Las Vegas – Jövőre lesz vigasz?
2015. 09. 17., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
A 2016-os esztendő lehet a mi vigaszágunk. A világbajnokság enyhén szólva sem azt az eredményt hozta, amit vártunk. Egyedül a kötöttfogású 85 kilós, Lőrincz Viktor szerzett részvételi jogot a riói olimpiára, de rajta kívül – talán a szabadfogású Nagy Mihály kivételével – senkivel sem lehet elégedett a szakmai vezetés. Elszalasztott lehetőségekről, fogyasztásról, figyelemhiányról, fásultságról hallani. Csak felvillanásaink voltak Las Vegas-ban, ritkán húztunk nyerőt. Komáromi Tibor, a szövetség alelnöke ennek ellenére nem esett pánikba, lehetségesnek tartja jövőre legalább öt kvóta kiharcolásának lehetőségét.- Amikor elkezdődött a fogyasztás, azt a visszajelzést kaptuk a versenyzőktől, hogy megfelelő állapotban érzik magukat, jól sikerült a felkészülésük – kezdte az értékelést Komáromi Tibor, az MBSZ szakmai munkáért felelős alelnöke. – A minap beszélgettem Lőrincz Tamással, és azt mondta, hogy ő maga sem érti, mi történt Las Vegas-ban, mert a szövetség most minden eddiginél több lehetőséget biztosított a zavartalan felkészüléshez, mint korábban
Tény, hogy a válogatott mögött alapos orvosi háttér felügyelte a munkát, dolgozott a versenyzőkkel táplálkozás-szakértő, pszichológus is, a külföldi edzőtáborok lehetőségével szintén élhettek a sportolók, és minden szakág birkózói már tíz nappal a világbajnoki rajt előtt a helyszínen tudtak akklimatizálódni. Ennek ellenére sem az érmek, sem az olimpiai kvóták számában nem sikerült elérni a kitűzött célokat.
- Mindenesetre számomra az azért pozitívum volt, hogy mind Bácsi Péter, mind Lőrincz Tamás két év után ugyanabban a súlycsoportban szerepelt, ami az ő kategóriájuk, amiben eredményesek voltak – folytatta háromszoros világbajnok Komáromi Tibor. – El kell ismernünk, a világból jelentkeztek olyan emberek, akik helyet követelnek maguknak a nemzetközi mezőnyben. Így alakult a vébé, de nincs vége, legfeljebb az első fejezetnek, most még fontos események következnek. Biztos vagyok, hogy az említett versenyzőink, és mások is ki fognak tenni magukért, vagyis szereznek részvételi jogot Rióra.
Nyilván van magyarázat a halovány szereplésre, bár az is kétségtelen, hogy a szakmai vezetésben nem történt személyi változás, ugyanazok az edzők, szakemberek dolgoznak a válogatott keretek mellett, mint az elmúlt néhány esztendőben, és lényegében ugyanazok az ászok rejtőztek a pakliban, mint korábban, csak éppen Las Vegas-ban már nem bizonyultak ütőkártyának.
- Emlékezzünk vissza a londoni játékok előtti időszakra, amikor az olimpia előtti vébén, 2011-ben csak Módos Péter és Deák-Bárdos Mihály, valamint Sastin Marianna szerzett kvótát, de azután a kínai olimpiai kvalifikációs versenyen például Lőrincz Tamás és Hatos Gábor is „befutott” – mindketten érmet hoztak haza az angol fővárosból. Tehát egyelőre nem érzek súlyos gondot, de ha a jövő évi harmadik, az olimpiára kvalifikáló versenyen lesz ilyen a helyzet, vagyis csak egyetlen kvótánk lenne, az már komoly problémát jelenthet. Természetesen többet vártunk Las Vegas-tól, mint amit kaptunk, de tudni kell, hogy profi versenyzőink vannak, akiket ugyanúgy megvisel az eredménytelenség, mint minket.
Londonban hat férfi, és egy női versenyző képviselte hazánkat, akik három érmet szereztek. A világbajnokság mezőnye nagyon erős, és most különösképpen az volt, hiszen a nyolc súlycsoport közül a hat olimpiai kategóriában hatalmas tülekedés alakult ki, vagyis legalább 40-50 ellenféllel kellett számolni. Öt mérkőzés megnyerése szükségeltetett adott esetben az éremnyeréshez, szemben az olimpiával, ahol elegendő három meccsen győztesen elhagyni a szőnyeget. Alkalmasint tehát az olimpiára vezető út sokkal nehezebb lehet, mint maga a nyári játékok.
