Cikk keresés:    

Grappling és környéke

2015. 12. 09., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

A birkózás mellett élő, létező rokon sportokról beszélhetünk, amikor egy olyan szakágat emlegetünk, amely a grappling-et, a pankrációt és az MMA-t foglalja magába. A három ág voltaképpen a Magyar Birkózó Szövetség szakági szövetségét alkotja.

A közelmúltról annyit, hogy a grappling-et még a FILA vette fel a sportágai közé, a pankráció, illetve pankration 2009-től létezik a Nemzetközi Birkózó Szövetség égisze alatt, az MMA (Mixed Martial Arts) 2010-ben Combat Grappling néven néven indult a FILA „színeiben”, amíg meg nem szerezte a jogot az MMA név használatára  2012-ben, ám ezután elvetették az elnevezést, de a maga a sportág tovább él, persze némi átalakítással.

A szakági elnök, Papp Valér az MBSZ elnökségi ülésén számolt be az elmúlt hét esztendő munkájáról, illetve előre is tekintett. Ki tudja, lehet, hogy egyszer majd akár olimpiai sportként is emlegethetjük a fenti ágazatok egyikét-másikát.

  • Az UWW két szakágat tekint a magáénak, a grappling-et és a pankrációt, továbbá azt a versenyszabályt, amit korábban MMA-nak hívtunk, azt betették a pankráció alá, és elnevezték Pankration Elite-nek – magyarázta Papp Valér. – Tény, hogy ezeket az ágakat a nemzetközi szövetség fejleszteni akarja. A birkózásnak érdeke, hogy minél több olyan sportoló kerüljön az ernyője alá, aki számára éppen a birkózás jelenti az alapot, és onnan lép tovább. Természetesen elképzelhető egy olyan út is, hogy egy versenyző úgy gondolja nem lesz kenyere a rúgás vagy az ütés, rosszul esik neki, ha időnként orrba verik, és akkor visszatér a grappling-hez, vagy akár a birkózás irányába indul el.

A pankrációval kapcsolatban - vagy említhetem az MMA és a ketrecharc együtt emlegetését is -, hogy élnek bizonyos fenntartások vagy sztereotípiák a közvélekedésben. Ezzel miként birkóznak meg?

  • Vannak félreértések, mert például a ketrecharc a média által felkapott kifejezés, csak úgy, mint az MMA, a kevert stílusú harcművészetek. Maga a ketrec show-elemként indult a 90-es években az Egyesült Államokban, de mára olyan sporteszközzé vált, mint például az ökölvívásban a boxring. Ugyanakkor a ketrec nem jelenti azt, hogy ténylegesen durvaság lenne, vagy ne lehessen sportnak elképzelni, hiszen nagyon határozottan leírt szabályrendszer szerint működik.

A küzdelemnek ebben a szabályozott válfajában természetesen a védőfelszerelés is fontos szerepet játszik, a sérülésveszélyt csökkenteni kell, és az MMA-ban csak 18 éves kortól szabad rajthoz állni, az úgynevezett amatőrök között.

  • A grappling áll a legközelebb a birkózáshoz, még pedig a szabadfogáshoz áll közel, ott már egészen kicsi korban el lehet kezdeni űzni a sportágat – folytatta az elnök. – Ha valakinek ez nem elég, még mindig ott van a pankráció, ahol az ütés és a rúgás is megengedett, de fejre nem lehet ütni, a különböző testrészeket védőfelszerelés óvja a sérülésektől, a kisgyerekeknél a pankráció elengedhetetlen eszköze a testvédő. Ha valaki lekerül a földre, akkor a földharc során előkerülnek a birkózó technikák. Végül is a pankrációt szokták soft-MMA-nak is nevezni. 

Az említett sportágak szakági szövetségét a Magyar Birkózó Szövetség hozta létre, az együttműködés pedig továbbra is él, még szorosabbá válhat az eddigieknél.