Cikk keresés:    

Ismét Oroszországé a szabadfogás trónja

2014. 09. 08., írta: Szekeres István, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség

Világbajnokság, Taskent, Üzbegisztán. Online-tudósítás. 2. versenynap: szabadfogás 61, 65, 74 és 97 kg. Öt aranyat nyertek az oroszok, és visszafoglalták a fogásnemnek a tavaly az irániak által birtokba vett trónját. Sem Hatos Gábor, sem Szmik Attila nem tudott továbblépni az első körből. Kishíján szenzáció született a 74 kg-ban, ahol az olimpiai és világbajnok Burroughs csak a hajrában tudta a maga javára fordítani a mérkőzést a bissau-guineai (!) Midana ellen, az amerikai végül bronzérmes lett. (Fotónkon a 74 kg orosz aranyérmese, Gyenyisz Cargus, aki a harmadik világbajnoki címét szerezte.)

A fogásnem második napján az indulók száma 122. Összesen 245 birkózó mérlegelt, hattal kevesebb, mint tavaly Budapesten, amikor viszont még csak hét súlycsoport szerepelt a programban.
Ami a sorsolást illeti, Hatos Gábor elég csúnyán belehúzott… Nem adta meg neki a sors, hogy a fogyasztás után könnyebb ellenféllel kezdjen: iránit és azerit kapott.

Valami homokszem került a gépezetbe Taskentben. A 61 kg-ban 26 indulót regisztrált az este kiadott sorsolási jegyzőkönyv. Ma reggel viszont már 27 név szerepelt a listán. Ettől aztán megkavarodott a program, ugyanarra a szőnyegre írták ki több versenyző mérkőzését úgy, hogy következő párban is ő birkózott volna – de más ellenféllel. Ettől a 74 kg programja is csúszkálni kezdett: Hatos első mérkőzését eredetileg a C szőnyegre írták ki, később átkerült a B-re, végül az A-n birkózott az iráni ellen.
Az aggodalmunk jogos volt. Gabi ugyan óriási iramot ment Afzalipaemamival, de az akció (még) nem volt benne. Az első menetben intették. A másodikban az iráni neve mellett indult el az óra, hogy harminc másodperc múltán életbe lépjen az intés, és azzal az 1-1, de levitellel 3-0 lett az állás, majd kisvártatva jött még egy levitel. Az utolsó percben rohamozott a magyar, de szépíteni nem tudott.
Szmik Attila erős és robbanékony kínaival találkozott. Zhang levitte a versenyzőnket, de pörgetéssel hiába próbálkozott. Csakhogy hamarosan le is döntötte (0-4). A második menetben Szmik bátrabban indult neki, de a rohamaiban – akárcsak Hatosnak – nem volt benne az akció, Zhang pedig mögékerüléssel egyértelművé tette a meccs kimenetelét.
Két mérkőzés, két vereség.
Az irániban reménykedhettünk, hogy vigaszágra viszi Hatost, a kínai azonban – látva a sorsolást – ugyanarra aligha képes.
De hiába reménykedtünk. Az azeri Asraf Alijev jobb volt Hatos iráni legyőzőjénél. Három kétpontosából Afzalipaemami összesen kétszer jött ki mögékerüléssel, 6-2. A hajrá izgalmas volt (az iráni levitellel feljött 4-6-ra), a végeredmény azonban lehangoló. Legalábbis nekünk.

Aztán a kétszeres Európa-bajnok, orosz Gagyiszov „megette” a kínait.
Ezzel a magyar szabadfogású válogatott befejezte szereplését a taskenti világbajnokságon.
 

