Lőrincz Tamás: Még több országot szeretnénk bevonni
2025. 04. 29., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: TD, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Tizenöt ország sportolói vettek részt a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) által rendezett U20-as kötött- és szabadfogású, valamint női nemzetközi Baracsi Imre-emlékversenyen, amely egyben a korosztály hazai válogatási rendszerébe is beleszámított. A KIMBA szakmai igazgatójával, az olimpiai bajnok Lőrincz Tamással beszélgettünk a szervezésről, a történtekről, valamint a megméretést követő tatai edzőtáborról, amelyen mintegy 250 sportoló vesz részt.
A KIMBA már tavaly is hasonló metódusban szervezett U20-as válogatót, ám idén közel megduplázódott a résztvevő országok száma. A nemzetközi viadal 2025-ben már amolyan mini Európa-bajnokságnak felelt meg, hiszen azeri, fehérorosz, finn, francia, holland, horvát, lengyel, német, olasz, román, svájci, svéd, szerb, szlovák és török birkózók is megküzdöttek a komplett magyar mezőnnyel.
„Két célt fogalmaztunk meg tavaly, amikor elhatároztuk, hogy saját versenyt rendezünk a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) égisze alatt: az egyik, hogy olyan nemzetközi szintű megméretésnek adunk otthont, amely méltó Baracsi Imre nevéhez és életútjához. A másik, hogy olyan országok is részt vegyenek rajta, amelyekkel tényleg csak ritkán találkozhatunk, hiszen ezáltal olyan inger éri a fiataljainkat, amelyből rengeteget meríthetnek a folytatásban” – fogalmazott Lőrincz Tamás, a KIMBA szakmai igazgatója.
A logisztika is hatalmas feladatot jelentett, hiszen több mint 150 sportoló érkezett külföldről: „Apait-anyait beleadott a szervezőcsapat, amelynek nagy köszönettel tartozunk, tekintve, hogy minden tökéletesen, gördülékenyen működött.”
A viadal két napig zajlott, pénteken a szabadfogásúak és a hölgyek, szombaton a kötöttfogásúak tették próbára magukat a KIMBA nagycsarnokában: „Kiváló meccseket, nemzetközi szintű csatákat láthattunk. Mindez nagy pluszt ad a fiataloknak, akik nagyobb önbizalommal készülhetnek a korosztályos világversenyekre.”
Sportolóink szabadfogásban hat arany-, három ezüst- és egy bronzérmet, női birkózásban három arany-, egy ezüst- és két bronzérmet, míg kötöttfogásban négy arany-, két ezüst- és öt bronzérmet szereztek: „Volt olyan versenyző, aki kimagaslóan teljesített, olyan is akadt, aki közepesen. Egyesek nehezített körülmények közepette, sérüléssel bajlódva léptek szőnyegre, de összességében jól birkóztak a gyerekek, akik az időszaknak megfelelő állapotban vannak. Külön öröm, hogy több olyan összecsapást is láttam, amelyiken az utolsó pillanatban fordítottunk.”
Az emlékverseny másnapján, vasárnap a lányok már Tatára utaztak, őket követték a fiúk hétfőn, ezzel együtt elkezdődött a hét végéig tartó nemzetközi edzőtábor, amelyen összesen 250 birkózó vesz részt.
„Tizenkét szőnyegen zajlanak az edzések, sok birkózással, némi futással és kondizással. A lányoknak kedden újabb miniversenyt rendezünk kontrollmeccsekkel, a fiúk szerdán tehetik ismét próbára magukat. A törökök sajnos nem maradtak, mindenki más igen, a lengyel lányokhoz viszont plusz tíz fő érkezett.”
Lőrincz Tamás végül arról beszélt, hogy a Baracsi Imre-emlékversenyt jövőre még magasabb polcra szeretnék helyezni: „Jó az irány, de még több országot szeretnénk bevonni. Olyanokat, amelyek még nem is jártak nálunk, s alapvetően ritkán mozdulnak el otthonról, hiszen akkora bázisuk van, hogy nincs rá szükségük. Operatív igazgatónknak, az MBSZ ügyvezető alelnökének, Bacsa Péternek, valamint a mi kapcsolatainknak hála úgy véljük, ez megvalósítható, s ezzel együtt még több ország figyelmét kelti fel a magyar birkózás, valamint a KIMBA.”