Kapitányok: a Sike – Gulyás duó belevág
2016. 12. 01., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Mint arról már Önök olvashattak honlapunkon, a Magyar Birkózó Szövetség a riói olimpiát követően pályázatot írt ki a szövetségi kapitányi tisztség betöltésére. Ennek eredményeképpen a kötöttfogásúak munkáját a jövő esztendőtől ( január 1-től) Sike András, a szabadfogásúak és a nők tevékenységét Gulyás István irányítja majd. Mindez nem merül ki abban, hogy csak a felnőtt válogatott tartozik a két szakember „fennhatósága” alá, a szakágak összes korosztályáért felelnek.Sike András: „ … meg kell oldani a tömegesítést…”
Természetesen kíváncsiak voltunk, hogy a két kitűnő szakember milyen elvek szerint dolgozik majd, mivel érveltek a pályázat elkészítésekor, és egyáltalán melyek a főcsapás irányai. Sike András, a felnőtt kötöttfogású válogatott kapitányaként már jócskán szerzett tapasztalatokat, amelyeket tovább tud hasznosítani.
- Új felállás lesz olyan értelemben, hogy a kadet korosztálytól a felnőttig én felügyelem a kötöttfogást – kezdte a szöuli olimpia bajnoka. – Nagyon fontosnak tartom a gyerekek kérdését, hiszen a serdülők, amikor a középiskolában elkezdik a tanulmányokat, nagyon sokan abbahagyják a birkózást. Több, mint nyolcvan százalékos lemorzsolódásról van szó! Ezeket a gyerekeket – főleg a tehetségeseket – sokkal jobban fel kell karolnunk. Erre jó példa lehet a korábban eredményesebben működő Mr.Tus iskola, ahol akadtak fiatalok, akik feljebb tudtak lépni. Most kezdődött meg a Kozma István Nemzeti Birkózó Akadémia toborzója, meg kell oldani a tömegesítést, mert az akadémiára kell építeni a kadet válogatottat.
Óriási szükség van a teljesítmény-diagnosztikai mérésekre, amelyet a felnőtteknél már alkalmaztak, de a többi korosztályt is vizsgálni kell, fejtette ki Sike András, mert így célzottabban lehet fejleszteni a fiatal versenyzők képességeit.
- Évek óta szorgalmazom már, hogy állítsuk vissza az aranyjelvényes rendszert vagy hozzunk létre valamilyen hasonló címet, minősítést – korábban az ifik részesültek ebben -, ez feltett szándékom. Ha még némi anyagi juttatással is tudnánk párosítani a szakmai elismerést, az erős motivációt jelentene a gyerekeknek, vagyis a kadet korosztálynak. A további kérdéseket, elveket érintve az a véleményem, hogy kívánatos lenne, ha a legjobb junior, az U23-as és a felnőtt versenyzők együtt edzenének az év nagy részében – mondta a kötöttfogású kapitány.
Sike András kiemelte és szorgalmazza, hogy a továbbiakban is szükség lesz a pszichológus és a táplálkozás-szakértő tevékeny jelenlétére, tanácsaira. Ami a birkózás aktuális szakmai részét illeti, a felnőtteknél át kell állni az új szabályok miatt az állásbirkózásra, az ezzel kapcsolatos technikák alkalmazására.
Gulyás István: fontos egyértelművé tenni a szakmai hatásköröket
Azt szokták mondani, hogy teher alatt nő a pálma, hát még ha dupla a teher. A tételt Gulyás István - aki a női és a szabadfogású szakágat egyaránt kézben tartja majd a jövő évtől – egyáltalán nem cáfolja.
- A szövetség vezérelve a központi felkészülések megtartása, mert ez elengedhetetlen ahhoz, hogy nemzetközi szinten lépést tudjunk tartani, és ehhez az MBSZ biztosítja a feltételeket – mondta a szakember. – A pályázatomban külön kiemeltem az imént említett felkészülés szükségességét. Az egész világ birkózósportja így működik, nekünk pedig az a célunk, hogy minél több érmet hozzunk el a világversenyekről, és részt vegyünk az olimpiai játékokon. Mivel a versenyzők nyolc-kilenc hónapon keresztül központi felkészülésen vesznek részt, ezért a válogatott keret edzőinek kell meghatározniuk a szakmai irányvonalat, hiszen övék a felelősség. Nagyon szeretném, ha klubedzők nem ellenük, hanem ezt a munkát segítve dolgoznának, és a versenyzők kristálytisztán tudnák, hogy kinek mi a dolga, kinek az instrukciói szerint kell felkészülni az adott világversenyre.
Gulyás István hozzátette: érez magában annyi erőt, hogy mind a szabadfogású férfiak, mind a női szakág irányítását meg tudja oldani. Igyekszik magát az általa legjobbnak vélt edzőkollégákkal körül venni. Kíváncsiak voltunk a tervezett szakmai csapat összetételére.
- Egyelőre nem bocsátkozom részletekbe, már csak azért sem, mert a pályázati kiírás szerint a szövetségi kapitány csak javaslatot tesz az edzők személyére, majd pedig a szövetség illetékesei mondják ki a döntő szót. Vagy jóvá hagyják a javaslatomat, vagy esetleg új nevek is felmerülhetnek, és ezután következik egy újabb egyeztetés. Várhatóan a jövő héten szállhat fel a füst, vagyis akkorra várható a végleges „csapatnévsor” – zárta gondolatait Gulyás István.