A magyar versenyzők útja

A 16-os táblára kerülésért
74 kg: Reza Afzalipaemami (iráni) – Hatos Gábor 5-0 (1-0, 4-0; intés, levitelek)


Selejtező
97 kg: Zhang Xueyi (kínai) – Jozef Jaloviar (szlovák) 8-0 (6-0, 2-0; levitelek). A kínai lett Szmik
ellenfele a nyolcaddöntőre

Nyolcaddöntő
74 kg: Asraf Alijev (azeri) – Reza Afzalipaemami (iráni) 6-4 (2-1, 4-1; átemelés, mögékerülés, átfordítás, illetve mögékerülés, levitel) – ezzel Hatos kiesett
97 kg: Zhang Xueyi (kínai) – Szmik Attila 6-0 (levitel, ledöntés, mögékerülés)

Negyeddöntő
97 kg: Abduszalam Gagyiszov (orosz) – Zhang Xueyi (kínai) 10-0 a 3:17. percben (8-0, 2-0, levitelek, mögékerülések) – ezzel Szmik is kiesett

 

Egyéb érdekességek

► Negyven másodperccel a befejezés előtt 3-3-mal még a bissau-guineai Augusto Miranda vezetett az amerikai olimpiai és világbajnok Jordan Burroughs ellen, aki végül kitessékelte a szőnyegről, megszerezve a győztes pontot. Midana négyszeres Afrika-bajnok, a „klubja” a szenegáli Thiés-ben működő birkózó-edzőközpont. Csak a tény kedvéért rögzítjük: a centrum a Martinetti-időszakban jött létre az afrikai birkózás fejlesztésére.
► És még mindig Burroughs… Az amerikai 2011-ben indult először vb-n, és meg is nyerte. Azóta minden világversenyén (londoni olimpia, budapesti vébé, Pánamerikai Játékok) veretlen és végső győztes volt. Most „bepótolt” valamit: a 74 kg elődöntőjében az orosz Cargus 9-0-ra elverte.
► Puerto Rico első világbajnoki érmes birkózója (2011 – ezüst), Franklin Gómez ma megtette azt, amire csak nagyon kevesen képesek a világon: 10 pontot csinált orosz ellenfélen. Szoszlan Romanov az első menetben 8-6-ra vezetett ellene, majd 10-10-re álltak, amikor beleragadt az újabb akcióba, és az orosz két vállra fektette.

A nap végeredménye

61 kg (27 induló). Döntő: Alijev – Eszmailpurdzsujbari 12-7. Bronzmérkőzések: Enhszajhan – Szana 2-1, Bonne – Perpelita 8-2
Világbajnok: Hadzsi Alijev (Azerbajdzsán)
2. Maszud Eszmailpurdzsujbari (Irán)
3. Njam-Ocsir Enhszajhan (Mongólia) és Yowlys Bonne (Kuba)
5. Artasz Szana (Kazahsztán) és Andrei Perpelita (Moldova)

65 kg (32). Döntő: Ramonov – Mohammadi tus a 3:00. percben, 7-0-nál. Bronzmérkőzések: Sava – Kaya 16-11, Ganzorig – Nurikov leléptetés 8-7-nél
Világbajnok: Szoszlan Ramonov (Oroszország)
2. Szajed Ahmad Mohammadi (Irán)
3. Mihail Szava (Moldova) és Mandahnaran Ganzorig (Mongólia)
5. Mustafa Kaya (Törökország) és Azamat Nurikov (Fehéroroszország)

74 kg (32). Döntő: Cargus – Takatani 8-2. Bronzmérkőzések: Burroughs – Dudajev tus, López – Kvelasvili 11-1
Világbajnok: Gyenyisz Cargus (Oroszország)
2. Szohszuke Takatani (Japán)
3. Jordan Burroughs (Egyesült Államok) és Livan López (Kuba)
5. Rusztam Dudajev (Ukrajna) és Dzsamber Kvelasvili (Grúzia)
25. Hatos Gábor

97 kg (31). Döntő: Gagyiszov – Gazjumov 2-1 (három intés). Bronzmérkőzések: Andrijcev – Odikadze tus, Erdogan – Cortina 10-0
Világbajnok: Abduszalam Gagyiszov (Oroszország)
2. Hetag Gazjumov (Azerbajdzsán)
3. Valerij Andrijcev (Ukrajna) és Samil Erdogan (Törökország)
5. Elizbar Odikadze (Grúzia) és Javier Cortina (Kuba)
25. Szmik Attila

