Cikk keresés:    

Birkózó „nagyhét”

2017. 09. 04., írta: Deák Zsigmond, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

A párizsi világbajnokság után sem állt meg az élet a magyar és a nemzetközi birkózásban, augusztus-szeptember fordulóján különösen sok fontos esemény zajlott a háttérben. Ezek közül kiemelhető a nemzetközi szövetség (UWW) elnöke, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, Nenad Lalovics látogatása hazánkban. A szerb sportvezető részben a cselgáncs-világbajnokságra érkezett, ahol találkozott többek között Orbán Viktor kormányfővel, Vlagyimir Putyin orosz és Kaltma Battulga mongol elnökkel, valamint Vízer László Máriusszal, a dzsúdósok nemzetközi szövetségének (IJF) első emberével. Természetesen ittlétét kihasználva tárgyalt a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) elnökével, Németh Szilárddal és alelnökével, Bacsa Péterrel is, a témák között szerepeltek a párizsi vb tapasztalatai, a 2018-as budapesti vb előkészületei, valamint a bevezetett új szabályok.

A 2018-as hazai rendezésű világbajnokság kapcsán az MBSZ delegációja a csütörtöki versenynapon a dzsúdó-vb rendezési részleteit vizsgálta meg, különösen tekintettel arra, hogy közös a helyszín, a Papp László Budapest Sportaréna. Eközben megbeszélések zajlottak a szövetség és a Taishan cég vezetői között; a kínai sportszergyártó készítette a cselgáncs-vb tatamijait, az UWW egyik főszponzora, s előfordulhat, hogy a budapesti birkózószőnyegeket is legyárthatja majd.

Még mindig ugyanezen a héten az MBSZ a 2020-as tokiói olimpia kapcsán gyümölcsöző tárgyalásokat folytatott a japán fővárostól mintegy száz kilométerre fekvő Maebashi (az 1999-es fedett pályás atlétikai vb házigazdája) városi és egyetemi sportvezetőivel. Az ötkarikás játékok kapcsán ez a több mint háromszáz ezres település lett a birkózás és a cselgáncs amolyan patrónusa, s a kölcsönös előnyök mentén egy hosszú távú együttműködés körvonalai rajzolódtak ki. Ennek keretében novemberben a japán fél meghívására magyar küldöttség utazik el a Távol-Keletre, nekünk a női és a szabadfogású szakág, a japánoknak a kötöttfogás fejlődése szempontjából lehet gyümölcsöző az esetleges kölcsönös vendéglátás, edzőtáboroztatás.