Las Vegas 2015 – Luki megpróbálja
2015. 09. 01., írta: DHP, TD, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
A 22 éves Lukács Norbi – Bánkuti Zsolt és Gulyás István tanítványa – elkezdett mozgolódni a nemzetközi porondon, bocsánat szőnyegeken. A walbrzych-i U23-s Európa-bajnokság hetedik helye jó ugródeszka lehet a csepeli fiatalember számára.
Az szinte természetes, hogy a magyar bajnokságon egy súlycsoporttal feljebb szerzett aranyérmet Lukács Norbert. Első felnőtt Európa-bajnokságán, 2013-ban rögtön győzelemmel nyitott, megvert egy svájcit, tehát a kezdet jól sikerült, az már más kérdés, hogy ezután vereség következett, és végül a 11. helyen kötött ki.
Most pedig ugorjunk két évet, egészen 2015-ig, hiszen az utánpótlás Eb hetedik helyezése mellett Norbi képviselte a magyar színeket a bakui Európa-játékokon a 65 kilósok között – további rutint szerzett.
A kijevi olimpiai edzőközpontban a szabadfogású válogatottunk remek alkalmat kapott az erős ellenfelekkel való felkészülésre, és ott Lukács Norbi is felvérteződött a nagy feladatra, a válogatott négy csepeli birkózójának egyike.
Kívánjunk neki jó sorsot, és jó sorsolást, vagyis egy kicsi szerencsét is a szerencsejátékok világának fővárosában.
Magyarok Las Vegas-ban 3.
Szabadfogás, 65 kg: Lukács Norbert
Klubja: Csepeli BC
Születési idő, hely: 1992.12.24. Budapest
Edzője: Bánkuti Zsolt
Eredményei:
U 23 Európa-bajnoki 7. helyezett
Magyar bajnok
Gulyás István Lukács Norbertről:
„A hazai mezőnyben veretlen, és most felsőbb súlycsoportban szerezte meg a magyar bajnoki címet. Kissé nagy volt a távolság közte és a nemzetközi mezőny között, kellemetlen vereségeket szenvedett, de egyre közelebb kerül az élvonalhoz. Van benne fantázia, de rengeteg munka kell még, és akkor eljuthat Európa legjobb 5-6 versenyzője közé. Neki nem elsősorban nagyon erős versenyekre, inkább közepes színvonalúakra van szüksége, ahol önbizalmat tud szerezni. A lényeg, hogy tudjon fejlődni, hiszen 1992-es születésű, és a rióit követő olimpiákon már a siker reményében veheti fel a harcot. A súlycsoport nagyon erős, a honosítások révén további világklasszisok kerültek a 65 kilósok közé, így például az oroszból lengyellé lett Magomedmurad Gadzsijev.”
A súlycsoportról:
A visszatérő taskenti világbajnok, az orosz Szoszlan Ramonov egyelőre még nem foglal el előkelő helyet a világranglistán, de ő kifejezetten Vegas-ra készül az idén. A házigazdák Brent Metcalf-ban nagyon bíznak, már csak azért is, mert a világkupán legyőzte a vb-bronzérmes mongol Mandahnaran Ganzorigot, és a Pánamerikai Játékokon a Puerto Rico-i Franklin Gomezt is legyőzte. A tavalyi vébé ezüstérmese, az iráni Szejed Mohammadi is elindul az olimpiai részvételi jogért. Ő és a harmadik helyezett moldovai Mihail Sava egyaránt ott lesz Las Vegas-ban. Persze, van, aki felfelé mozdul, mint például az azeri Hadzsi Alijev. Ő a 61 kiló világbajnoka, de nyilvánvalóan számára az olimpiai súlycsoport jelenleg fontosabb. Még az Európa-játékokon is 61 kilóban lett harmadik, ám most nem fogyott le. A török Musztafa Kayát sem szabad figyelmen kívül hagyni, a tavalyi világbajnokságon az ötödik helyen végzett, és érdekes lehet a kubaiból lett olasz Frank Chamizo esetleges szereplése, aki felfelé erősödött, de azért az ő szereplése a bizonytalansági tényező. A budapesti világbajnokság aranyérmeséről, az örmény David Szafarjanról nem sokat hallottunk az idén, de lehet, hogy 2013 után éppen a 2015-ös vb-n „robbant” újra?
A súlycsoport versenynapja: szeptember 10.
A súlycsoport (korábban 66 kg) végeredményei London óta:
2014 Világbajnokság, Taskent
65 kg
1. Szoszlan Ramonov (Oroszország)
2. Szajed Ahmad Mohammadi (Irán)
3. Mihail Sava (Moldova) és Mandahnaran Ganzsorig (Mongólia)
5. Mustafa Kaya (Törökország) és Azamat Nurikov (Fehéroroszország)
2013 Világbajnokság, Budapest
66 kg
1. David Szafarjan (Örményország)
2. Livan Lopez Azcuy (Kuba)
3. Magomed Kurbanalijev (Oroszország) és Mandahnaran Ganzsorig (Mongólia)
5. Levan Kelehasasvili (Grúzia) és Dzsin Hjeok Kang (Észak-Korea)
2012 Olimpia, London
66 kg
1. Jonemicu Tacuhiro (Japán)
2. Szusil Kumar (India)
3. Akzsurek Tanatarov (Kazahsztán) és Livan Lopez Azcuy (Kuba)
5. Ramazan Shahin (Törökország) és Jabrail Haszanov (Azerbajdzsán)