Egy életet dolgozott át az életműdíjáért
2016. 05. 26., írta: Szabó Sándor, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
A Magyar Edzők Társasága által Edzői Életműdíjjal kitüntetett Katona Géza a mostani szövetségi vezetést kiemelten szakosztálybarátnak nevezi.A 64 éves kiváló szakember természetesen örül az elismerésének, mert, mint említi, tizenöt évet eltöltött birkózóként a szőnyegen, 1976 óta pedig trénerként dolgozik. Ez a mostani kitüntetése igazolja, hogy nem volt hiábavaló a fáradozása.
- Évi tízmilliót kapunk a jelenlegi szövetségi vezetéstől. Elégedetten említhetem, hogy manapság már négy szőnyegen gyakorolhatunk, ami azért nem kevés.
Hozzáfűzi, pályafutása során többször elesett, néha nem is kicsit, de mindannyiszor fel is kelt. Igazán érzékenyen érintette, amikor a Tatabánya rendre ott toporgott az NB I-es csapatbajnokság kapujában, de a második vonalból a felsőházba képtelen volt bekerülni.
- Ebből az következett, hogy a felnőtt együttes tagjai közül csak keveseket tartottak meg. Jómagam – részben ebből a helyzetből fakadóan – 1976-ban döntöttem úgy, hogy felhagyok a birkózással.
Géza ekkortól aztán készséggel beült az iskolapadba, s egészen a szakedzői fokozatig vitte. Időközben tatabányai ténykedése mellett valamennyi utánpótláskorú nemzeti válogatott szakági mestereként is dolgozott az esztendők során, jelenleg éppen a magyar válogatott szeniorok dirigenseként ismert.
- Jó tíz éve a 8-12. helyek valamelyikén szerepel a szakosztályunk országos viszonylatban – emeli ki.
Arra is okkal büszke, hogy manapság valamennyi korosztályban képesek a csapatbajnokságokon együttest indítani. Ebben bizonyosan közrejátszik, hogy mindig nyitva volt a szeme, amikor el lehetett lesni bizonyos szakmai dolgokat. Így például ha a korábbi olimpiai negyedik, Eb-bronzérmes Takács János, azaz Taki hazatért egy-egy világversenyéről, azonnal kifaggatta, vajon a külföldi birkózók milyen újdonságokkal rukkoltak ki, illetve a trénerek miféle modern edzésmódszereket alkalmaznak.
- Ifjabb edzőként nem sajnáltam a fáradtságot, beültem a Vasas, a Fradi, a Bp. Honvéd tréningjeire, ily módon sokat ellestem Hoffmann Gézától, amikor pedig felsőfokú birkózó-tanulmányaimat végeztem, Tóth Gyulától tanultam.
Jelenleg Katona a tatabányaiak vezetőedzője, további három tréner félállásban segít neki – így az említett Taki is. A Tatabányán edzésre járó 60 versenykártyával rendelkező sportoló mellett 10-15 birkózó látogatja az előkészítő csoport foglalkozásait, mi több, Katona Gézáék már Szárligeten és Tatán is beindítottak birkózó-edzéseket.
A Magyar Edzők Társasága (MET) főtitkára, Köpf Károly duplán is kötődik Katona Géza munkásságához, így a sikereihez is.
- Amikor még főtitkárként dolgoztam a birkózószövetségnél, a 90-es évek elején a kanadai Almában ő volt a serdülő-válogatott mestere – emlékezett Köpf. – Hallgatva akkori hozzáértő tanácsait, egyáltalán nem csodálkoztam azon, amikor Ritter Árpád, Berzicza Tamás, Südi Gábor és Simita Zsolt aranyérmet szerzett.
Megtudtuk, hogy Katona Géza idén már sokadszor pályázott, és most végre 13 szakember sorában révbe is ért.
- Megérdemli, hiszen negyven éve munkálkodik Tatabányán, és rengeteget tesz még ma is a vidéki szakosztály sikereiért, elismertségéért.
Köpf Károly kérdésünkre elárulta: némi anyagi előny is származik egy ilyen edzői életműdíjból, a MET támogatói elismerik a szakemberek gyümölcsöző fáradozását.