- Ami a kötöttfogást illeti, ők a Pytlasinski-emlékversenyen nagyon jól szerepeltek, és meg kell vizsgálni, mi történt a varsói verseny után. Valószínű, hogy túl hosszú volt a felkészülés az idősebb versenyzőknek, és ezt mentálisan nem bírták. A szakvezetőkkel azon fogunk dolgozni, hogy ezt elemezzük, de ez a vébén nyújtott teljesítmény már nem pusztán szakági kérdés, mert az olimpia már az egész magyar birkózósportot érinti, meg kell oldanunk a feladatot – tette hozzá Komáromi Tibor.
Az éremesélyes versenyzőink egész egyszerűen nem kaphattak ideális sorsolást, de azért talán nem lett volna szabad a lenti helyzetekben ilyen könnyen „odaadni” magunkat az ellenfélnek.
- Ami pedig a nőket, egészen pontosan Sastin Mariannát illeti, sokkal többet várok tőle, és nem fogadom el a szakágvezető érvelését. Úgy gondolom, hogy Mariannának még inkább a birkózásra, és nem másra kellene figyelnie. A vébén a török elleni sorsdöntő mérkőzést mindenképpen hoznia kellett volna. Egy ilyen éles mérkőzés után nem lehet arra hivatkozni, hogy az ellenfél húzza a haját. Természetes, hogy húzni fogja ezentúl is. Nem erre, hanem maximálisan az érem megszerzésére kell koncentrálni, harcolni érte. Barka Emesének is rendeznie kellene a gondolatait, el kell döntenie végre, melyik súlycsoport mellett teszi le a voksát, és azt is, hogy hol, hogyan akarja kiharcolni az olimpiai részvétel jogát.
Az elnökhelyettes a szabadfogásnál komoly problémát érez:
- Nehézsúlyban és 86 kilóban – Ligeti Dániel és Veréb István súlycsoportjáról beszélek – miért nem tudunk egy kicsit jobban koncentrálni, hogy kiharcoljuk a lehetőséget, mert mindkét versenyző képes lenne rá.
Kérdés, hogy a formaidőzítéssel voltak-e gondok, kérdés, hogy a fogyasztás vette-e túlzottan igénybe a Bácsi - Lőrincz kettőst, de Komáromi úgy véli, hogy nem ezzel volt baj. Persze, a végelszámolás jövőre lesz majd, hiszen akkor kerülhet pont az olimpiász végére, csak az a kérdés, hogy reálisan hány magyar birkózó jelenlétére számíthatunk a riói szőnyegen. Erre a felvetésre a szakember így reagál:
- Öt kvótát mindenképpen elvárok tőlük. Ha ennél többen lesznek, az már kiemelkedően jó teljesítmény lenne.
Abban azért biztosak lehetünk, hogy a versenyzőink nem felejtettek el birkózni, és nem kell feleslegesen pánikba esni, hiszen van még három lehetőség, hogy részvételi jogot megszerezzék. Az elnökség feladata, hogy döntsön – akár személyi kérdésekben is -, és a szakmai vezetéssel való konzultáció után kiértékelje az elmúlt időszakot, a szeptember végi elnökségi ülésen ez lesz a központi téma. Régóta ismerjük a régi mondást és párhuzamot, miszerint a rossz főpróbát jó előadás követ. Rióban a magyar birkózás célja továbbra is egy-két érem megszerzése.
Még egyszer a megszerezhető kvótákról, versenyekről
Kvalifikációs világbajnokság: 2015. szeptember 7-13., Las Vegas (108 kvóta)
Ázsiai kvalifikációs torna: 2016. március 18.-20. (36)
Afrikai és Óceániai kvalifikációs torna: 2016. április 1-3. (36)
Pán-Amerikai kvalifikációs torna: 2016. április 8-10. (36)
Európai kvalifikációs torna: 2016. április 15-17. (36)
1. világkvalifikációs torna: 2016. április 22-24.(48)
2. világkvalifikációs torna: 2016. május 6-8. (36)
A házigazdákat négy hely illeti meg, további négy helyről pedig egy háromoldalú bizottság dönt, amelyben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szervezete és a Nemzetközi Birkózó Szövetség egy-egy képviselője ül.