Cikk keresés:    

Ki lesz a Nemzet Sportolója?

2014. 09. 30., írta: Szekeres István, fotót készítette: Sz. I., cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség

A legendás futballkapus, Grosics Gyula júniusi halálával tizenegyre csökkent a Nemzet Sportolóinak a száma. Szükség van utódlásra. A törvény előírása szerint a kormány a megtisztelő címet és az azzal járó, havi nettó 500 ezer forintos életjáradékot tizenkét olyan, hatvan évnél idősebb, kimagasló eredményt elérő sportolónak adományozhatja, aki az aktív pályafutását követően is jelentős szerepet tölt be a sportéletben.

(SZEKERES ISTVÁN BLOGBEJEGYZÉSE)

A sajtóban – szokás szerint – elindult a találgatás. Röpködnek a tiszteletet érdemlő, valóban nagy nevek a tornász Magyar Zoltántól a vívó Schmitt Pálon át az ökölvívó Gedó Györgyig.
Természetesen vannak közöttük birkózók is. A szövetség három kiemelkedő egyéniséggel gazdagította a kínálatot, egyben nehezítette a döntéshozók dolgát. Varga Jánosról, Hegedüs Csabáról és Kocsis Ferencről csakis tényeket rögzített: a nagy eredményeiket, illetve a visszavonulásuk után végzett edzői, sportvezetői tevékenységük helyét, dátumát. Szóbeli kiegészítés, ajánlás egyikük neve után sincs. (Az írásunkhoz csatolt fotón közülük ketten láthatók: Hegedüs Csaba az éppen hetven éves Varga Jánost köszönti.)
Hogy kire esik a választás a sok nagy egyéniség közül, szinte mindegy. Az illető biztosan méltó lesz arra, hogy mindnyájan megsüvegeljük.
Itt azonban szeretnék kicsit belekotyogni… Az ugyanis nem mindegy, hogy a kiválasztott melyik sportágból jön.
A magyarázatért tíz évet kell visszalapoznunk.
2004-ben, az első névsor közzététele előtt részt vettem a Nemzet Sportolója-díj előkészítésben. A törvény előírta ugyanis, hogy az egyeztetésben – több sportszervezet mellett – vegyen részt a Magyar Sportújságírók Szövetségének a képviselője is, és akkor én voltam annak az elnöke. A javaslatomban az szerepelt, hogy a legnépszerűbb sportág, a labdarúgás két helyet kapjon, és meg is jelöltem két, sikerkorszakot jelképező személyiséget, a nemzet Puskás „Öcsijét” és az aranylabdás Albert Flóriánt. Fontosnak tartottam, hogy fogyatékossággal élő sportember, valamint nem olimpiai sportágban klasszikussá vált egyéniség is eljusson a Nemzet Sportolói közé.
A fennmaradó nyolc helyre az olimpiai aranyéremmel büszkélkedő sportágaink egy-egy képviselőjét javasoltam (a labdarúgáson kívül tizenkét ilyen van). Nem tudom, hogy a többi szervezet mivel állt elő, hiszen négyszemközti megbeszélések folytak az akkori sportminiszterrel, Gyurcsány Ferenccel, de a végső formában jól láthatóan az én javaslatom is helyet kapott.
Akkor úgy tűnt, hogy ezt az alapelvet hosszabb távon is lehet követni.
Kulcsár Győző párbajtőröző, a Nemzet Sportolója a napokban így nyilatkozott: „A saját sportágamból Fenyvesi Csaba háromszoros és Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok is alkalmas erre az elismerésre.” Ezen nem is lehet vitatkozni. Csakhogy ha bármelyikükre esik a választás, akkor – magával Kulcsárral és Rejtő Ildikóval együtt – már három vívónk élvezhetné az elismerést.
Megbillenne az a rendszer, amely a sikersportágak közötti egyenjogúságot és egyensúlyt célozta meg.
Jelenleg nyolc olimpiai sportágunk kilenc hőse található a listán: két vívó, egy-egy labdarúgó, öttusázó, sportlövő, súlyemelő, tornász, úszó és vízilabdázó.
Miközben Zsivótzky Gyula halála óta az atlétikának, Polyák Imre halála után pedig a birkózásnak nincs képviselője közöttük. Papp László nem sokkal azelőtt halt meg, hogy a díjat megalapították, így az ökölvívásból (és a kajak-kenuból!...) nincs, és nem is volt senki a Nemzet Sportolói között.
Hivatalos bejelentés szerint a kormány október végén dönt a megüresedett hely betöltéséről.
Nem könnyű a feladat.

A Nemzet Sportolói - ma

Balczó András (76 éves, öttusa)
Buzánszky Jenő (89, labdarúgás)
Földi Imre (76, súlyemelés)
Hammerl László (72, sportlövészet)
Ivánkay Mária (70, parasport, asztalitenisz)
Kárpáti György (79, vízilabda)
Keleti Ágnes (93, torna)
Kulcsár Győző (73, vívás)
Portisch Lajos (77, sakk)
Rejtő Ildikó (77, vívás)
Székely Éva (87, úszás)