Cikk keresés:    

Egy amerikai Újpesten – Chad Harris a Sportvilágban

2016. 02. 02., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Szólt a rádió, és benne egy amerikai birkózó szakember méltatta szombaton este a magyar birkózást. Chad Harris-nek hívják, aki tavaly augusztusban költözött ide Magyarországra a családjával, feleségével, Heather-rel, és három gyermekükkel, a két fiúval, Liam-mel (13 éves) és Jude-dal (10 éves), továbbá Isabellával, a 8 esztendős kislányukkal. Harris Tomka Tivadarnak adott interjút, a Sportvilágban elhangzott beszélgetés szerkesztett változatát honlapunkon olvashatják.

Chad Harris a facebook-oldalán kicsit nehezményezte, hogy mi, magyarok milyen kevesen beszélünk angolul. Persze, már az interjú elején elnézést kért, amiért a nálunk töltött 5 hónap alatt még nem tanult meg az anyanyelvünkön annyira, hogy interjút adjon, ezért kollégámmal az angolnál maradtak. Harris a Virginia állambeli Richmond birkózó szakosztályának vezetője.

  • Eleve elrendeltetett a sorsom – kezdte a beszélgetést. – Édesapám is birkózott, így nem csoda, hogy én is hamarosan a szőnyegen találtam magam. Nagyon sokban hasonlítunk egymásra, például mindketten hallatlanul akaratosak vagyunk, ráadásul már az én fiaim is birkóznak.

Bár Chad Harris álmában sem gondolta, hogy Magyarországon fog majd élni, de számtalan barátja és edzőtársa biztatta, és megnyugtatta, hogy jöjjön csak bátran, akár családostul is. Maga mögött hagyta szeretett klubját, de talált hasonlóságokat.

  • Richmond-ban is pezseg az élet. Az államunk, Virginia sok mindenben ugyanolyan, mint Magyarország, mert ott is 9 és fél millióan élnek, és a területe szintén megegyezik.

Mi a véleménye a magyar birkózásról?

  • A fiaim az Újpestnél birkóznak, ahol Kapuvári Gábor és Martin Gábor tartja az edzéseket. Családias a légkör, és élvezetesek a foglalkozások. Egyébként nagy a különbség az amerikai és a magyar birkózás között. Az Egyesült Államokban négy nagy klub emelkedik ki: New York, Colorado, Los Angeles és Pennsylvania. Ide csábítják a jó versenyzők zömét, és ezekről a helyekről lehet bekerülni a válogatottba.

Harris elismeréssel beszélt a korosztályos felépítésünkről, a versenyeztetési rendszerünkről, amelynek hatékonyságáról meg akarja győzni az amerikai szövetség illetékeseit. Míg nálunk már a 8-9-10 éves gyerekek között keressük a tehetségeket, addig az Államokban csak a középiskolás korú fiatalok közül történik a szakszerű kiválasztás. Mindenesetre a fiatal amerikai birkózók a Las Vegas-i világbajnokságon kitettek magukért.

  • Igen, tényleg így van, a szabadfogású Jordan Borroughs és Kyle Snyder aranyérmet nyert, de nem szabad elfelejtkezni a nőkről sem, akik szintén két világbajnoki címet szereztek.

A riói olimpián mit várnak el az amerikai birkózóktól?

  • Az említett két fiatalembertől érmet várunk, de bárki szerezhet meglepetést. Erős lesz a mezőny. Egyébként szerintem jót tettek a sportágnak a reformok. Ezzel együtt Amerikában a birkózás a kosárlabda, a hoki, az amerikaifutball és a baseball mellett nincsen reflektorfényben, de azért egy-egy kiugró eredményre nálunk is felkapják a fejüket az emberek.

Apropó, olimpia: Budapest többek között Los Angeles-szel is versenyben van a 2024-es játékok megrendezéséért.

  • Lehet, hogy furcsa lesz, amit amerikaiként mondok – fejtegette Chad Harris. -, de én Budapestet szebb helyszínnek tartom, és sokkal jobb helye lenne itt az olimpiai játékoknak, mint bárhol másutt a világban. Arról nem is beszélve, hogy ismét jöhetnék Budapestre szurkolni a fiaimnak az olimpián!

A Chad Harris-szel készült beszélgetés teljes egészében meghallgatható a mediaklikk.hu/kossuth honlapon a Sportvilág műsorában (2016. január 30.)