Orosz doppingügyek – magyar álláspont
2016. 03. 24., írta: Tomka Tivadar/DHP, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Az orosz doppingbotrány szele megérintette az ország birkózósportját is. Egyelőre annyit tudni, hogy két válogatott versenyző, Szergej Szemjonov és a vb-ezüstérmes, Európa-játékok győztes Jevgenyij Szalejev megbukott a dopping ellenőrzésen. A szervezetükben a meldonium nevű szer maradványait találták meg. Szalejev a kötöttfogásúak között a 85 kilósoknál szerepel, Lőrincz Viktor egyik nagy ellenfele (volt?). Bacsa Péter, a Magyar Birkózó Szövetség ügyvezető alelnöke a Kossuth Rádió Sportvilág című műsorában világította meg a kérdés ránk (is) vonatkozó részleteit. Tomka Tivadar kérdezte őt, és ennek az interjúnak a szerkesztett változatát tesszük közzé honlapunkon.Mi a meldonium (Mildronate)?
Először is érdemes tisztázni, mi ez, mire való a meldonium, illetve más néven Mildronate. A gyógyászatban használatos szer, amely a szívizomzat vérellátási elégtelenségeinek javítására szolgál, és ez a sportolók esetében is – a szó szoros értelmében – életbevágó lehet, hiszen ők a fizikai teljesítőképességük határán mozognak az edzéseken, versenyeken, ezért szükségük lehet egy ilyenfajta gyógyszerre. Arról nem beszélve, hogy a meldonium stresszoldó hatású, gyorsítja az anyagcsere-folyamatokat, gyakran felbukkan továbbá azokban a táplálék-kiegészítőkben, amelyek az izomerő fokozására szolgálnak. A szer évtizedek óta a piacon van, Lettországból származik, és Kelet-Európában nagy népszerűségnek örvend.
A vérellátást szabályozó szert az Egyesült Államok gyógyszer-felügyeleti hatósága nem engedélyezte, de tiltott szernek minősül Angliában is. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA 2015-ben tette megfigyelési listára a meldoniumot, majd idén januártól a tiltott szerek között szerepel.
„Nálunk nincsenek szívbeteg sportolók…”
Bacsa Péter, a magyar szövetség ügyvezető alelnök a tényekre utal, amely szerint pillanatnyilag két orosz birkózó érintett a doppingügyben. Mihail Mamiasvili, az orosz birkózó szövetség elnöke még azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az orosz birkózók nem lesznek ott a riói olimpián.
- Én ezt nem tartom elképzelhetőnek – mondta Bacsa Péter. – Az olimpiai kvótákat az országnak szerzik, vagyis nem névre szólnak, arról nem is beszélve, hogy az orosz birkózósport annyira erős, ha – némi túlzással – a tizedik emberüket hozzák el a versenyre, még az is nagy „bajt” tud csinálni. Tehát nem valószínű, hogy az oroszok nem lesznek ott a játékokon.
A magyar válogatott kerettag birkózók kaptak-e már értesítést a fejleményekről?
- Igen. Jelenleg külföldön edzőtáboroznak, de mindhárom szakágvezetőnek küldtünk e-mail-t az esetről, de nekünk nincsen félnivalónk. A mi versenyzőink alapos kontroll alatt dolgoznak, és szigorúan csak, úgymond bevizsgált, legálisan használható szereket alkalmazunk. Az a helyzet, hogy nálunk nincsenek szívbeteg sportolók, mint Oroszországban, ahol - úgy fest – ez egy divatos betegség az élsportolók körében…
Lehetséges-e, hogy ebben a helyzetben a mi versenyzőink vérszemet kapnak, hiszen esetleg az orosz birkózók mégsem lépnek szőnyegre az olimpián?
- Még egyszer hangsúlyozom, nem tartom elképzelhetőnek az oroszok távolmaradását, viszont elgondolkodtató, és ezek az esetek rámutatnak arra, hogy valami lappang a felszín alatt. Mi magunk is láttunk néhány csodaszámba menő „feltámadást” a szőnyegen – tette hozzá Bacsa Péter. – Ha csak annyit sikerül elérnünk az ügy kapcsán, hogy azt a gyenge szívgyógyszert, vagy azokat a szereket, amelyek az illegalitás határán mozognak, óvatosan szedik vagy éppen nem szedik be, akkor még inkább fair küzdelmek lesznek a birkózásban. Ez pedig nekünk, akik tiszta eszközökkel készülünk, nagyobb esélyt ad.