Cikk keresés:    

Fiatalok útja Szarajevótól Athénig

2017. 09. 03., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: UWW, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

A sűrű nyár után az őszelő is tartogat erőpróbát, többek között a kadet, vagyis az ifjúsági korosztály számára. A szarajevói Európa-bajnokság kötöttfogásban és a lányoknál is szép magyar sikereket hozott, de a jövő héten már az athéni világbajnokság jelenti az új feladatot. Egy hónapon belül kétszer kell csúcsformába lendülni!

Talán még a szakvezetőket is meglepte boszniai kitűnő szereplésünk, de a vébével kapcsolatban óvatosnak kell lennünk a várakozásokat illetően.

Szarajevóban négy arany mellett egy ezüst- és három bronzérmet hoztak haza versenyzőink, ráadásul még két ötödik helyezés „ütötte a markunkat.” Struhács György, a kötöttfogású fiúk szakmai főnöke kíváncsi, hogy miképpen lehet egy hónapon belül kétszer csúcsformába lendülni. Nehéz ügy, de olyan további országoknak is az, amelyek nem tudnak két hasonló képességű versenyzőt csatába küldeni.

A sikeres Európa-bajnokság mennyire feltételezi a sikeres világbajnokságot ebben a korosztályban?

  • Lényegesen erősebb a vébé mezőnye, mert jönnek az irániak, a kazahok, láttuk azt is, hogy 85 kilóban egy indiai nyerte meg az Ázsia-bajnokságot – fejtegette Struhács mester. – A „gyengébb” országok el sem küldik versenyzőiket Athénba. Magyarán nincsen könnyű sorsolás, és rögtön a sűrűjével kell szembe nézni. 

Ettől függetlenül nyilván vannak éremesélyeseink, például Szőke Alex, aki már megmérkőzött a világgal és Európával is, aranyérmeket szerzett.

  • Persze, vannak jó esélyeink, akár több érmet szerezhetünk, és természetesen a szarajevói ászainktól várjuk az athéni jó szereplést. Alex mellett Takács István is ott lehet a végelszámolásnál, Vátzi Bálintot, az ujdonsült Európa-bajnokunkat szintén az esélyesek közé sorolom, de nehézsúlyban jópár kemény ellenfél jöhet szembe.

Egy érem lehet a „kötelező” elvárás?

  • Ettől a csapattól egy érem, és egy helyezés mindenképpen elvárható, ami ezen kívül jön, az már a hab és a torta esete...

A szabadfogású válogatottunknak nem lehetnek vérmes reményei, hiszen a Tóth Gábor – Hatos Gábor edzőkettős által felkészített társaság irdatlan nehéz mezőnnyel kell, hogy farkasszemet nézzen. Szarajevóban mindössze Kiss Károly ötödik helyezése jelentett némi gyógyírt a szereplésre, és ha a világbajnokságon ismét sikerülne egy (vagy két) helyezést szereznie a fogásnemnek, az már nagy sikert jelentene.

A lányoknál a többieknél egy évvel fiatalabb Szabados Noémit kivéve a többi négy versenyzőnk mindannyian érmet szereztek az Európa-bajnokságon, és velük kapcsolatban is a motiváció megtalálása, az újbóli „csúcsra járatás”, a fásultság kikerülése az edzők feladata. Szatmári Zsolt szakvezető próbálja megtalálni a pihenés és munka egészséges arányát. 

  • Abban a tekintetben bizakodó vagyok, hogy egy rendkívül jól összpontosító csapattal van dolgom – mondta Zsolt. -   A poraikból is képesek feltámadni a lányok, ez pedig nagyon rokonszenves képesség. Évről-évre azt halljuk és látjuk, hogy gyakorlatilag mindegyik földrészen egyre népszerűbb a birkózás, új és új versenyzők jönnek, akik jószerivel ismeretlenek számunkra. A japánokat ismerjük, tudjuk, hogy klasszisok, az ameriakiak is rendkívül jók, sőt jön fel Kuba, és a nőknél Afrika ugyancsak kiváló birkózókat sorakoztat fel. 

Mindezeket figyelembe véve mivel lenne elégedett?

  • Ha egy érmet és egy helyezést el tudnánk csípni.

A két Európa-bajnokunk, Szél Anna és Bognár Erika odaférhet a dobogóra?

  • Mindketten olyan állapotban vannak, hogy különösebben nem kell fogyniuk, a lelkiállapotukat tekintve Anna kicsit érzékenyebb, mindketten lényegében sérülés nélkül csinálták végig az edzőtáborokat. Lehet belőle dobogó. Szekér Szimonetta és Nagy Berni olyan értelemben más eset, hogy nekik viszont keményen kell dolgozniuk ahhoz, hogy hozzák a súlyukat.

Az athéni kadet világbajnokság hétfőn, a kötöttfogásúak mérkőzéseivel kezdődik meg.


A magyar csapat tagjai:

Kötöttfogás:
Edzők: Struhács György, Takács Ferenc
50 kg: Kecskeméti Dávid (Ceglédi VSE)
58 kg: Farkas Rajmund (Kecskeméti TE)
63 kg: Bak Gergely (FTC)
69 kg: Putnoki Zsolt (Budapesti Honvéd SE)
76 kg: Takács István (BVSC-Ganz-Jászkisér)
85 kg: Szőke Alex (ESMTK)
100 kg: Vátzi Bálint (Budapesti Honvéd SE)

Női birkózás:
Edzők: Szatmári Zsolt, Farkas Gábor
52 kg: Szekér Szimonetta (Budapesti Honvéd SE)
56 kg: Szél Anna (Orosházi SBK)
60 kg: Bognár Erika (Kecskeméti TE)
65 kg: Szabados Noémi (FTC)
70 kg: Nagy Bernadett (UTE)

Szabadfogás:
Edzők: Tóth Gábor, Hatos Gábor
50 kg: Rácz Richárd (Orosházi SBK)
54 kg: Budai-Kovács Marcell (Csepeli BC)
58 kg: Kiss Károly (Szegedi VSE)
69 kg: Veszeli Dániel (Csepeli BC)
85 kg: Losonczi Dávid (ESMTK)
100 kg: Ubornyák Csaba (Kecskeméti TE)

Bíró: Weisz György

A 2017. évi kadet-világbajnokság hivatalos programját ITT lehet megtekinteni! 
(Athénban + 1 órával több van!)