Cikk keresés:    

Évindító bíróértekezlet

2015. 01. 17., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség

Egységes csapatként tartottak országos értekezletet a birkózóbírók Budapesten. Egyrészt a 2014-es évet értékelték, másrészt az új esztendő várható feladatait tekintették át, és számos meccshelyzetet elemeztek videóról. Ebben az évben ismét szabályváltozások várhatók, és lehetséges, hogy a bakui Európa Játékokon már azokat kell alkalmazni. Az értekezlet után Péteri Lászlóval beszélgettünk.

Tavaly a nemzetközi szövetség Aranysíppal jutalmazta Péteri Lászlót, aki most az MBSZ bíróbizottságának megbízott vezetője. Szerinte a magyar bírói kar kész a kihívásokra, tekintettel az itthon megnövekedett versenyzői létszámra és a több versenyre, továbbá a nemzetközi viadalokra.
- Mindenképpen önkritikusnak kell lennünk, mert úgy tudunk továbblépni egyről a kettőre, azaz 2014-ről 2015-re – szögezte le Péteri. – Először is a tavalyi évet értékeltük, majd az idén várható feladatokról beszéltünk. Külön kitértünk a korábbi esztendők hibáira, hogy ne ismétlődhessenek meg.
Képes illusztrációk, meccshelyzetek kerültek elő, challenge-eket, bonyolult szituációkat elemeztek, amilyenekről nap mint nap dönteniük kell a szőnyegen. Kérdés, min kellene változtatniuk.
- Volt rá példa, hogy több bíró elkezdett vitatkozni egy-egy szituáción, annak megítélésén – folytatta Péteri László. – Azt gondolják, hogy ezzel maga a döntéshozatal is megváltozik, tehát néhány kolléga egészen mást lát, mint ami valójában történik. Nagyon nehezen lehet őket meggyőzni, hogy ne a saját véleményüket „mondják”, ítéljék, hanem objektivitásra kell törekedni.
Alapvető kérdés, hogy milyen a viszony a szőnyeg szélén ülő (vagy éppen nem ülő) edzőkkel? Mert szemmel láthatóan nem elsősorban a versenyző, inkább a szakember nehezményez – olykor szélsőségesen – bizonyos bírói döntéseket.
- Kulcsfontosságú az edzőkkel való viszonyunk, arra törekszünk, hogy az ütközések számát a minimumra csökkentsük. Nemzetközi szinten egy magyar bírónak jóval könnyebb bíráskodnia, mint itthon, mert megteremtettük és megtartottuk a tekintélyünket, hazai pályán viszont sokkal több támadásnak vagyunk kitéve. Az az egyik célom, hogy itthon is legalább akkora legyen a bíróink elismertsége, mint külföldön.
Újabb szabályváltoztatásokról szólnak az előzetes hírek, de egyelőre csak az ötletek szintjén mozognak az elképzelések, amelyek lényegében a kötöttfogást érintenék. Következzen néhány módosítási elképzelés, aminek a megvalósításáról várhatóan hamarosan dönt a nemzetközi szövetség. Az egyik újdonság az lenne, hogy a mérkőzést nem állítják meg passzivitás esetén, és nem is lenne leléptetés, ha az egyik versenyző passzív. Pontot kapna az ellenfél a második figyelmeztetés után, megszüntetnék a térdelő állást, és két pont járna minden pörgetésért.
- Nagyjából ötven százalék az esély arra, hogy a kötöttfogásban lesz valamilyen változtatás, de egyelőre még senki nem tudja, milyen mértékű. Arról nem beszélve, hogy esetleg nem is szavazzák meg a tervezetet. A próbaversenyek első visszajelzése negatív volt, de ha mégis sor kerül módosításra, a magyar bírói kar képes arra, hogy villámgyorsan reagáljon, és természetesen alkalmazza az új szabályokat a gyakorlatban. Az más kérdés, hogy nem feltétlenül örülnénk a módosításoknak, de mondom, tudunk alkalmazkodni.
A tesztversenyek közül az egyik legfontosabb még hátra van. A Dave Schultz-emlékverseny január 29-én kezdődik Colorado Springs-ben, utána már tisztább lesz a kép.
Mindenesetre Péteri László, aki december 1-je óta ideiglenes vezetője a bíróbizottságnak, azt tartja legfontosabb feladatának, hogy Magyarországon minden bíró minél többször kapjon feladatot.
- Egységes a magyar bírói kar, erről vagyunk híresek, megoldjuk a feladatainkat, teljesen mindegy, melyik oldalról fúj a szél – tette hozzá. – Ezt igazolta, hogy Hegedüs Csaba, a szövetség elnöke a köszöntőjében azt mondta, nagyon örül, hogy nekünk csak a bíráskodással kell foglalkoznunk.
Egy biztos: a bíróknak lesz dolguk elég, hiszen a sportágfejlesztésnek köszönhetően megnőtt a versenyzői létszám, és sokkal több a verseny.