Öt plusz egy nagy birkózó történet 2016-ból
2017. 01. 05., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Persze, a válogatásban szubjektív elemek is találhatók, de az biztos, hogy az UWW munkatársai nem tévedtek nagyot, amikor a tavalyi esztendőt vették górcső alá. Illetve mégis…Nekünk lehet hiányérzetünk, hiszen valaki kimaradt a táncból. Egy magyar világbajnok, történetesen Korpási Bálint, de hát a nemzetközi szövetség sem lehet hibátlan. Megbocsátjuk nekik… Akkor tehát következzen az elmúlt év öt (+1) emlékezetes mozzanata.2016 olimpiai év volt, így nem csoda, hogy Rió került a „célkeresztbe”, de nekünk ettől függetlenül a nem-olimpiai súlycsoportok is a szívünk csücskét jelentik. Hát akkor kezdjük a sort a végéről, majd haladjunk az első helyezett sztori felé.
Amri és Malik, a két olimpiai úttörő
Igen, ez a két erős hölgy úttörő a maga nemében, hiszen országuk első olimpiai érmét szerezték meg Rióban! A tunéziai Marwa Amriról és az indiai Szasi Malikról van szó, mindketten bronzérmet küzdöttek ki. Az 58 kilogrammos Amri az első afrikai nő, aki földrészének érmet szerzett, mi több, ez Tunézia birkózósportjának első dobogós helyezése az olimpiák történetében. Amri tapasztalt versenyző, hiszen már Pekingben és Londonban is ott volt. Ugyanabban a súlycsoportban, vagyis az 58 kilósok között Maliké lett a másik bronz, és persze, ő az első indiai nő, aki medáliát szerzett az ötkarikás játékokon, mi több, a negyedik női sportoló, aki olimpiai érmes helyezésig jutott országa sporttörténelme során. Szasi Malikot hatalmas sztárként ünnepelték hazájában.
Szadulajev ismét jött, látott és söpört
A dagesztáni szupersztár játszi könnyedséggel zsebelte be a riói aranyat. Őrület, hogy a 86 kilós szabadfogású zseni immár negyedik éve veretlen, és még mindig csak 21 esztendős! Abdulrasid Szadulajev elképesztő, 28-1-es összesített pontaránnyal szökkent a dobogóra. Nem véletlenül született meg a beceneve: Az Orosz Tank.
Női csata: az újonc amerikai elintézte a 13-szoros világbajnok japánt
Az amerikai Helen Maroulis olimpiai újoncként írta át a tervezett forgatókönyvet. Már szinte mindenki a háromszoros olimpiai bajnok és 13-szoros világbajnok Josida Szaori negyedik (és rekordot jelentő) olimpiai aranyát várta, amikor homok került a gépezetbe. Helen volt az. A döntőben 4-1-re verte a fantasztikus japánt. A sztori, a meccs, a döntő, a nagy szenzáció az egyik legnézettebb eseménnyé vált az olimpia után a közösségi honlapokon, legalább is az Egyesült Államokban.
A kubai óriás „bekapta” a törököt
Pedig lehettek kétségei az akkor még kétszeres olimpiai és ötszörös világbajnoknak Rióval kapcsolatban. A 2015-ös vébén a török Riza Kayaalp a döntőben megverte Mijain Lopezt. Az volt a kérdés, hogy az olimpián a kubai eljut-e a triplázásig. Nem sok kétséget hagyott, mert a riói fináléban valami brutális módon dobta el a törököt – minden idők egyik legnagyobb dobása volt -, négy pontot kapott érte, és a karibi gőzmozdony 6-0-ra hozta az aranymeccset. Lopez harmadik elsőségével beérte a kötöttfogás másik legendáját, az orosz Alekszandr Karelint.
Az első négyszeres olimpiai bajnok a világon: Icso Kaori
A rossz előjel nem párosult szerencsétlen végkifejlettel. A tízszeres világbajnok japán Icso a Jarigin- emlékversenyen technikai tussal kapott ki a mongol Purevdorzs-tól, igaz, sérüléssel is küszködött, csak éppen megszakadt 13(!) éve tartó veretlenségi sorozata. Rióban sem birkózott elsöprően az 58 kiló első számú esélyese, fájdalmai voltak, de azért eljutott a döntőbe, ahol a vébé ezüstérmes orosz Koblova-Zsolobova várt rá, és az orosz szünetben 2-1-re vezetett. Már-már minden elúszni látszott, ám kevesebb, mint fél perccel a vége előtt a japán mindent egy lapra tett fel, az orosz megtalálta Icso lábát, és végül öt másodperccel a vége előtt Kaori mégis megoldotta a csaknem megoldhatatlant. 3-2! Történelmet írt. Az olimpiai birkózás históriájának első négyszeres aranyérmesét úgy hívják: Icso Kaori.
És a plusz egy: budapesti történet egy világbajnoki arannyal
A slusszpoén 2016 végén mégis csak Korpási Bálinté. A 71 kilós kötöttfogású versenyző, a szerény, ám eltökélt fiatalember felért a csúcsra, és Budapesten, a nem-olimpiai súlycsoportok világbajnokságán érett be a gyümölcs. Öt meccs, öt győzelem! Ez Maci felnőtt pályafutásának első aranyérme világversenyen. Decemberi évzáró, előkarácsonyi ajándékkal.