Cikk keresés:    

Korpási, Lőrincz T. és Kiss is vb-bronzérmes a párizsi nyitónapon

2017. 08. 20., írta: Tollár Dániel, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Három magyar bronzérem is született a 2017. évi felnőtt világbajnokság nyitónapján, Párizsban. A magyar kötöttfogású csapatból a világ- és Európa-bajnok Korpási Bálint a 71 kilóban, az olimpiai ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok Lőrincz Tamás a 75 kilóban, míg a világbajnok Kiss Balázs a 98 kilóban állhatott fel a dobogó harmadik fokára. Maci osztrákot, szlovákot és egyiptomit győzött le, majd kazahtól kikapott az elődöntőben, végül oroszt vert a bronzért. Szöcsi palensztint, kirgizt és dél-koreait megverve jutott az elődöntőbe, ahol kikapott az orosztól, majd a bronzcsatában török ellen diadalmaskodott. Balu orosz elleni vereséggel kezdett, majd délután a vigaszágon egy órán belül kirgizt, marokkóit és franciát legyőzve harcolta ki a bronzcsatát, ahol ukránnál bizonyult jobbnak. A nap negyedik magyar birkózója, az Európa-bajnok Lőrincz Viktor két győztes mérkőzés után a későbbi bronzérmes iránitól kapott ki 6-4-re, végül nyolcadik helyezett lett súlycsoportjában.

   
Korpási Bálint (71 kg), Lőrincz Tamás (75 kg), Lőrincz Viktor (85 kg), Kiss Balázs (98 kg).

A nap összefoglalója magyar szempontból:

Korpási Bálintnak a címvédés nem sikerült, de a bronzérem is szépen csillogott a nyakában:
A BVSC-Ganz-Jászkisér világ- és Európa-bajnoka két nagyon sima győzelemmel rajtolt Párizsban. Maci előbb az osztrák Benediktet, majd a szlovák Drmolát dobálta el egészen a technikai tusig. A negyeddöntőben valamivel nehezebb ellenfél érkezett az egyiptomi Ghanem személyében, de talán csak a bírók alakították az intésekkel szoros összecsapásra (3-2) az egyébként egyértelmű magyar sikert. Korpási ezzel már az elődöntőben tudhatta magát, ahol a remek formában versenyző kazah Zsadrajev következett számára. A mérkőzés akciópontot nem hozott, egy-egy intést osztottak ki a bírók, ami ezúttal sajnos nem Macinak kedvezett, kikapott. Az esti bronzcsatában a Bálint újult erővel ment fel a szőnyegre és az orosz Kuraknak esélyt sem adott, végig hajtott, ennek köszönhetően intésekkel 2-1-re győzött, bronzérmet szerzett súlycsoportjában.

  • "Kihasználtam a jó sorsolásomat, ám az elődöntőben nem tudtam akciót végrehajtani, a bírók pedig nem mellettem döntöttek. Ezután össze kellett szedni magam és sikerült is, meg tudtam verni a nagyon kellemetlen stílusú idei orosz bajnokot. Elégedett vagyok a bronzéremmel, mert ezért is rengeteget kellett dolgozni, s a súlycsoportom kiemelkedő versenyzői között kicsi a különbség, az nyer, aki épp a legjobb napot fogja ki" – fogalmazott Korpási.

Lőrincz Tamás az Eb után a világbajnokságon is dobogóra állhatott új súlycsoportjában:
Olimpiai ezüstérmesünk lendületes birkózással kezdett a Palesztin Khalil elleni első mérkőzésen, akciódús, látványos összecsapáson 9-0-s magyar győzelem született. A második, kirgiz elleni mérkőzésen Szöcsi már jóval visszafogottabb volt, intésekkel 2-0-val jutott tovább. Következett a nap egyik legjobban várt mérkőzése, visszavágó az elveszített londoni olimpiai döntőért a nem mellesleg világbajnok dél-koreai Kim ellen. Tomi nagyon nagy csatát vívott, végül ő maradt talpon, 1-1-s vezetésnél még letudta vinni az ázsiait, 3-1-re győzött és bejutott az elődöntőbe. Ekkor jött a nap folyamán nem túl stabilnak látszó orosz Európa-bajnok Csehrikin. Szöcsi jól zárta  az első három percet, hiszen egy-egy intéssel még ő vezetett. A második félidőben az orosz megtáltosodott és úgy neki esett Lőrincznek, hogy még a feje is feje is vérezni kezdett a ceglédi birkózónak. Csinos turbánt kapott, majd a folytatásban jött a hidegzuhany, 2-1-s magyar vezetésnél Tomi összecsuklott és betusolták. Szerencsére az összeesés nem sérülés miatt volt, így az esti, török elleni bronzcsatára összekapta magát Szöcsi és 2-1-el újabb vb-bronzérmet zsebelhetett be, ám ezúttal már új kategóriájában.

