Las Vegas 2015 – Vanessa csak előre lépeget
2015. 08. 31., írta: DHP, TD, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Vanessa Wilson a miénk lett, de harcolni kellett érte. A calgary születésű birkózó – az édesanyja magyar – Wöller Ákos biztatására lett magyar birkózó, ám az alaphelyzet szerint a kanadai szövetség nevelési költségtérítést kért érte: az első változat szerint 50 ezer svájci frank volt a 28 éves versenyző „ára”, ezt a magyar szövetség a tizedére (!) alkudta le, és már hazai birkózóként számolhatott vele Wöller Ákos női szakágvezető.Ez az év már teljes mellszélességgel a magyar válogatotté volt, Wöller Ákos sokat versenyeztette Vanessát, akinek a fő célja nem más, mint hogy Las Vegas-ban az olimpiai kvótáért szálljon csatába a 69 kilósok között. még néhány nap, és…
A korábbi junior pánamerikai bajnok szép pályaívet ír le, hiszen gyerekkorában balettozott, aztán a torna következett. Ékszereket is készít, mi több gobelin-eket alkot, de persze, az ilyen időigényes tevékenységeket soha nem a birkózás rovására folytatja.
Az immár magyar útlevéllel is rendelkező sportoló életéből a nemzetközi versenyek dobogója magyar színekben még hiányzik, de ami késik, nem múlik.
Beilleszkedett. Mehet végre minden gőzerővel.
Magyarok Las Vegas-ban 2.
Női birkózás, 69 kg: Wilson Vanessa
Klubja: Vasas SC
Születési idő, hely: 1986.08.20. Calgary
Edzője: Wöller Ákos
Eredményei:
Junior Pán-amerikai bajnok
Kétszeres Magyar bajnok
Wöller Ákos Wilson Vanessá-ról:
„Nehéz Vanessa helyzete, hiszen itt él Magyarországon kanadai magyarként, távol a családjától, de úgy gondolom, hogy most már kezdi megszokni azt a munkastílust, amit mi itthon csinálunk, és folyamatosan gyakorlunk. Kanadában nem ahhoz szokott, hogy edzőtáborból edzőtáborba megyünk. Nekik otthon van megfelelő edzőpartnerük, és nem kell rendszeresen utazgatniuk a szinte kontinensnyi, hatalmas területen fekvő Kanadában sem. Vanessa helyzete azért sem könnyű, mert ahhoz, hogy magyar színekben birkózhasson, komoly feltétele volt, hiszen három évig nem versenyezhetett. A kiesett időt nagyon nehéz pótolni, és ez főleg akkor látszik, ha nagy a tét, de látszik rajta, hogy versenyről versenyre fejlődik. A lengyel nyílt versenyen például ugyanazzal a fehérorosz Fedoraskoval birkózott, mint itthon, a birkózógálán. Hazai szőnyegen Vanessa csak 3-2-re tudott nyerni, Varsóban viszont 11-0-ra verte ellenfelét, és ez már valamit jelent. Fontos, hogy teljes egészében sajátítsa el a magyar taktikát, mentalitást, de ahogyan említettem, lépeget előre. Türelmesnek kell lennie.”
A súlycsoportról
Nem lenne meglepetés, ha Las Vegas-ban a 69 kilósok között a 2013-as vébé bronzérmese, az orosz születésű ameriekai Jelena Pirozskova is ott tüsténkedne az aranyéremre esélyesek között. 63 kilóból tornázta fel magát 69-re, és az idén már új súlycsoportjában versenyez. Azt azért meg kell hagyni, hogy nála jóval esélyesebb a kínai Zsu Feng, aki a tavaly szeptemberi világbajnokság óta veretlen: kétszer is Ázsia-bajnokságot nyert, és az idén éppen Pirozskovát gyűrte le a Spanyol Grand Prix döntőjében. A kínai birkózó 75 kilóról „karcsúsodott” 69-re. A vb-ezüst és bronzérmes, Európa-bajnok orosz Natalja Vorobjova is megcélozza a dobogót, az Európa-játékok harmadik helye jó irányt sejtet. Nála is markánsabb egyéniség Baku győztese, az ukrán Alina Mahinya, aki két éve, Budapesten lett világbajnok, miután előtte már kontinensbajnoki címet szerzett. Azon sem lepődik meg senki, ha – teszem azt – a mongol Naszanburma Ocsirbat lesz az egyik dobogós „befutó”, már három világbajnoki bronzérmet gyűjtött, egyet 63 kilóban, kettőt a 67 kilósok között. A 69 kilogrammosok súlycsoportja azok közé tartozik, amelyben nem feltétlenül japán versenyző az esélyes az aranyéremre, de azért a taskenti vébé harmadik helyezettje, Doso Szara – ha indul – számíthat arra, hogy kvótát gyűjt, de ebben az esztendőben még nem alkotott maradandót.
A súlycsoport versenynapja: szeptember 9.