Birkózók segítsége Pesterzsébeten
2020. 04. 28., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Példaértékű, amit az ESMTK birkózó szakosztályának tagjai csinálnak, élükön Losonczi Ottóval, a szakosztály elnökével. A járvány nemcsak arra sarkallta az edzőket, hogy új dolgokat, speciális edzéstervet találjanak ki, készítsenek el a versenyzőknek, hanem – ha kell – a „komfortzónájukból” kimozdulva próbálnak segíteni. Kliment László, a szakosztály edzője egyben tanít is a Gyulai István Általános Iskolában, és a minap, amikor beszélgettünk, éppen ügyeletet adott, azokra a gyerekekre vigyázott, akikre otthon nem tudnak vigyázni, és az iskolában kénytelenek megvárni a munkából visszaérkező szüleiket.
Kliment László azt fejtegette, hogy a gyerekeket két nagy csoportra lehet osztani, a 14 éven aluliakra, illetve a nagyobbakra.
- Az első csoportba tartozó gyerekek kapnak egy-egy mozgássort, amit meg kell csinálniuk nap mint nap, és mindezt az internet segítségével beküldik egy honlapra – folytatta az edző. – Itt rögzítjük, hogy ki milyen eredménnyel, mennyi idő alatt teljesíti a feladatokat. Tegyük hozzá, hogy ez mind a gyerekeknek, mind a szülőknek rendkívül nehéz időszak, némi ijedtség is tapasztalható. A lényeg, hogy megbízzunk a birkózóinkban, és valós eredményeket kapjunk tőlük, hiszen majd elérkezik a számon kérés, és akkor látni fogjuk a realitásokat. Az interneten egyébként rengeteg edzésgyakorlatot találhatunk, a szövetség honlapján is fellelhetők ilyenek, ezen kívül otthon mindenki tud mozogni, a szülők is segítenek.
A kisebbek figyelmét, aktivitását hogyan lehet követni?
- Sokat gondolkodtam már ezen, és közvetlenül a járvány kitörése előtt beszélgettünk erről Losonczi Ottóval, az edző kollégákkal. Arra jutottunk, hogy mi írhatunk bármilyen edzéstervet, ha nincs meg a gyerekben elhivatottság, és nem olyan a szülő hozzáállása. Oda kell állni a gyerek mellé, noszogatni, ha arra van szükség, vagy ideális esetben együtt is el tudják végezni a munkát. Nagyon jól fogalmazott Repka Attila, aki azt mondta: most, ebben nehéz helyzetben dől el, hogy kire lehet számítani, és kire nem. Kérem is a szülőket, hogy segítsenek, mert ez nagyon-nagyon fontos, és nem feltétlenül csak a kis birkózók esetében. Gondoljuk csak el, a gyerekek hozzá vannak szokva a heti öt testnevelés órához, mozgáshoz, de most ne az történjen, hogy csak tespednek a tévé előtt, esetleg elhíznak, nehogy elinduljon valamilyen egészségkárosító folyamat.
Lemorzsolódással kell most számolni a szakosztálynál?
- Nem gondolom, mert nálunk az iskolában birkózó osztályok vannak, ezek adják az utánpótlás-bázis nagy részét, a második, negyedik és hatodik osztályról van szó, ők biztosan megmaradnak. A döntő többség tehát folytatja.
A felsőbb korosztályokkal, kadetekkel, juniorokkal, felnőttekkel mi a helyzet?
- Velük napi szintű kapcsolatban vagyunk, a részükre kidolgozott programunk szerint, kisebb csoportokban dolgoznak, gyakorolnak, erősítenek, futnak. Én úgy gondolom, hogy különösebb gond nélkül át tudjuk vészelni ezt a kényszerhelyzetet – tette hozzá Kliment László.
Végül pedig közzé tesszük annak a levélnek fontos részleteit, amelyet a szakosztály elnöke, Losonczi Ottó írt még április elején, és úgy gondoljuk, hogy elismerésre méltó, megszívlelendő gondolatokat tartalmaz.
„Kedves Birkózóim, kedves Szülők!
A koronavírus ideje alatt természetesen én sem pihenek. Mozgok és futok, de azt is láthatjátok, hogy Lacibá (Kliment László – a szerk.) és néhány nagyobb birkózónk az Önkormányzat kérésének eleget téve maszkokat és „Maradj Otthon” szórólapokat osztottak Pesterzsébeten a piacon és a sétálóutcában idős embereknek. Ezzel visszaadhattunk valamint az Önkormányzatnak azokért a támogatásokért, amelyeket az elmúlt években biztosítottak részünkre. Feleségem Zsuzsa, valamint a fiam, Ottó barátnője, Anna, heti három alkalommal süteményeket sütnek a Dél-pesti Kórház dolgozói részére, ezzel is éreztetve, hogy odafigyelnek rájuk. Nemrég rekordidőnek számító 14 óra alatt, 70 méternyi utat építettünk a Dél-pesti Kórháznak, hogy a fertőző betegeket a mentők külön útvonalon tudják a kórházba szállítani, ezzel is megakadályozva a járvány terjedését…
Amint már sokszor hallhattátok tőlem, akkor van baj, ha nem kel fel a Nap! A Nap viszont ismét ragyog, ezért kívánom, hogy mindenkinek legyen egy kicsit jó kedve, gondoljatok valami örömteli dologra, hogy ezzel is szebbé tudjátok tenni a napjaitokat.
Mindenkinek koronavírus mentes szép napokat és jó egészséget kívánok!
Természetesen továbbra is várom a birkózóimtól az eredményeket és az elvégzett gyakorlatok listáját!
Ottóbá”
A levél teljes terjedelmében az ESMTK honlapján olvasható: esmtkbirkozas.hu