Kezdődik az U17-es vb, két-három éremben bízhatunk
2024. 08. 18., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: UWW, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Tizenkilenc fős csapattal vágunk neki a hétfőn Jordánia fővárosában, Ammánban kezdődő U17-es világbajnokságnak, amely előtt a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) szakmai igazgatójával, Bácsi Péterrel beszélgettünk az esélyeinkről.A remekül sikerült, két ezüst- és négy bronzéremmel záruló júniusi újvidéki Európa-bajnokságot követően nem sokkal megkezdődött a szakágak vb-re hangolása. A négyhetes közvetlen felkészülés során több nívós edzőtáborban is részt vehettek fiataljaink, a hölgyek jelenleg is a Körcsarnokban vannak, számos országból érkeztek hozzájuk edzőpartnerek, a kötöttfogású fiúk Szerbiában, míg a szabadfogásúak Németországban és Dunavarsányban dolgozhattak.
Ammánban tizenkilenc magyar fiatal próbál szerencsét, az indulási feltételeket Bácsi Péter, az MBSZ szakmai igazgatója tisztázta: „A szövetség azoknak a sportolóknak teljes egészében fizeti a világbajnokságát, akik az Eb-n az első öt hely valamelyikén zártak. Ötven százalékot áll a szervezet akkor, ha a sportoló korábban ért már el kiemelkedő eredményt. A többi válogatott sportoló egyesületi költségen vehet részt a vébén. Fontos leszögezni, hogy amennyiben a birkózó az első öt hely valamelyikén végez, akkor az MBSZ utólag magára vállalja a költségeket. Ez immár régóta bevált, s jól működő rendszer.”
A legnépesebb csapatot kötöttfogásban állítjuk ki, ők nyolcan, a lányok heten, míg a szabadfogásúak négyen vannak.
„Szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen birkózóink felülmúlták a várakozásokat az Eb-n. Ammánban először a kötöttfogásúak teszik próbára magukat, ebben a fogásnemben, valamint női birkózásban van a legnagyobb esélyünk az éremszerzésre. A szabadfogásúak versenyét is kíváncsian várjuk, emlékezhetünk Laposa Márk Eb-remeklésére, a harmadik helyen zárt, s nem mellékesen olyan teljesítménnyel, amellyel akár ennél előkelőbb eredményt is elérhetett volna. Bízom abban, hogy a vb-n is a pontszerző helyek környékén végez.”
Persze, kíváncsiak voltunk rá, egészen pontosan miként néznek ki a várakozásaink Jordániában.
„Benne van a pakliban akár az is, hogy olyan versenyzők állhatnak dobogóra, akiknek Újvidéken nem sikerült. A világbajnokság mindig nagyobb terheléssel jár, több meccsen kell bizonyítaniuk a sportolóknak, és keményebb ellenállásba ütköznek, mint Európában. Úgy vélem, ezt figyelembe véve két-három éremben reménykedhetünk” – zárja Bácsi Péter.
A magyar válogatott és a verseny programja
Kötöttfogás
Hétfő-kedd. 48 kg: Szuromi László (ESMTK), 55 kg: Zsitovoz Petro (ESMTK-KIMBA), 65 kg: Torda Regő (Dorogi AC-KIMBA), 80 kg: Jakab Dániel (FTC-KIMBA), 110 kg: Czakó Zoltán (Kiskunfélegyháza-KIMBA).
Kedd-szerda. 45 kg: nincs magyar induló. 51 kg: nincs magyar induló. 60 kg: Olasz Bende (ESMTK-KIMBA), 71 kg: Kolompár Imre (Monor-KIMBA), 92 kg: Budai András (ESMTK).
Női birkózás
Szerda-csütörtök. 43 kg: nincs magyar induló. 49 kg: Németh Szonja (PBSE-KIMBA), 57 kg: Báger Barbara (Nyársapát-KIMBA), 65 kg: Pupp Viktória (DKSE-KIMBA), 73 kg: nincs magyar induló.
Csütörtök-péntek. 40 kg: Szentpál Vivien (Dél-Zselic-KIMBA), 46 kg: nincs magyar induló. 53 kg: Köblő Anna (Csepel TC-KIMBA), 61 kg: Balázs Éda (DVTK-KIMBA), 69 kg: Cseh Tamara (Szentes-KIMBA).
Szabadfogás
Péntek-szombat. 48 kg: nincs magyar induló. 55 kg: nincs magyar induló. 65 kg: Arszunkajev Ahmad (Vasas), 80 kg: nincs magyar induló. 110 kg: Juhász György (Csepeli BC-KIMBA).
Szombat-vasárnap. 45 kg: nincs magyar induló. 51 kg: nincs magyar induló. 60 kg: nincs magyar induló. 71 kg: Laposa Márk (UTE-KIMBA), 92 kg: Soliman Youssef (PEAC-KIMBA).