Cikk keresés:    

Negyedik a klub-világkupán a fiatalos magyar kötöttfogású csapat

2015. 12. 20., írta: DHP, TD, fotót készítette: iawf.ir, cikket feltöltötte: MBSZ-szerkesztőség

Karácsony előtti héten, Iránban zárták le az évet a magyar birkózók, hiszen úgy, ahogy pár héttel ezelőtt a szabadfogású csapat, így a kötöttfogásúak is meghívást kaptak a 2015. évi klub-világkupára. A Lévai Zoltán irányította zömében fiatalokból álló magyar csapat remek eredményt ért el, hiszen csoportjukat megnyerték, majd végül szoros csaták után épphogy lecsúsztak a dobogóról, negyedikek lettek a tizenkét csapatos 100 ezer dollár összdíjazású versenyen.

Hosszú, több átszállásos utazás után érkezett meg a magyar kötöttfogású csapat Irán egyik kikötővárosába, az ország délnyugati részén fekvő Ábádánba. A nemzetközi csapattalálkozókra nagyon nagy volt a készülődés, a mérlegelés napján a helyiek még szorgosan betonozták a csarnok mögötti parkoló helységet, amire jócskán szükség is volt, hiszen az 1980-as iraki-iráni háború óta ez volt a első nagyszabású nemzetközi sportesemény. Az 587 napig tartó harcokat követően a település gyakorlatilag megsemmisült, így már csak ezért is dicséret illeti azt a rengeteg szurkolót, akik Huzesztán tartományából érkeztek a megmérettetésre.

A mérlegelést követően a magyarok nagyon jó sorsolásnak örvendhettek, hiszen sikerült elkerülni a nagyon erős négy iráni klubot, így a bolgár NS Akademik és a marokkói válogatott volt a mieink ellenfele. A csoportmérkőzések csütörtökön kerültek megrendezésre. A gyönyörűen berendezett csarnok lelátói már korán reggel megteltek, sőt, mi több, a szurkolótáboroktól már akkor zengett a környék, mikor a versenyzők még csak a csarnok melletti bemelegítőteremben edzettek. A mérkőzések végül három szőnyegen zajlottak, de nézőkre való tekintettel, nem egyszerre kerültek lebonyolításra a mérkőzések. Az alap hangulatot két iráni klub csatája adta meg, majd következtek a magyarok, akik a bolgárok ellen léptek elsőként szőnyegre. A mieink sikeres taktikáját az év utánpótlás edzője, Lévai Zoltán úgy oldotta meg, hogy három versenyzőt is egy súlycsoporttal feljebb versenyeztetett ebben a körben. A nyolc csatából a magyarok Torba Eriknek, Jager Krisztiánnak, Lévai Zoltánnak, Fritsch Róbertnek, Almási Ferencnek és Török Zsoltnak köszönhetően hatot megnyertek, így 6-2-s győzelmet arattak.

A második fordulóban az a marokkói alakulat nézhetett farkasszemet fiainkkal, akik nagyon kellemetlen, szívós versenyzők voltak. Versenyzőinknek ez sem okozott gondot, bár az afrikaiak három súlycsoportban nem tudtak kiállítani versenyzőt, a magyarok így is minden mérkőzésüket megnyerve 7-1-re csoportelsők lettek.

Az elődöntő mérkőzésekre pénteken került sor, ahol a négy csoportgyőztes küzdött meg a döntőbe kerülésért. A mieink az örmény Dinamoval csaptak össze, ahol szoros küzdelmek után sajnos 7-1-s vereséget szenvedtek, a magyarok győzelmét Lévai Zoltán szerezte meg a 75 kilogrammosok között, aki látványos és egyben agresszív birkózással pontozással tudata felülmúlni vetélytársát.

A vereséget követően délutánig pihenhetett a csapat, addig a többi klub lebirkózta a helyosztó mérkőzéseket egészen a 10. helyig. Az éremért való küzdelmek délután kezdődtek, ekkor már hatalmas hangulat fogadta a versenyzőket, kis túlzással, még a csilláron is a helyi szurkolók lógtak. Nem is volt könnyű dolguk fiainknak, hiszen azzal az iráni klub ellen kellett szőnyegre lépniük, akik az elődöntőben egy hajszállal voltak gyengébbek az olimpiai és világbajnoki érmeseket felvonultató iráni válogatottól. A bronzmérkőzés azonban nem volt annyira sima, mint azt az irániak várhatták. Bár vereséggel kezdtük a csatát, de a folytatásban a 66 kilós Jager Krisztián és a 75 kilós Lévai Zoltán fantasztikus győzelmei az itt-ott érdekes bírói ítéletek ellenére is erőt tartottak a csapatban, így a 98 kilóban Almási Ferenc tusgyőzelmével akár még a bronzérem is meglehetett volna, ám sajnos ahhoz a nehézsúlyú mérkőzést tussal kellett volna nyernie a magyar csapatnak, ami nem sikerült. Az éremről ezzel lecsúsztak a mieink, de a negyedik helyezés is fantasztikus teljesítmény ettől a fiatal csapattól. A remek teljesítmény az irániaknak is feltűnt, a szurkolók úgy fogadták, éltették és tisztelték fiainkat, mintha helyiek lettek volna.

A csapatverseny végeredménye:
1. Bimeh Razi (iráni)
2. Dinamo (örmény)
3. Padideh Andimesh (iráni)
4. Magyarország
5. Szina Szanat Izeh (iráni)
6. S-Primoga (ukrán)
7. Petrosimi Arvand (iráni)
8. SN Akademi (bolgár)


A magyar csapat tagjai: Bacsa Péter (alelnök), Puksa Ferenc (csapatvezető), Lévai Zoltán (edző), Weisz György (bíró). Versenyzők: Torba Erik (59 kg), Jager Krisztián (66, 71 kg), Tóth Martin (66 kg), Lévai Zoltán (71, 75 kg), Fritsch Róbert (71, 75 kg), Tollár Dániel (75, 80 kg), Szilvássy Erik (85 kg), Almási Ferenc (98 kg), Török Zsolt (98, 130 kg), Pap Arnold (130 kg).

Az eseményen egyébként nagy bajnokokat is láthatott a közönség. A végső győztest erősítette például a londoni olimpia aranyérmese, Omid Noruzi vagy éppen a 2011-es esztendő világbajnoka, Szaid Abdevali. Jól csengő név az iráni világklasszisok sorában a Las Vegas-i világbajnokság harmadik helyezettje, Juszef Haderian, a taskenti vébé bronzérmese, Afsin Biabangard, és tegyünk hozzá még két sztárt, a kétszeres világbajnoki harmadik Habibollah Ahlagit, és a négy évvel ezelőtti vb-bronzérmes Basir Babadzsanzadehet.

Rendkívül erőteljes fejlődésről beszél az atlantai olimpiai bajnok, kétszeres világbajnok Raszul Hadem, az Iráni Birkózó Szövetség elnöke:

  • Az iráni birkózó társadalom csaknem 3 millió dollárt kapott a sportág támogatóitól, hogy működhessen az iráni Premier Liga, és meg tudjuk rendezni a Klubcsapatok Világkupáját mindkét fogásnemben – mondta az iráni sportvezető. – Az említett világkupa újfajta verseny a világ birkózásában, amelyet az iráni szövetség kezdeményezett, és indított el. Reméljük, segíteni tudunk a nemzetközi birkózásnak, hogy minél több szponzort, támogatót állítsunk a sportág mellé.

Hadem fontosnak tartja, hogy együtt működjenek az UWW-vel, és különösképpen Nenad Lalovics elnökkel.