Cikk keresés:    

Kilencvenkilenc új szőnyeg már a helyén

2014. 11. 09., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség

Ami a kajak-kenuban a hajó és a lapát, a vívásban a fegyver és a pást, a teniszben az ütő és a labda, az a birkózásban a szőnyeg, vagyis a küzdőtér. Égető szükség volt már az országos „szőnyegpark” megújulására. Nos, a szövetség öles lépéseket haladt előre ezen a területen a sportágfejlesztési támogatás segítségével. Érdemes szőnyegleltárt készíteni: 99 új szőnyeg már eljutott a rendeltetési helyére, összesen mintegy 85 millió forint értékben.

Nem véletlen, hogy a Magyar Birkózó Szövetség a fejlesztési támogatás felhasználásának tervezésekor a versenysport, élsport szakmai és működési feladatai között különös súlyt fektetett a 2013-ban indult szőnyegprogramra.
Nélküle lehetetlenség sportágfejlesztési stratégiát megvalósítani.
Most a helyzet a következő: kilencvenkilenc új szőnyeg már eljutott az egyesületekbe. Ezek ára összességében bruttó 85 millió forint körül mozog. Vannak köztük 12x12 méteres versenyszőnyegek, valamint kisebbek is, és elkészítésre vár körülbelül húsz, úgynevezett leporelló-szőnyeg, amelyeket a klubok megpályáztak. A könnyedén össze- és széthajtható leporellókat, amelyek egyébként jóval többe kerülnek a hagyományos szőnyegeknél, olyan termekben célszerű használni, ahol a szőnyeget naponta kell lerakni, majd felszedni.
Fontos tudnivaló, hogy a szövetség egy-egy szőnyeget biztosított az egyesületeknek. Ahol ezen felül további igények merültek fel, az egyesületek a sportágfejlesztési támogatásból költhettek rá.
A tavalyi év végéig harminckilenc egyesület kapta meg, az idén tavasszal további hatvan jutott hozzá.
A szövetség szőnyegprogramja bizonyos esetekben mentőövként is szolgált, hiszen számos kis műhelyt mentett meg a megszűnéstől.

 

Pálháza

Ez történt például Borsod megyében, a Pálháza Városi SE-ben, ahol az elnök-szakedző, Istenes László tavaly már azzal is számot vetett, hogy „le kell húzni a rolót”.
● Régi, ócska, vastag, agyonázott szőnyegünk volt, és nagyon úgy nézett ki, hogy meg is szűnnünk – emlékezett vissza a válságos időkre Istenes. – Beadtuk a pályázatot az új szőnyegre, és szerencsére nagyon gyorsan, gyakorlatilag néhány héten belül meg is kaptuk.
- Az első ütemben kapták meg, igaz?
● Így van, az elsők között voltunk, Hollóházával együtt. A már említett, régi 8x8-as szőnyegünket kettészedtük, a fele Pálházán, a másik fele Hollóházán szolgált. Ráadásul a hollóházi terem beázott, a szőnyeg teljesen tönkrement.
- Milyenek az újak?
● Most mindkét helyen megvan a 8x8-as, kis versenyszőnyeg, ami ugyan bajnokságok lebonyolítására nem alkalmas, de a mi körzeti diákversenyeinket nagyszerűen meg tudjuk rendezni. Nagyon könnyű lerakni a darabjait, még egy óvodás is meg tudja csinálni.
Amikor Hegedüs Csaba, az MBSZ elnöke a helyszínen járt, felmérve az áldatlan állapotokat, ígéretet tett a pálháziaknak a sürgős segítségre, és az ígéretet tett követte.

 

Lakitelek

Ugyancsak az elsők között kapott új küzdőfelületet a kis klubok közül a Tölgyfa SE, amely Bács-Kiskun megyében, Lakiteleken működik. Olajos István elnök elmondta, hogy addig igazi szőnyegük nem is volt, de mostanság már az új szőnyeget terítik le az általános iskola tornatermében, ami nem túlságosan nagy, a szőnyeg pedig gyakorlatilag faltól-falig beborítja, de ez legyen a legnagyobb gondjuk.
● Mondanom sem kell, milyen minőségi különbség van a korábbi állapotokhoz képest, köszönet érte – mondta Olajos István. – Magát a szőnyegprogramot, a pályázatot nagy dolognak tartom, hálásak vagyunk mind az ötlet kitalálójának, mind a megvalósítójának. Azt is látom ebben az egészben, hogy a kisegyesületek meg tudnak erősödni, belekapaszkodhatnak a lehetőségbe. Esetleg újabb klubok jöhetnek létre, látva, hogy van értelme pályázni.


Gádoros

Tavaly kapott 10x10-es, új szőnyeget a Csongrád megyei Gádoros Birkózó Egyesület is, ahol az agyonhasznált régit át lehetett adni az enyészetnek. Kunstár Tibor elnök komoly segítségként értékeli ezt a fejleményt, már csak azért is, mert szakadt szőnyeggel kellett kínlódniuk, állandóan szétszedni és összerakni.
● Nagyon jót tett velünk a szövetség a szuperkönnyű szőnyeggel, ráadásul az eddigi iskolai termünkből átköltöztünk egy másik, már használaton kívül került iskolai tornaterembe, állandó helyre, ahol nem kell minden áldott edzés után felszednünk – ecsetelte Kunstár Tibor.

Apropó, iskolák. Említsünk meg egy fontos körülményt, még pedig azt, hogy sok klub kihasználná – és egyre inkább ki is használja – az iskolai testnevelésben lévő lehetőségeket, és kitelepül iskolák tornatermébe, ahol a rendelkezésre álló (új) szőnyegeken a gyerekeket birkózásra lehet csábítani, és keresni lehet közöttük a leendő bajnokokat.
Talán már most is nap mint nap edz valamelyik általános iskola tornatermében  a jövő Bácsi Petije, Lőrincz Tamása, Kiss Balázsa…