  • "Még életemben nem fáradtam el ennyire, karrierem nagy részét 66 kilóban töltöttem, ahol meg se kottyant a harmadik-negyedik meccs, de most… Nagyon boldog voltam, hogy megvertem a dél-koreait, s az orosz ellen is jól álltam a lábamon, már átvillant az agyamon, hogy meglehet a döntő, amikor összeakadt a lábam, mint egy óvodásnak, és kikaptam tussal, ami legutóbb tízévesen történt velem. Arra készültünk az öcsémmel, Viktorral, hogy együtt örülhessünk, volt, hogy már sikerült, most sajnos nem, pedig esélyesnek számított. Én nem annyira, bronz lett a vége, úgy érzem, a riói olimpia után, harmincon túl, új súlyban minden érem ajándék. Boldog vagyok vele, lesz mit az egyhónapos kislányom nyakába akasztanom. Nehéz volt a felkészülés úgy, hogy alig láthattam, de sok erőt adott, hogy most sorra küldte róla az anyukája a képeket, Hajrá apa! feliratú ruhácskában" – mondta Lőrincz Tamás.

Újabb vb-bronzérem nyert Kiss Balázs, ám ezúttal már 34 évesen hajtotta végre ezt a hősies feladatot:
Pályafutása harmadik vb-érmét szerezte meg Balu Párizsban. A BVSC 98 kilogrammos birkózójának nem indult jól a napja, hiszen 3-1-re kikapott a későbbi ezüstérmes orosz Jevlojevtől, ám a vigaszágon megállíthatatlan volt a világbajnok versenyző. Előbb a kirgizt, majd a marokkóit, sőt a világbajnok franciát is pontozással darálta le a szőnyegről, ezzel kiharcolta az esti bronzmérkőzést. A harmadik helyért a számára jól ismert ukrán Timcsenko következett, akivel oly sokszor megküzdött már, mint példuál a riói olimpián is. Balázs ezúttal sem okozott csalódást, egy pillanatra sem állt meg a szőnyegen, végig hajtotta, mozgatta riválisát, végül intésekkel 3-1-re behúzta a világbajnoki bronzot.

  • "Elkeseredtem az elején, mert ezt az oroszt verhetőnek véltem, de taktikai hibákat vétettem ellene. Aztán viszont bejutott a döntőbe, így kaptam a Jóistentől egy újabb esélyt, s huszonöt éves pályafutásom során először végigmentem a vigaszágon, egészen a dobogóra. Úgy voltam vele, hogy nincsen veszíteni valóm, s bár nagyon elfáradtam, mert egy órán belül hármat kellett birkóznom, az ukrán ellen megint összeszedtem magam. Eddig mindig megvertem, például a riói olimpián, biztos voltam benne, hogy tart tőlem. Számomra ebben a korban már minden meccs, minden verseny ajándék, csinálom, amíg bírom, jövőre a budapesti vb-ig mindenképpen, aztán ameddig a testem engedi. Bár valami mindig fáj, de boldog vagyok” – értékelt a veterán klasszis.

Lőrincz Viktort két győzelem után az idei Ázsia-bajnok állította meg, majd a német Kudla ejtette ki a versenyből:
Jól kezdődött a verseny Viktor számára, hiszen az indiai Khatrit technikai tussal múta felül, majd a nyolcaddöntőben az ukrán Sismant is meggyőző birkózással, pontozásos győzelemmel verte meg. A negyeddöntőben sem vártunk mást, stabilnak látszott továbbra is Lőrincz mozgása, ám nem hat percen át. A második félidőben az iránit ugyanis kétszer is meglepte és levitte őt, végül 6-4-re legyőzte olimpiai ötödik helyezettünket. A folytatásban Nurinak az olimpiai bronzérmes német Kudlát kellett volna megvernie, de pontozással kikapott tőle, így Viktor nem került a vigaszágra, kiesett a versenyből.


