Olimpiai kvótákat vettek el a doppingoló versenyzőktől
2016. 05. 11., írta: Tollár Dániel, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Pár hónappal ezelőtt bejárta az egész világ sajtóját, hogy nagynevű orosz birkózók pozitív doppingtesztet produkáltak, miután egy népszerű szívbetegség elleni gyógyszert, az úgynevezett meldoniumot fogyasztották. Azóta nem nagyon hallani ezekről a versenyzőkről, ám az olimpiai kvalifikációs sorozatnak köszönhetően, újabb versenyzők akadtak fenn az ellenőrzések során, így számos birkózótól az olimpiai kvótát is megvonták. Az olimpiai részvétel “megöröklésében” többek között Ligeti Dániel is érdekelt volt, de Barka Emese is nagyon közel állt hozzá.A WADA által folytatott doppingvizsgálatok természetesen az olimpiai kvalifikációs versenyeken sem maradtak el. Az európai és ázsiai kvótaszerző viadal doppingeredményei a napokban láttak napvilágot. Egy-egy pozitív doppingtesztet produkáló versenyzőről már a törökországi világkvalifikáción lehetett tudni, hiszen annak ellenére, hogy már többen Zrenjaninban kvótát szereztek, még is elindultak (értelemszerűen nem a megbukott versenyzők) a sorozat utolsó megmérettetésén is. Mint kiderült, eddig összesen hét (szabadfogásban négy, női birkózásban kettő, míg kötöttfogásban egy) sportoló érdekelt a doppingbotrányban (kis koncentrációban meldoniumot találtak a mintájukban), így tőlük azonnal megvonták a riói indulás jogát. Helyüket valamennyi súlycsoportban végül nem feltétlenül azok a versenyzők kapták, akik a rangsorban következtek volna, hiszen volt, aki a doppingeredmény tudta nélkül, már az első világkvalifikáción kiharcolta a kvalifikációt. A következőképpen alakultak az olimpiai kvóták:
Szabadfogás:
65 kg: Az európai kvalifikációs verseny során a két döntős, a lengyel Magomadmurad Gadzhiev és az ukrán Andrij Kvatkovszkij érdemelte ki az olimpiai kvótát, ám mivel mindketten pozitív tesztet adtak, így a liszenszüket Grúzia (Zurabi Jakobisvili) és Örményország (David Szafarjan) kapta meg. A grúz Jakobisvili azonban ezüstérmet szerzett az első világkvalifikáción Mongóliában, így a bolgár Novacskov követte őt, de mivel ő a második világselejtezőn aranyérmet szerzett, ezért végül az amerikai Frank Molinarohoz jutott a riói kvóta, aki Isztambulban a bolgár ágán bronzérmet szerzett.
Lengyelország (Magomedmurad Gadzhiev) helyett Egyesült Államok (Frank Molinaro)
Ukrajna (Andrij Kvatkovszkij) helyett Örményország (David Szafarjan)
A szabadfogású 65 kilogrammosoknál ezzel az európai és a két világkvalicikáión olimpiai kvótához jutott: Grúzia, Örményország, Bahrein, Törökország, Bulgária, Kanada és az Egyesült Államok.
- Az orosz származású Gadzhiev idén a 70 kilogrammosok között Európa-bajnok lett. Rióban, a 65 kilóban is jó eséllyel állt volna rajthoz -
125 kg: A nehézsúlyúak között hasonló helyzet alakult ki, mint a 65 kilogrammban. Szintén mindkét szerbiai döntős, az ukrán Alen Zasejev, valamint a fehérorosz Juszup Dzsalilav megbukott, ám nemzetük szerencséjére az utolsó kvótaszerzési esélyt két másik versenyzőjük (az ukrán Alekszander Hocjanivszki és a fehérorosz Ibragim Szajdov) ki tudta használni, így nem vesztek kárba az olimpiai kvalifikációk. Két hely azonban felszabadult a 125 kilogrammosok között, az egyiket a bolgár Ljuben Ilijev kapta meg, míg a másikat eredetileg a magyar Ligeti Dániel érdemelte volna ki, hiszen ő végezett a bolgárral Zrenjaninban a harmadik helyen. Ligeti azonban mint ismeretes, Ulánbátorban remekelt, és bejutott a döntőbe, ezért őt az első világkvalifkáció negyedik helyezettje követte volna, aki épp a bolgár Ilijev volt. Az “elfekvőben lévő” olimpiai kvótát az UWW végül annak a versenyző az országának adta, akit Ligi az elődöntőben múlt felül Ulánbátorban, ő pedig nem más, mint a kirgiz Ajajal Lazarev.
Ukrajna (Alen Zasejev) helyett Kirgizisztán (Ajajal Lazarev)
Fehéroroszország (Juszup Dzsalilav) helyett Bulgária (Ljuben Ilijev)
A szabadfogású 125 kilogrammosoknál ezzel az európai és a két világkvalifikáción olimpiai kvótához jutott: Bulgária, Magyarország, Kína, Lengyelország, Kirgizisztán, Ukrajna és Fehéroroszország.
Kötöttfogás:
85 kg: Ebben a szakágban valamennyivel könnyebb dolga volt a világszövetségnek, hiszen az ázsiai kvalifikáción a kirgiz Zsanarbek Kenzsejevtől elvett részvételi jogot az ő ágán bronzérmet szerző indiai Hatri Ravinderre ruházták át.
Kirgizisztán (Zsanarbek Kenzsejev) helyett India (Hatri Ravinder)
- A kirgiz Kenzsejev Lőrincz Viktorral is összekerülhetett volna a riói olimpián -
Női birkózás:
53 kg: A forgatókönyv a kötöttfogású 85 kilóéval egyezett meg ebben a kategóriában, hiszen az asztanai ázsiai kvótaszerző aranyérmese, a mongol Szumija Erdenecsimeg produkált pozitív mintát, így az ő ágán harmadik helyezést elérő indiai Kumari Babita kapta meg a riói olimpián való indulás jogát.
Mongólia (Szumija Erdenecsimeg) helyett India (Kumari Babita)
58 kg: A hölgyek között az ukrán Oszkana Herhelnek sem volt megfelelő a doppingtesztje, tőle az euópai kvalifikáción kért mintát a WADA. Zrenjaninban szerzett ezüstérme kvótát ért volna, ám az UWW az ő ágán bronzérmet szerző moldovai Mariana Cserdivara-Eszanunak adta a riói kvalifikációt. Érdekesség, hogy ezen az ágon versenyzett az Ej-győztes Barka Emese is, akit a bronzéremért épp a moldovai versenyző győzött le 3-2 arányban.
Ukrajna (Okszana Herhel) helyett Moldova (Mariana Cserdivara-Eszanu)
- Az ukrán Herhel épp Barka Emesét győzte le a nagybecskereki kvalifikációs versenyen -
A fentiekben részletezett változások egyelőre csak az európai és ázsiai kvalifikációs versenyeken adott mintáknak köszönhető. A mongolóiai és törökországi világkvalfikáció doppingellenőrzésének eredményei még nem láttak napvilágot. Az országok szerint megszerzett olimpiai kvóták állása jelenleg a következő: http://birkozoszov.hu/index.php?menu=122