle László is köszöntötte.