A magyar versenyzők mérkőzései:

Tizenhat közé jutásért:

71 kg: Korpási Bálint - Benedikt Puffer (osztrák) 9-0
- az olaszt 9-7-re legyőző szlovák Drmola lesz Maci ellenfele a nyolcaddöntőben

75 kg: Lőrincz Tamás - Rabie Khalil (palesztin) 9-0
- az egyiptomit egy perc alatt legyőző kirgiz jön a nyolcaddöntőben

85 kg: Lőrincz Viktor - Ravinder Khatri (indiai) 8-0
- következik az amerikait 6-2-re legyőző ukrán Eb-bronzérmes a nyolcaddöntőben

98 kg: Musza Jevlojev (orosz) - Kiss Balázs 3-1
- az orosz a marokkóit, a franciát és az ukránt is legyőve döntőbe jutott, Balu vigaszágas

Nyolcaddöntők:
71 kg: Korpási Bálint - Leos Drmola (szlovák) 10-0
- az örmény Eb-győztest és a román vb-bronzérmest legyőző egyiptomi következik

75 kg: Lőrincz Tamás - Kajratbek Tugolbajev (kirgiz) 2-0
- a dél-koreai olimpiai és világbajnok Kim következik a negyeddöntőben

85 kg: Lőrincz Viktor - Olekszandr Sisman (ukrán) 4-0
- az iráni következik a négy közé jutásért, miután 3-1-re verte az észtet

Negyeddöntők:
71 kg: Korpási Bálint - Ibrahim Ghanem (egyiptomi) 3-2
- a norvégot, az oroszt és a kirgizt legyőző kazah következik Macinak

75 kg: Lőrincz Tamás - Hjeonvu Kim (dél-koreai) 3-1
- a kínait legyőző orosz Európa-bajnok, Csehrikin következik

85 kg: Hosszein Nuri (iráni) - Lőrincz Viktor 6-4
- az iráni 4-1 arányú vereséget szenvedett az olimpiai bronzérmes német Kudlával szemben, ezzel Viktor búcsúzott

Elődöntők:
71 kg: Demeju Zsadrejev (kazah) - Korpási Bálint '1-1
- a bronzéremért a vigaszágon norvégot és kirgizt legyőző orosz Kurak következik

75 kg: Alekszandr Csehrikin (orosz) - Lőrincz Tamás tus 3-2-nél
- a bronzéremért az a török következik, aki cseht és kínait vert a vigaszágon

Vigaszági mérkőzés:
98 kg: Kiss Balázs - Uzur Dzsuzupbekov (kirgiz) 3-1
- az orosztól 9-0-ra vereséget szenvedő marokkói következik

98 kg: Kiss Balázs - Choucri Atafi (marokkói) 4-0
- a 2014-es 85 kilós világbajnok francia Noumonvi következik

98 kg: Kiss Balázs - Melonin Noumonvi (francia) 4-2


Bronzmérkőzések:
71 kg: Korpási Bálint - Adam Kurak (orosz) 2-1
75 kg: Lőrincz Tamás - Fatih Cengiz (török) 2-1
98 kg: Kiss Balázs - Dimitri Timcsenko (ukrán) 3-1


Az 1. versenynap végeredményei:

71 kg (37 induló)
Világbajnok: Frank Stäbler (Németország)
2. Demeju Zsadrajev (Kazahsztán)
3. KORPÁSI BÁLINT (MAGYARORSZÁG) és Mohammadali Geraj (Irán)
5. Adam Kurak (Oroszország) és Daniel Cataraga (Moldova)

75 kg (34 induló)
Világbajnok: Nemes Viktor (Szerbia)
2. Alekszandr Csehrikin (Oroszország)
3. LŐRINCZ TAMÁS (MAGYARORSZÁG) és Szajed Abdvali (Irán)
5. Fatih Cengiz (Törökország) és Kazbek Kilov (Fehéroroszország)

