Losonczi Ottó: Helyreállt a rend az erőtérben
2024. 12. 11., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: RT, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Hatodik alkalommal nyerte meg az egyesületi rangsort az ESMTK birkózószakosztálya. Az elnökkel, Losonczi Ottóval beszélgettünk 2024-ről, a pozitívumokról, a nehézségekről és a jövő évi célokról.2016, 2017, 2018, 2019 és 2023 után ezúttal is az ESMTK bizonyult az ország legeredményesebb birkózóegyesületének. A klub 95 versenyen vett részt 2024-ben, ezeken összesen 716 érmet szerzett, amivel toronymagasan nyerték meg a rangsort, 876 ponttal megelőzve a második helyen záró FTC-t.
„Bajnoknak lenni nem könnyű, de megtartani a címet hasonlóan nehéz, ha nem nehezebb – vélekedik Losonczi Ottó, a szakosztály elnöke. – Azt hiszem, ha nem lett volna a koronavírus-járvány, akkor tovább tart a veretlenségünk, folyamatosan fejlődtünk, évről évre egyre több pontot szereztünk. Szóval ingoványos időszakot jelentett nekünk a covid, de helyreállt a rend az erőtérben.”
Az ESMTK az országos, a csapat- és a területi versenyeken egyaránt a legtöbb pontot szerezte, a nemzetközi viadalokon összegyűjtött 809 pontja viszont „csak” a negyedik helyre volt elegendő: „Nem úgy jött össze az olimpia, ahogyan azt szerettük volna, és a többi világversenyen is valamivel rosszabbul teljesítettünk, mint azt szerettük volna. Ez a sérüléseknek is betudható, húzóembereinket kellett megműteni idén, Szőke Alexet, László Nikit, Tösmagi Attilát és Mányik Dávidot is” – fogalmaz Losonczi Ottó.
Mindennek fényében hogyan lehet értékelni 2024-et?
„Ha egytől ötig kellene osztályozni, akkor három és felet, gyenge négyest adnék magunknak. Van hová fejlődni, mindig próbálunk megújulni, de ez nagyon nehéz. Ugyanakkor fontos kiemelni, s büszkének lenni arra, amit tizennyolc év alatt elértünk: 2024-ben megszereztük fennállásunk tízezredik érmét, ezt ezernégyszázhuszonnyolc versenyen értük el. Háromszásznegyvenhat országos bajnoknál, kilenc Európa- és négy világbajnoknál járunk, azt hiszem, a magyar birkózás történetében még nem fordult elő ilyen eredménysor induló egyesületnél, két évtizeden belül. Az első generációnknak két olimpikonja, világbajnoka és vb-ezüstérmese van. Rengeteg energiát és pénzt tettem ebbe az egészbe, aminek sok ezer gyerek élvezi a gyümölcsét, és ez nagyon jó érzés.”
Az ESMTK-ban tíz edző foglalkozik a gyerekekkel nap mint nap: „Az imént említett versenyszámból könnyen kiszámolható, hogy megalakulásunk óta átlagosan nagyjából két viadalon szerepelünk hetente – a valóságban ez ennél olykor jóval intenzívebb, hiszen nyáron csak a világversenyek vannak, és emellett is akadnak holtidőszakok az évben. Gyakran fordul elő, hogy heti négy-öt viadalon veszünk részt, ami logisztikailag nagy kihívást jelent. A legnagyobb kihívást mindazonáltal a toborzás jelenti, alig-alig fordul már elő, hogy az utcáról betévednek a gyerekek, pedig nálunk tényleg minden adott. Tizenegy óvodában vagyunk jelen, ez jelenti a toborzási bázisunkat. Jól haladunk, először négy-, majd két-, s immár egyévente indítunk új birkózó-sportosztályt. Máskülönben lehetetlen lenne fenntartanunk a rendszerünket.”
Losonczi Ottó elismeri, sok mindenben fejlődniük kell: „Az edzéstematikán is változtatnunk kell, mert a mai gyerekeknek nincs már akkora teherbírása, mint Losonczi Dávidéknak és Szőke Alexéknek volt. Régivágású vagyok, ha egy hónapig én edzeném a fiatalokat, szerintem a fele elmenne. Jól élünk, nincs meg a sportághoz szükséges fájdalomküszöb és a kitartás. Nem lehet ugyanazokat és ugyanúgy végezni, mint mondjuk tíz évvel ezelőtt. Ez minden küzdősportnak nagy nehézséget jelent, alkalmazkodnunk kell hozzá és a lehető legtöbbet kihoznunk a helyzetből.”
A jövő évi célokkal kapcsolatban Losonczi Ottó azt mondta: „Idén tizennégy válogatottat adtunk a magyar birkózásnak, azt szeretnénk, hogy ez a szám legalább ugyanennyi legyen 2025-ben is. Öt-hat érmet szeretnénk szerezni világversenyen, ebből kettőt a felnőttek között. Emellett bővíteni szeretnénk a szakosztályt, s természetesen a cél az, hogy megtartsuk a vezető helyünket a magyar birkózásban.”