Összegzés

Oroszország visszafoglalta a szabadfogás trónját. Tavaly az éremtáblázaton Irán mögé, a második helyre szorultak. Most az öt aranyukkal és egy bronzukkal torony magasan állnak az élen; a három újoncukból kettő (Ramonov – 65 kg, Cabolov – 70 kg) lett világbajnok. Iránnak a tavalyi két arany és három bronz után most be kellett érnie három ezüsttel és két bronzzal.
Érmet 14, aranyat 4 ország versenyzői szereztek.
A kontinensek éremversenyében csak három tudott részt venni:
Európa 17 (7 arany, 3 ezüst, 7 bronz)
Ázsia    10 (1 – 4 – 5)
Amerika 5 (0 – 1 – 4)
A magyar szabadfogástól ez gyenge produkció volt. Egyrészt azért, mert hozzászoktunk, hogy a csapat szinte mindig erőn felül teljesít. Másrészt amiatt, mert Hatos és Veréb a hosszú kihagyás után nem tudta a maximumot nyújtani, Ligeti Dani pedig el sem utazhatott Taskentba.


Sorsolás, ellenfelek

61 kg (26 induló). Magyar szereplő nincs.

65 kg (32). Magyar szereplő nincs.

74 kg (32)
Hatos Gábor (21). Birkóznia kell a 16-os táblára kerülésért.
A 16 közé jutásért: Afzalipaemami (iráni)
   - Reza Afzalipaemami az idei Ázsia-bajnok, megnyerte a teheráni Tahti-kupát; második lett a lengyelországi Ziółkowski-versenyen, ahol a döntőben az a grúz Kvelasvili verte meg, aki a negyeddöntőben lehet a szombathelyi vb- és Eb-bronzérmes ellenfele
Nyolcaddöntő: az azeri Alijev és az olasz Lumia mérkőzésének győztese
   - az azeri Asraf Alijev bronzérmes volt a 2011. évi vébén
Negyeddöntő: az Uszerbajev (kazah) – Purevzsav (mongol) és Kvelasvili (grúz) – Demirtas (török) összecsapások legjobbja
   - a kazah Galimzsan Uszerbajevnek nincs jegyzett nemzetközi eredménye, a mongol Unurbat Purevzsav az idei Ázsia-bajnokság ezüstérmese, a grúz Dzsamber Kvelasvili 2012-ben bronzérmes volt a junior Eb-n és vébén (az idén a Ziółkowski-verseny döntőjében legyőzte Hatos első, iráni ellenfelét), a török Söner Demirtas harmadik volt az idei Eb-n
Elődöntő: a nyolc potenciális ellenfél között van a fehérorosz Gajdarov és a kubai López. Ugyanakkor a sors a másik ágra tette az üzbég Kurbanovot, az orosz Cargust és az amerikai címvédő Burroughst.

97 kg (31)
Szmik Attila (1) az első kör egyetlen erőnyerője
Nyolcaddöntő: a Zhang (kínai) – Jaloviar (szlovák) mérkőzés győztese
   - a kínai Zhang
Xueyi tavaly ötödik volt az Ázsia-bajnokságon; a szlovák Jozef Jaloviar 2009-ben bronzot nyert a junior Eb-n, azóta nyolc felnőtt-világversenyen végzett a tizedik hely környékén (rokonszenves fickót és jó birkózót ismertünk meg benne, amikor 2011-ben a Fradit – vendégjátékosként – csapatbajnoki címhez segítette)
Negyeddöntő: a Gagyiszov (orosz) – Gill (kanadai) és Maier (argentin) – Cortina (kubai) összecsapások legjobbja
   - az orosz Abduszalam Gagyiszov 2008-ban junior-világbajnok volt, az idén másodszer nyert felnőtt Eb-t, az argentin Yuri Maier a pánamerikai bajnokságok kétszeres ezüstérmese, a kubai Javier Cortina tavaly és az idén is pánamerikai bajnok volt
Elődöntő: a nyolc jelöltből a török Erdogan és az iráni Jazdani a legesélyesebb, hogy a fináléba jutásért lépjen szőnyegre