85 kg (34 induló)
Világbajnok: Metehan Basar (Törökország)
2. Denis Kudla (Németország)
3. Hosszein Nuri (Irán) és Roberti Kobliasvili (Grúzia)
5. Iszlam Abbaszov (Azerbajdzsán) és Davit Csakvetadze (Oroszország)
… 8. Lőrincz Viktor (Magyarország)

98 kg (33 induló)
Világbajnok: Artur Alekszanjan (Örményország)
2. Musza Jevlojev (Oroszország)
3. KISS BALÁZS (MAGYARORSZÁG) és Revazi Nadareisvili (Grúzia)
5. Dimitrij Timcsenko (Ukrajna) és Ruszta Asszakalov (Üzbegisztán)

Az 1. versenynap döntő mérkőzéseinek végeredményei:
71 kg: Frank Stäbler (német) - Demeju Zsadrajev (kazah) 8-2
75 kg: Nemes Viktor (szerb) - Alekszandr Csehrikin (orosz) 4-1
85 kg: Metehan Basar (török) - Denis Kudla (német) 2-1
98 kg: Artur Alekszanjan (örmény) - Musza Jevlojev (orosz) 3-1


A sorsolás:

71 kg (37 induló). Korpási Bálint (BVSC-Ganz-Jászkisér)
A súlycsoport teljes sorsolását ITT lehet megtekinteni!

  • Tizenhat közé jutásért: Puffer Benedikt (osztrák) | Nincs komolyabb jegyzett eredménye.
  • Nyolcaddöntőben jöhet: Drmola (szlovák) vagy Abbrescia (olasz)

Az ágára sorsolt még: Ghanem (egyiptomi), Boranjan (örmény), Vardanjan (üzbég), Cojocari (román), Zsadrajev (kazah), Karlsen (norvég), Kurak (orosz), Wanke (lengyel), Morbitzer (cseh), Smith (amerikai), Cuero Munoz (kolumbiai), Aszangulov (kirgiz).

75 kg (34 induló). Lőrincz Tamás (Ceglédi VSE)
A súlycsoport teljes sorsolását ITT lehet megtekinteni!

  • Tizenhat közé jutásért: Rabie Khalil (palesztin) | Nincs komolyabb jegyzett eredménye.
  • Nyolcaddöntőben jöhet: Tugolbajev (kirgiz) vagy Hassan (egyiptomi)

Az ágára sorsolt még: Kim (dél-koreai), Marques (brazil), Jabiku (japán), Cengiz (török), Csehirkin (orosz), Varga (cseh), Galkinas (litván), Dietsche (svájci), Klimek (lengyel), Sahli (marokkói), Zsang (kínai).

85 kg (34 induló). Lőrincz Viktor (Ceglédi VSE)
A súlycsoport teljes sorsolását ITT lehet megtekinteni!

  • Tizenhat közé jutásért: Ravinder Khatri (indiai) | Junior Ázsia-bajnoki bronzérmes, olimpikon.
  • Nyolcaddöntőben jöhet: Provisor (amerikai) vagy Sisman (ukrán)

Az ágára sorsolt még: Nori (iráni), Stankevicius (litván), Deschiyev (francia), Aps (észt), Hu (kínai), Kudla (német), Huklek (horvát), Gregorich (kubai), Macumoto (japán), Parisi (olasz), Cardenas (kolumbiai), Abbaszov (azeri).

98 kg (33 induló). Kiss Balázs (BVSC-Ganz-Jászkisér)
A súlycsoport teljes sorsolását ITT lehet megtekinteni!

  • Tizenhat közé jutásért: Musza Jevlojev (orosz) vagy Uzur Dzsuzupbekov (kirgiz)
  • Nyolcaddöntőben jöhet: Atafi (marokkói) vagy  Barreiro (kanadai).

Az ágára sorsolt még: Arusaar (észt), Zsang (kínai), Timcsenko (ukrán), Nara (japán), Iszakov (kazah), Kadzsaja (szerb), Kuosmannen (finn), Gastl (osztrák), Noumonvi (francia), Hrabovik (fehérorosz), Mejia (hondurasi), Nurijev (azeri).