Nyomulnak az iráni nők
2017. 02. 28., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: UWW, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
A lehető legjobb helyre mentek tanulmányútra az iráni női birkózás képviselői: Japánba, ahonnan a világ legkiválóbb birkózónői érkeznek. Köztudott, hogy Irán eddig csak a férfi szakágakban alkotott maradandót, de most már – főleg az utóbbi néhány esztendőben – az iszlám kötöttségeivel dacolva az iráni nők is jelzik, hogy ők szintén szeretnének helyet kapni a Nap alatt, pontosabban a birkózó szőnyegen.Az iráni női birkózás gyakorlatilag két évvel ezelőtt kezdte meg útját, immár 100-an rendszeresen versenyeznek, és kétezren edzenek, hogy elsajátítsák a sportág alapjait, bevetésre várnak.
Az öt tagú küldöttség a Nagoya közelében található Sigakkan Egyetem után a tokiói Adzsinomoto Nemzeti Edzőközpontban néztek meg edzéseket.
Az iráni nők nem vehettek részt a riói olimpián, mert vallási okokból nem tehetik közszemlére fedetlen bőrüket, amely pedig elkerülhetetlen a birkózók, illetve a birkózó mezek sajátosságai miatt. Számukra egyelőre maradt például a grappling, amelyben megengedett a némileg zártabb ruházat.
Szóval leszögezhetjük, hogy az iráni hölgyek jó irányt vettek, amikor az edzésmódszerek tanulmányozására a Sigakkant választották, de talán jobban ismerjük az intézmény 2010 előtti elnevezését, az iskola a Csukio Női Egyetem névre hallgatott. Ott pallérozódott mind a hat (!) riói olimpikon japán birkózónő. Természetesen a négyszeres olimpiai bajnok Icso Kaori és a tizenhatszoros világbajnok Josida Szaori is ebből a „társulatból” indult, és jutott a világ tetejére.
Az iráni miniküldöttség találkozott a japán szövetség elnökével, Fukuda Torniakival, aki szorgalmazta, hogy lehessen a teljes testet beborító sportruházatban is birkózni – valami olyat kell elképzelni, mint amilyet a gyorskorcsolyázók viselnek -, és ha ehhez a nemzetközi szövetség illetékesei hozzájárulnak, akkor nemcsak az iráni nők, de más iszlám ország női birkózói is rajthoz állhatnak majd a nagy versenyeken.
Most még talán legyintünk erre az egészre, de mégsem kellene. Mindenesetre meglátjuk majd, hogy a következő olimpia (Tokió, 2020) kvalifikációs versenyein hogyan alakul a női mezőny összetétele…