Lőrincz Tamás és Kiss Balázs is kiesett a kötöttfogás zárónapján!
2016. 08. 15., írta: Tollár Dániel, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Óriási hidegzuhany a riói olimpia harmadik birkózóversenynapján. A 98 kilogrammosok között a világbajnok Kiss Balázs még megnyerte az ukrán vb-bronzérmes, Ej-ezüstérmes Timcsenko elleni selejtezőt (3-0), a folytatásban azonban már csak megszorítani tudta a remek formában versenyző svéd Schönt (3-5). Eközben a 66 kilogrammos olimpiai ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok Lőrincz Tamás is bemutatkozott, és sajnos a sorsa ha nem is annyira durván, de hasonló volt, mint öccsének. Tamást a bírók az első menetben érthetetlen okokból, de megintették állásból szabálytalanságért, majd hiába hajtott a ceglédi, nem intették vissza a dél-koreait, végül 4-0-ra kikapott, és búcsúzott is a versenytől, hiszen a világbajnok Rju Han-Szut a második körben 2-1-re legyőzte az örmény Arutjunjan. Balázs valamivel tovább bizakodhatott a vigaszágban, hiszen Schön az elődöntőig menetelt, de a kubai Lugo Cabrerát már nem tudta meglepni, 2-0-ra elveszítette kettejük mérkőzését, ezzel Kissnek is véget ért a riói olimpia. A keddi versenynap aranyérmét 66 kilóban a szerb Stefanek, 98 kilóban pedig az örmény Alekszanjan vehette át. A magyar kötöttfogású alakulat Bácsi Péter és Lőrincz Viktor révén két ötödik helyezéssel zárja a XXXI. nyári olimpiai játékokat.66 kg - Lőrincz Tamás mérkőzései:
Nyolcaddöntő: Rju Han-Szu (dél-koreai) - Lőrincz Tamás 4-0 | Hihetetlen, de a Lőrincz-család idősebbik tagjának, Tominak a mérkőzését is egy vitatható intés alapozta meg Rióban. Olimpiai ezüstérmesünk a nagyon kellemetlen dél-koreai világbajnok ellen igyekezett tenni a kart, az ázsiai azonban folyamatosan eljátszotta, hogy Tamás fojtogatja őt állásból. Természetesen semmilyen szándékosság nem volt ebben, a bírók azonban megintették Szöcsit és két pontot "ajándékoztak" Rjunak. Szöcsi nem törődött bele, hajtotta tovább ellenfelét, ám több, mint egy meneten keresztül, ennek ellenére sem intették vissza őt, tehát még csak esélyt sem kapott arra a ceglédi tehetség, hogy visszaküldje ellenfelét térdelő helyzetbe. A mérkőzés hajrájában Tamás mindent egy lapra feltéve neki ugrott ellenfelének, aki kisebb kavarodást követően a lábán billentette ki Szöcsit és vitte le újabb két pontért. Dél-koreai győzelem 4-0-ra.
98 kg - Kiss Balázs mérkőzései:
Selejtező: Kiss Balázs - Dimitrij Timcsenko (ukrán) 3-0 | Remek iram Balutól, ami leküldéseket eredményezett és ezt világbajnokunk ki is használta, fantasztikus pörgetéssel 2-0-ra vezetett, míg egy intéssel 3-0-ra növelte az előnyét és megnyerte a selejtezőt.
Nyolcaddöntő: Fredrik Schön (svéd) - Kiss Balázs 5-3 | Balu a szokásos, mérkőzés eleji válldobásokkal próbálkozott a svéd ellen, amit sikerült is két pontért eladnia. Ellenfele azonban ebből egyből mögé került (2-1), majd négy pontos emeléssel megfordította a mérkőzést (2-5). A továbbiakban Balu végig támadni próbált, de akciót nem tudott csinálni, hiába hajtotta szét Schönt. A mérkőzés 5-3-as svéd győzelemmel született.
