Cikk keresés:    

Csepeli cél: szabadfogású akadémia

2014. 06. 16., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

A Csepeli BC az ország egyik szabadfogású központja. Nem túlzás, mert a fogásnem kiválóságainak sora került ki ebből a szakmai műhelyből. Csepelen, a Béke téri sportcentrumban, a Baracsi Imre nevét viselő birkózócsarnok falán, rögtön a bejárat mellett sorjáznak a nevek a dicsőségtáblán, körben fényképek idézik a klub nagy egyéniségeit. A jövő – az új idők szellemében – szabadfogású akadémia indítása.

Csak ízelítőül néhány klasszis, akik oly sok dicsőséget hoztak a piros-kékeknek. Kovács István, az eleddig egyetlen szabadfogású felnőtt világbajnokunk, Orbán József vébé-bronzérmes, Aubéli Ottó vébé- és Eb-harmadik, Tóth Gábor ifjúsági világbajnok, Eb-ezüstérmes, Gulyás István (a szabadfogású válogatott szakágvezetője), vagy a még közelebbi múltból Ritter Árpád és Bánkuti Zsolt Európa- bajnok. Itt emlegethetjük Sastin Mariannát is, aki még csepeliként szerzett világbajnoki ezüstöt. Klauz László kiváló volt szabadfogásban is, aztán kötöttben nyert vb-ezüstöt és -bronzot.
Még néhány beszédes adat a szakmai munka eredményességéről. Tavaly – tizenegy év (!) után – ismét megnyerték a csapatbajnokságot. A legfrissebb magyar sikerek is kötődnek a klubhoz, hiszen a szabadfogás egyik feltörő kiválósága, Szmik Attila a Csepeli BC-Dunaharaszti MTK birkózója győzött az olaszországi Sassariban megrendezett viadalon, miután Kalinyingrádban nemzetközi juniorversenyt nyert.
A csepeli az ország egyik legnagyobb birkózócentruma, hiszen a gyerekektől a felnőttekig csaknem háromszáz versenyzőt foglalkoztat. A Csepeli BC mellett idetartozik a Pestszentimrei BSE, a Kertvárosi SE, a Sziget SC, és a Pénzügyőr SE, benne a CSABI-val.
Tóth Endre centrumvezető (aki egyben a Csepeli BC örökös tiszteletbeli elnöke is) arról beszélt, hogy a csepeli iskolákkal még szorosabb kapcsolatot szeretnének kialakítani:
- Szakembereket adnánk az iskoláknak. A délutáni foglalkozásokon a birkózást és a küzdősportok alapelemeit oktatnák, ez pedig lehetőséget ad arra, hogy az eddigieknél több gyereket hozzunk a centrumba.
Havonta egyszer kerül sor Csepelen országos szabadfogású edzésre, és olyan nagy az érdeklődés, hogy olykor már nem is tudják fogadni az összes érdeklődőket.
Tóth Gábor, a csepeli központ vezetőedzője az új centrumrendszer előnyét nem is elsősorban a létszám emelkedésében, hanem a szervezettségben látja. Az edzői csapatot erősíti Bánkuti Zsolt is – a szabadfogású kadetválogatott mestere –, aki a juniorokra és a felnőttekre is figyel. András Lajos és Garamvölgyi Gábor szintén tagja a csepeli stábnak. Csakúgy, mint a szívét-lelkét adó Nagy „Jackson” József; aki technikai vezetőként dolgozik, de harminc éven át edzősködött, sok gyerek a pótapjaként tekint rá, gyakorlatilag minden áldott napját a csepeli csarnokban tölti, arról nem beszélve, hogy ő a szakosztály krónikása, a hagyományok őrzője, és minden versenyző búját-baját ismeri, a gyerektől a felnőttig.
Mindenesetre Tóth Endre és munkatársai mertek nagyot álmodni, Készülnek a nagy dobásra.
- Azt tervezzük – mondja –, hogy 2015-ben elindítjuk a szabadfogású akadémiát. Hasonló elvek alapján valósítanánk meg az iskola-egyesület-kollégium hármas egységén alapuló intézményt, mint ahogyan ez a Mr.Tus-sportiskolában már működik. Hegedüs Csabával, a szövetség elnökével sikerült elfogadtatnunk a tervet, a szövetség támogatását is bírjuk, hogy nagy regionális szabadfogású bázis működjön Csepelen. Ez azt jelentené, hogy jövőre a tehetséges vidéki gyerekeket kollégiumi rendszerben fogadnánk, foglalkoztatnánk, és ebbe mind a középiskolai oktatás, mind a sportági képzés beletartozna. Óriási áttörés lenne, mindenképpen azon vagyok, hogy sikerüljön tető alá hozni.
A közelmúlt történése, hogy a Csepeli BC-nek új elnöke van a csepeli polgármester, az egykori birkózó, Németh Szilárd személyében.