Las Vegas, karnyújtásnyira – 21 magyar készenlétben
2015. 08. 17., írta: DHP, TD, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Még három hét, és az Egyesült Államokban, Nevada legkülönösebb városában, Las Vegas-ban megkezdődik a birkózó-világbajnokság első mérkőzése. A „sivatagi show”-nak az amerikaiak nyilván megadják majd a módját, de bennünket elsősorban a mieink, a 21 magyar birkózó szereplése érdekel, és elsősorban arra a kérdésre szeretnénk választ kapni, hogy közülük vajon hányan vívják ki már most a riói olimpián való részvétel nyomát. A világ szórakoztató központjának neve, Las Vegas azt jelenti: „A Rét”, ahol hamarosan a leterített szőnyegekre figyelünk, az Orleans Arénában szeptember 7-én indul útjára a küzdelem.A magyar válogatott kötöttfogásban 8, szabadfogásban 7, míg a nőknél 6 versenyzővel indul, és a kötöttfogás kezdi a sort. Mától röviden, egyenként bemutatjuk birkózóinkat, a szakágvezetők véleményét is kértük, ők mit várnak a versenyzőktől, továbbá megemlítjük az adott súlycsoport egy-egy nagy egyéniségét.
A kötöttfogással nyitunk, már csak azért is, mert a vébén – ahogyan jeleztük - ők lépnek először a szőnyegre. Csapatunkat a szakágvezető Struhács György mellett Takács Ferenc, továbbá az olimpiai bajnok és négyszeres Európa-bajnok Repka Attila irányítja majd Las Vegas-ban.
Magyarok Las Vegas-ban 1.
Kötöttfogás, 59 kg: Krasznai Máté
Klubja: Ferencvárosi TC
Születési idő, hely: 1993.08.14. Eger
Edzője: Sike András
Eredményei:
Kadet Európa-bajnoki bronzérmes
Junior Európa-bajnoki bronzérmes
Kétszeres Magyar bajnok
Struhács György szakágvezető Krasznai Mátéról:
„Ebben a súlyban Módos Peti volt a favoritunk, de ő az év elején, a Magyar Nagydíjon megsérült, ezután Knipli Csongor állt a helyére, majd Krasznai Máté következett, aki sikeresen lefogyott erre a súlycsoportra, sőt a belgrádi versenyen feljebb rangsorolt versenyzőt, az Eb-, és vébé bronzérmes szerb Fris-t is legyőzte, és ezzel bebiztosította a helyét a csapatban. Las Vegas-ban tisztes helytállást várok tőle. A későbbi olimpiai kvalifikációs versenyeken vagy ő, vagy a felépülő Módos Péter megszerezheti a riói részvételi jogot. Máté egyelőre nincs ott a súlycsoport legjobb tíz birkózója között, de hát ez talán a legerősebb olimpiai súly, hiszen voltaképp két súlycsoportból, az 55 és a 60 kilóból alakították ki. Sok esélyes a világbajnokság, tehát a tucatnyi klasszis közül bárki nyerhet.”
Bár kicsit megingott a trónja az irániak hatszoros világbajnokának, Hamid Szorjannak, de így is az egyik legfőbb esélyese az aranyéremnek. Ő a címvédő, Taskentben is győzött, Londonban megszerezte hazája első olimpiai bajnoki címét a kötöttfogású birkózásban. A vb-ezüstérmes kalmük-orosz Mingijan Szemjonov megnehezítheti a dolgát, megnyerte a Pytlasínski-emlékversenyt. Nem mellesleg egy másik orosz, Ibragim Labazanov győzte le Szorjant Varsóban. És akkor említhetjük még az üzbég Tasmuradovot, az Ázsia-bajnokot is az esélyesek között, de ahogyan Struhács György utalt rá, tucatnyian „állnak sorba” az érmekért a világbajnokságon.
A súlycsoport versenynapja: szeptember 8.
A súlycsoport (55-59-60 kg) végeredményei London óta:
2014 Világbajnokság, Taskent
59 kg
1. Hamid Szorjan (Irán)
2. Mingijan Szemjonov (Oroszország)
3. Stig Andre Berge (Norvégia) és Elmurat Tasmuradov (Üzbegisztán)
5. Ismael Borrero Molina (Kuba) és Mango Spencer (Egyesült Államok)
2013 Világbajnokság, Budapest
55 kg
1. Jun Won-Csol (Észak-Korea)
2. Csoj Gyu-Dzsin (Dél-Korea)
3. Amojan Roman (Örményország) és Módos Péter (Magyarország)
5. Mango Spencer (Egyesült Államok) és Ivan Tatarinov (Oroszország)
60 kg
1. Ivo Angelov (Bulgária)
2. Ivan Kujlakov (Oroszország)
3. Wu Sejung-Dzsaje (Dél-Korea) és Elmurat Tasmuradov (Üzbegisztán)
5. Almat Kebiszpajev (Kazahsztán) és Edward Barsegjan (Lengyelország)
2012 Olimpia, London
55 kg
1. Hamid Szorjan (Irán)
2. Rovsan Bajramov (Azerbajdzsán)
3. Mingijan Szemjonov (Oroszország) és Módos Péter (Magyarország)
5. Csoj Gyu-Dzsin (Dél-Korea) és Hakan Nyblom (Dánia)
60 kg
1. Omid Noruzi (Irán)
2. Revaz Lashi (Grúzia)
3. Zaur Kuramagomedov (Oroszország) és Riutaro Macumoto (Japán)
5. Almat Kebiszpajev (Kazahsztán) és Haszan Alijev (Azerbajdzsán)