Endrei Judit a birkózásról
2014. 07. 05., írta: Endrei Judit/Sz. I., fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség
Minden idők egyik legnépszerűbb és legkedvesebb tévés személyisége, Endrei Judit a magyar televíziózás sokoldalú, kreatív képviselője. Volt bemondó, majd – miután a tehetsége és a műveltsége arra sarkallta – mindinkább elmélyedt a műsorvezetői-szerkesztői teendőkben. Ma Szentendre kulturális életének egyik központi alakja, és könyvkiadót is alapított. Nagy örömmel tesszük közzé gondolatait a birkózásról. (Sz. I.)Számomra a birkózás mindig is a görög atléták ókori próbatételét, az ősi olimpiai szellemet idézte. Amikor ezekről, a több ezer éves sportünnepekről, a babérkoszorúkról beszélünk, akkor hajlamosak vagyunk a legfontosabbat elfelejteni: azt, hogy az olimpiák napjaiban hallgattak a fegyverek, ezek mindig a béke napjai voltak. Milyen jó lenne, ha ez a hatalma megmaradhatna ma is a sportnak!
Gimnazista koromig igazából csak a vázaképekről ismertem a birkózást, de akkor jött egy „király”, aki miatt az ország legtöbb tizenéves lánya a sportág rajongójává vált… Tuskirálynak nevezték, mert a szófiai világbajnokságon tussal győzte le minden ellenfelét. Hegedüs Csaba aztán megnyerte az olimpiát, övé lett a századik magyar olimpiai aranyérem. A barátnőim szerint ő nem is „csak” egy király volt, hanem egy isten, egy igazi görög isten. Én nem vitatkoztam velük…
Azóta jobban odafigyelek a birkózásra. Tudom, hogy már a lányok is bizonyíthatnak ebben a sportágban, és Sastin Marianna személyében megvan az első női világbajnokunk. Gratulálok! Ez így van rendjén, hiszen istennőknek is akad hely az Olümposzon…