A keddi versenynap helyosztói:
66 kg
Döntő: Davor Stefanek (szerb) - Migran Arutjunjan (örmény)
Bronzmérkőzés: Szmagi Bolkvadze (grúz) - Tomohiro Inue (japán) 1-0
Bronzmérkőzés: Raszul Csunajev (azeri) - Rju Han-Szu (dél-koreai) 8-0
Olimpiai bajnok: Davor Stefanek (Szerbia)
2. Migran Arutjunjan (Örményország)
3. Szmagi Bolkvadze (Grúzia) és Raszul Csunajev (Azerbajdzsán)
5. Tomohiro Inue (Japán) és Rju Han-Szu (Dél-Korea)
7. Frank Stäbler (Németország)
8. Tarek Benaissa (Algéria)
9. Iszlam-beka Albijev (Oroszország)
10. Omid Noruzi (Irán)
… 16. Lőrincz Tamás
98 kg
Döntő: Artur Alekszanjan (örmény) - Daniel Lugo Cabrera (kubai) 3-0
Bronzmérkőzés: Cenk Ildem (török) - Alin Alexuc Ciurariu (román) 4-0
Bronzmérkőzés: Gaszem Rezaj (iráni) - Fredrik Schön (svéd) '4-4
Olimpiai bajnok: Artur Alekszanjan (Örményország)
2. Daniel Lugo Cabrera (Kuba)
3. Cenk Ildem (Törökország) és Gaszem Rezaj (Irán)
5. Alin Alexuc Ciurariu (Románia) és Fredrik Schön (Svédország)
7. Elis Guri (Bulgária)
8. Iszlam Magomedov (Oroszország)
9. Kiss Balázs (Magyarország)
10. Hamdy Abdelwahab (Egyiptom)
Sorsolás:
66 kg
Nyolcaddöntő:
- Rju Han-Szu (dél-koreai) | Az elmúlt két világbajnokságán mindkétszer döntőt birkózhatott. Budapesten 2013-ban aranyat nyert, míg az elmúlt esztendőben, Las Vegasban ezüstérmes lett. Érdekes, mert korábban szinte semmilyen jegyzett eredménye nem volt az ázsiainak. Lőrincz Tamással még sosem birkózott.
Negyeddöntő:
- Arutjunjan Migran (örmény) | Az orosz származású versenyző bivalyerős, bár a felnőttek között még nem sikerült érmet nyernie világversenyen. Tamással 2015-ben, a Las Vegas-i világbajnokságon találkozott, akkor kétszer megpörgette a ceglédiek csillagát, így pontozással megnyerte az összecsapást.
- Adham Ahmed Kahk (egyiptomi) | Az afrikai és óceániai kvalifikációs versenyről jutott ki Rióba, komolyabb jegyzett eredménye nincsen. Óriási eglepetés lenne, ha legyőzné az örményt az olimpián.
Elődöntő:
- Ruszlan Carev (kirgiz) | Ázsia-bajnok volt 2014-ben, azóta többnyire a 71 kilogrammban versenyzett, a kvalifikációkra azonban ismét a 66 kilóban próbált szerencsét és az utolsó kvótaszerzőn kvalifikálta magát Rióra. Szöcsivel aligha összekerül Brazíliában.
- Tarek Benaissa (algír) | Las Vegasban, az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon hihetetlen szerencsés sorsolást fogott ki, ötödik lett és ezzel szerzett indulási jogot. A sorsolás miatt Tomival szinte 100%, hogy nem fog birkózni Rióban.
- Iszlam-beka Albijev (orosz) | Olimpiai, világ- és Európa-bajnok. Albijev a 60 kilogrammosok között mindent megnyert már 21 éves korára. London óta szinte már csak 66 kilóban versenyzik, Európa-bajnok lett idén, míg 2013-ban vb-ezüstérmes volt Budapesten. Szöcsivel még a londoni játékok előtt birkózott Németországban, akkor még orosz győzelem született.
- Ionut Panait (román) | Meglepetésre a románnak is sikerült kvalifikálnia magát, pedig már egyes hírek szerint jó pár éve visszavonult a világversenyektől. Eb-ezüstérmes volt 2008-ban és 2010-ben is. Lőrincz 2011-ben kétszer is legyőzte őt.
- Miguel Martinez (kubai) | Az elmúlt három év Pán-amerikai bajnokságát megnyerte ebben a súlycsoportban, de világbajnokságon még csak egyszer indult, akkor 30. lett. Tamással még sosem birkózott.
