Cikk keresés:    

Online sztárvendégek Nagykanizsán - Lőrincz Tamás és Ligeti Dániel!

2020. 04. 28., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Távolról sem lehet azt mondani, hogy az egyhangúságba fulladnának a mindennapok Nagykanizsán, már ami a birkózók felkészülését illeti. Szatmári Zsolt, a Kanizsai Birkózó Sportegyesület vezetőedzője már eddig is világsztárokat hívott meg a zoom-kapcsolat segítségével, és a gyerekek helyet foglalva a számítógépeik előtt – a szüleikkel együtt – itták a nagy klasszisok szavait. Lőrincz Tamással és Ligeti Dániellel is találkozhattak a fiatalok e sajátságos online-műsor keretében, most pedig már Bácsi Pétert várják, hogy egy kicsit vendégeskedjen náluk, adjon hasznos tanácsokat, és öntsön erőt mindenkibe.

Szatmári Zsolt, a kanizsaiak vezetőedzője beveti, kiszélesíti, alaposan tanulmányozza az online-lehetőségek tárházát.

  • Úgy gondolom, hogy erre akkor is szükségünk lehet, ha túl leszünk majd a járványon – mondta a szakember. – Akkor majd ugyanúgy működniük kellene az online-kapcsolatoknak, mert eddig ez – legalább is nálunk, némileg idősebbeknél – a perifériára szorult, pedig szükség van rá. Mondok egy konkrét példát: a serdülő válogatottnak is én vagyok az edzője, és immár hetek óta, minden pénteken este online „összetrombitáljuk” a gyerekeket. Számukra ez jó, hiszen szeretnek a gép előtt ülni, tenni-venni, tehát számukra élvezetes a módszer, mi pedig ily módon hívjuk össze őket, szakmailag kordában tartjuk a gyerekeket, számon tudjuk kérni, hogy mit végeztek, mit csináltak. Úgy vettem észre, igénylik is a visszajelzéseinket. Azt hiszem, méltányolják, hogy mi, „öregek”, vagyis az edzők is végre képesek vagyunk az internetet használni, amikor velük beszélünk, velük konzultálunk.  

Rögtön a járványhelyzet és az online-kapcsolat kiépítésének kezdeti napjaiban Szatmári Zsolt már olyasmivel próbálkozott az egyesületben, ami vonzóvá tette ezt az új érintkezési formát:

  • Próbáltam meghívni híres embereket a mi online-körünkbe, a klubban létre hoztam egy csoportot. Ebben a körben azon túl, hogy faggatom a vendégünket, és tanácsokat adunk az otthoni körülmények között végzendő munkához, a gyerekek is feltehetnek kérdéseket. Például így kerültünk kapcsolatba Lőrincz Tomival vagy Ligeti Danival, már pedig őket eddig sokan csak a tévében láthattak. Kérek is a mieinktől beszámolókat, véleményeket, hogy milyen volt számukra az úgymond híres emberekkel való online-találkozó. A zoom-ot használjuk ilyenkor, és a következő alkalommal Bácsi Pétert várjuk egy találkozóra. Ami pedig a módszert illeti, esetleg lehetne szövetségi szinten is alkalmazni, hiszen egy-egy szakmai konzultáció megoldható lenne online-módszerrel, ami megspórolhatná az esetleges hosszú utazásokat Budapestre és vissza. Egyébként lehet, hogy nyitott kapukat döngetek…

Milyen elv szerint készülnek az edzéstervek, és hogyan történik a számon kérés?

  • Az elején kicsit szabadjára engedtem a gyerekeket, amire megvan a magyarázat. Azt tapasztaltam, hogy akit tényleg érdekel a sport, most nincsen rajta „teher”, már mint hogy az edző folyamatosan követel tőle, és így felszabadultabban csinálja a dolgát. Egyfajta tesztnek tekintettem egy héten át, beszámolókat kértem, és kaptam, és nyugodtan mondhatom, hogy nem okozott csalódást ez a módszer. Azt is rábízom a gyerekekre (és a szüleikre), hogy a számukra legalkalmasabb időszakban végezzék el a kiszabott munkát, de azt tényleg csinálják meg.

Nagykanizsán a szabadfogás élvez elsőbbséget?

  • Igen, de egy bizonyos korig indulunk ugyanúgy kötöttfogásban is a különböző versenyeken. Emlékszem, hogy versenyző koromban elég nagy bajban voltam – minket Erdélyben tanítottak birkózni -, mert dobásokat egyáltalán nem tanultunk, és tizenkilenc éves koromban még féltem attól, hogy például csípődobással eldobnak. Nem a dobás tényétől, hanem magától az eséstől! Úgy vélem, hogy a birkózás azzal teljes, ha minden dobás benne foglaltatik. Megvan a szépsége annak, hogy egy-egy szép, úgymond klasszikus kötöttfogású elemmel szabadfogásban is lehet mérkőzést nyerni. Ezt kívánatos, mi több, szükséges kombinálni, és ennek segítségével Magyarországon új lehetőség nyílik. Veréb Pistától és Ligeti Danitól szintén láthatunk, láthattunk kötöttfogású elemeket. 

Mielőtt még messzebb kalandoztunk volna, Zsolt visszautalt egy fontos dologra, amivel a „karantén-lét” idején alaposabban lehet foglalkozni, ez pedig nem más, mint a helyes táplálkozás.

  • Vendégünk volt Kőrösi Éva is, a válogatott dietetikusa, aki olyan étrendet állít össze a számunkra, ami rendkívül hasznos. Nemcsak a birkózóknak, de mindazoknak, akik sportolnak, akiknek fogyniuk is kell. A gyerekek és természetesen a szüleik is láthatják, milyen utat kell követniük. Éva online előadását felvehettük, és utólag is vissza-vissza lehet nézni a felvételt. 

Nagykanizsán tehát folytatódnak az edzések, a konferenciabeszélgetések, a konzultációk, „jönnek” a híres emberek. Mindenki másképp csinálja. Ők így….