Cikk keresés:    

Cseperkáló Péter: Ráteszünk még egy lapáttal

2024. 12. 09., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: UWW, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Kettőből kettő – Cseperkáló Péter pályafutása második veterán birkózó-világbajnokságát is megnyerte a kötöttfogású 100 kilogrammosok között, ezúttal az eggyel idősebbek mezőnyében próbált szerencsét, a C-kategóriában. Az idei sikere mellett arról is beszélgettünk vele, mekkora motivációt jelent neki, hogy jövőre Magyarország ad otthont a korosztály legnívósabb versenyének.

Cseperkáló Péter utánpótláskorúként birkózott, de a tanulás és a munka miatt abba kellett hagynia a sportot. 

„Akkor tértem vissza, amikor a fiam is a szőnyeg mellett kötött ki – így Cseperkáló Péter  A sport mindig része volt az életemnek, sokáig amerikai futballoztam, emellett edzőterembe is járok. A koronavírus-járvány idején kezdtem edzeni az UTE-ban, ahol nagyon jó a közeg, és rengeteget segítettek, hogy fejlődjek. Elkezdtek biztatni arra, hogy induljak el a vb-n, ami nem volt ellenemre, szóval felkészültem rá, és 2023-ban szőnyegre is léphettem Lutrakiban, ahol végül az aranyérem is összejött.”

A 46 éves sportoló heti öt-hat tréninggel készült idén is, amiből kettő-három birkózóedzés volt.

„Egy percig sem hagytam abba a birkózást Lutraki után, rögtön megkezdtem a felkétszülést a következő vb-re. De ezzel nem csak én voltam így, az egész csapat keményen beleállt a munkába végig. Heti egyszer Kecskeméten birkóztunk, emellett az UTE-ba, Erzsébetvárosba és Csepelre is jártam, mindenhol vannak edzőpartnerek.”

„Csepi” Porecben először a csoportban horvát és lengyel vetélytársánál bizonyult jobbnak, akárcsak honfitársa, Gangl Zoltán, aki aztán visszalépett Petinek a csoportelsőségért zajló csatától.

Az elődöntőben Cseperkáló horvátot, Gangl pedig törököt fektetett kétvállra, így magyar döntő alakult ki a 100 kilogrammos súlycsoportban, amelyben Cseperkáló Péter technikai tussal győzte le Gangl Zoltánt.

„Tavaly nagyon erős ellenfelekkel kerültem szembe, idén ebből a szempontból kevésbé volt nagy élmény. Félreértés ne essék, nagy eredménynek tartom a duplázást, de a külföldi riválisok ezúttal kevésbé voltak felkészülve. Cserébe kaptam egy nagyon erős riválist Magyarországról, Gangl Zoli személyében, aki egyre inkább kezd rálépni a sarkamra, sokat fejlődik.”

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy Cseperkáló szerint vajon miért „hígulhatott” fel a mezőny: „Léptem egy korosztályt felfelé, de nem hiszem, hogy ez az oka, még az idősebbek között, a D-korcsoportban is láttam nagyon felkészült sportolókat. A tavalyi riválisaim közül volt, aki súlycsoportot váltott és olyan is akadt, aki ezúttal nem jött el. Azt hiszem, van ebben az egészben némi szerencsefaktor is, hogy adott évben melyik kategória az erősebb. Mert Porecben is akadtak rendkívül kemény súlycsoportok, elég említeni Athén olimpiai bajnokát, az egyiptomi Ibragim Karam Gabert, aki harmadik lett vagy épp a mi olimpiai bronzérmesünket, Hatos Gábort, aki ugyancsak a dobogó harmadik fokára állhatott fel.”

Cseperkáló Péter leszögezte, nem elégedik meg ennyivel, felkészül a jövő évi, magyarországi veterán-világbajnokságra is: „Folytatom, mert szeretem csinálni. Elsősorban nem a vb-ről szól, hanem arról, hogy élvezem. Persze, mindig kell valami visszaigazolás, esetleg cél, amivel az ember motiválhatja magát, ennek tökéletesen megfelel a vb. Biztosan nagyobb lendületet ad az, ha az ember hazai közönség előtt versenyezhet, eljönnek a barátok és a család is szurkolni. A rendezésről egyelőre nem sokat tudunk, de biztos vagyok abban, hogy bárhol is legyen itthon, sokan eljönnek szorítani nekünk. Azt hiszem, a teljes csapat nevében mondhatom, még egy lapáttal ráteszünk. Mondjuk a felkészülésünkkel eddig sem volt probléma, remek állapotban utaztunk ezúttal is a vb-re. A célom biztosan az aranyérem, de teljesen kiszámíthatatlan, mennyire lesz erős a mezőny. Elvárásként nem fogalmaznám meg a győzelmet, de célként tökéletes.”