- Raszul Csunajev (azeri) | Világbajnok, Európa-játékok győztes a 71 kilogrammosoknál. Lőrincz Tamással már több alkalommal is megküzdött, hatalmas csatákban, de eddig mindig Szöcsi jött ki győztesként. Egy újabb győzelem Rióban már olimpiai döntőt érne.
A súlycsoport másik ágának párosításai: Stäbler (német) - Venckaitis (litván), Inue (japán) - Stefanek (szerb), Välimäki (finn) - Bolkvadze (grúz), Noruzi (iráni) - Rivas Espisona (venezuelai)
98 kg
Selejtező:
- Dimitrij Timcsenko (ukrán) | Világ- és Európa-bajnokságon is szerzett már érmeket az ukrán, Balázs azonban számtalanszor birkózott már vele és minden egyes alkalommal le is győzte őt. Rióban sem lehet másként.
Nyolcaddöntő:
- Cimafej Dzsejnicsenka (fehérorosz) | A 2011-es év Európa-bajnoka, valamint az azt megelőző évben második volt a világbajnokságon. A remek forma ellenére Londonban még is “csak” ötödik tudott lenni. Eb-címének megszerzésénél Kisst is legyőzte, Balu legutóbb világversenyen kilenc éve verte meg.
- Fredrik Schön (svéd) | Eb-bronzérmes nagyon erős skadináv versenyző. Baluval csapatvilág-kupán találkozott legutóbb, taktikus magyar győzelemmel zárult kettejük összecsapása.
Negyeddöntő:
- Ravezi Nadareisvili (grúz) | Junior-világbajnok volt 84 kilóban a 25 éves grúz, aki brutális izomzattal rendelkezik. Az elmúlt két évben alacsony termete ellenére már a 98 kilogrammosok között kellemetlenkedik és amint lehetősége volt, kvalifikálta magát Rióra. Balázzsal még nem birkózott.
- Hamza Haloui (algír) | Az idei Afrika-bajnokság ezüstérmese. A kontinens kvótaszerzőjéről jutott ki Rióba, ott azonban szinte biztos, hogy legyőzik őt.
- Elis Guri (bolgár) | Korábban albán színekben versenyzett a pekingi olimpián, majd Londonban már bolgár volt. A 2011-es olimpiai kvalifikációs világbajnokságot megnyerte, azóta viszont nem sikerült dobogóra állnia világversenyen. Baluval világversenyen még nem birkózott.
Elődöntő:
- Geszam Rezaj (iráni) | Az iráni a súlycsoport címvédője, hiszen Londonban aranyérmet szerzett az olimpián. Világbajnokságokat tekintve 2014-ben bronzot, míg 2015-ben ezüstöt nyert. Mindkét alkalommal az örmény Alekszanjan győzte le. Balázst kilenc évvel ezelőtt, Azerbajdzsánban győzte le a világbajnokságon.
- Jose Perez Mora (venezuelai) | Ebben az évben ezüstérmes volt a Pán-amerikai bajnokságon, korábban kétszer a dobogó harmadik fokára is felállhatott a 85 kilogrammosoknál. Baluval szinte biztos, hogy nem találkoznak Rióban.
- Di Hsziao (kínai) | Brutális alkata van az ázsiai versenyzőnek, aranyérmet azonban még a kontinensbajnokságán sem tudott nyerni, ezüst- és bronzéremei viszont vannak. Kissel az idei Magyar Nagydíjon hatalmasat birkóztak, végül kínai győzelem és aranyérem is született Szombathelyen.
- Daniel Lugo Cabrera (kubai) | Junior korosztályban világbajnok volt, felnőttben többszörös Pán-amerikai bajnok. Balázzsal a budapesti-világbajnokságon találkoztak, és Balázs pontozással le is győzte ellenfelét.
A súlycsoport másik ágának párosításai: Alekszanjan (örmény) - Timoncini (olasz), Abdelwahab (egyiptomi) - Alexuc (román), Magomedov (orosz) - Arusaar (észt), Ildem (török) - Hardeep (indiai)
A 66 kilogrammos súlycsoport teljes sorsolását ITT lehet megtekinteni!
A 98 kilogrammos súlycsoport teljes sorsolását ITT lehet megtekinteni!
HAJRÁ LŐRINCZ TAMÁS!
HAJRÁ KISS BALÁZS!