Cikk keresés:    

Elhunyt az egri mester, Kun József

2016. 12. 09., írta: MBSZ, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Az egri birkózás legendás alakja volt, aki a sportágat magasra emelte. Nevelt, szervezett, vezetett, klubot alapított, utánpótlás bázist teremtett. Sike András és Faragó József is a tanítványai közé tartozott. Szerették és tisztelték őt. Kun József életének 85. esztendejében hagyott itt bennünket. Gyászolja és részvéttel búcsúzik tőle az egész birkózócsalád. A fia, Kun Mátyás sorait, gondolatait tesszük közzé honlapunkon.

Mély fájdalommal és tisztelettel a szívemben írom ezeket a sorokat, arról az emberről, aki életének több mint 60 évét áldozta a birkózásnak, és vált annak meghatározó, elismert alakjává.

Kun József 1932. április 13-án született Egerben 6 testvér közül a legfiatalabbként.

Bátyját, Istvánt követve 13 éves korában kapcsolódott be az egri birkózó szakosztály életébe, Adamcsik Jani bácsi irányítása alatt. Igazi szerelemmé vált számára a birkózás, mondhatni a szőnyeg lett a második otthona. 17 éves korától a szakosztály egyik lendítőkerekévé vált, hiszen akkor már gyakran vezényelte az ifjúsági korcsoport edzéseit és a korosztályos versenyeken is rendre dobogós helyen végzett.

1958-tól a TF szakági követelményeit elsajátítva hivatalosan is edző lett az egri szakosztálynál. Emellett országos versenybíróként is tevékenykedett.

1964-ben a bátyjával közösen megalapították az Egri Bervai Vasas birkózó szakosztályát, és ezzel a birkózást hosszú évtizedekre Eger legeredményesebb sportágává tették.

A 70-es évek első felére teljesült a testvérek nagy álma. Felépült a birkózók saját edzőcsarnoka, amelyet részben a saját kezük munkájával építettek.

Tanítványai évről-évre jobb és jobb eredményeket értek el, amire a közvélemény és a média is felfigyelt. Akkoriban, ha megjelentek az egri fiatalok egy versenyen, a többi csapat már csak azt számolgatta, hogy mögöttük hányadik helyen végezhet. Az edzéseken és a versenyeken is számtalan gyerek vett részt. A birkózás népszerűsége hatalmas volt a városban. Néhány év alatt Eger az ország egyik legerősebb nevelőbázisává nőtte ki magát. Nem véletlen, hogy mind József, mind István több éven keresztül a válogatott edzőtáborban is trenírozhatta az ország legjobb fiataljait.

Olyan kiváló versenyzők dolgoztak a kezei alatt, mint Nagy József, Faragó József, Lakatos András, Sike András, a Soós testvérek, Szuromi József, Molnár Gyula, Sipeki István, és a sornak itt még nincs vége. Mondhatjuk, hogy a város egyik fele tanítványa volt, szerette, becsülte, de a másik fele is ismerte és tisztelte Őt.

A testvériség nem csak a két edző és egy-két versenyző között állt fenn. Célja volt, hogy az egész gárdát egy nagy családdá alakítsa. Munkaidőben a géplakatosok és a forgácsolók szakmájára tanították a fiatalokat, délután pedig a fogások és a különböző dobások elsajátítására. A munka és az edzés közötti időt – mivel azért a másfél óráért már kár lett volna hazamenni – mint barátok töltötték együtt. „Ez is nagyban hozzájárul az eredményességhez, hiszen így állandóan szem előtt vannak a fiúk. Nálunk mindenki mindenkinek a testvére” – mondogatta Józsi bácsi.

Ezt jól példázza az úttörő olimpián lezajlott jelenet: az egyik tehetséges versenyzőjük olimpiai bajnokságot nyert. A Népsport tudósítója odament Kun Józsefhez és megkérdezte, melyiküket jelölje meg edzőnek. „Pistát írja be” – felelte – „hiszen ő az öregebb.”

Egyik kiváló tanítványa mondta róla: „A Mester irtózatosan szigorú. Több, mint 10 évvel ezelőtt ismertem meg. Szúrós szemmel rám nézett, és ennyit mondott: „Fiacskám, remélem nem cigarettázol!? Edzésről aztán nincs hiányzás.” 

Azóta valamennyien kötelességünknek érezzük a pontosságot. Szigorú, de igazságos. A kemény munkát szereti. Sokszor sírva mentünk el az edzésről, de az idő őt igazolta.”

A 90-es évek első felében a bátyjától átvette a mátraderecskei és a recski szakosztály szakmai irányítását, majd 1995-ben az egri klub és Józsi bácsi útja elváltak, ezután a fenti két település fiataljait irányította egészen 2010-ig, amikor is befejezte edzői pályafutását.

Kun József december 2-án délután hunyt el.

Hamvait 2016. december 12-én helyezzük örök nyugalomra. A megemlékezés ezen a napon 14 órától lesz Egerben a Sike András Birkózó Csarnokban. A gyászolók itt róhatják le kegyeletüket.