Cikk keresés:    

Bejegyzések a Papp-múzeum vendégkönyvében

2014. 09. 30., írta: Sz. I., fotót készítette: Sz. I., cikket feltöltötte: Honlap-szerkesztőség

Papp József kaposvári magán-sportmúzeumát májusban emlegettük utoljára, amikor a jeles gyűjtő Rácz Lajos vendége volt Székesfehérváron. Világ- és Európa-bajnokunk néhány relikvián kívül szép birkózószoborral is megajándékozta, azzal is fejet hajtva a sportágat népszerűsítő, szenvedélyes munkája előtt.

Papp József magán-sportmúzeuma az ökölvívó Szegfy László nevét viseli. Ő volt a megye első olimpikonja (1928). A birkózásban elért sikerei után ökölvívó, mesteredző lett, és Somogy második olimpikonja, Dőry András már az ő keze alatt érte el kiemelkedő eredményeit a szorítóban.
A múzeumalapító – mint elmondta – eleinte csak arra gondolt, hogy emléket állít régi, méltatlanul elfeledett sportolóknak. Majd fokozatosan átállt a fotók és egyéb ereklyék tematikus gyűjtésére – a birkózásról.
A sportágról, amelyben önképzéssel jutott válogatott kerettagságig.
A gyűjtemény egyre gazdagabb lesz. A múzeum elismertsége egyre nagyobb. Arról tanúskodik a vendégkönyv is, és mi most abból idézünk két, jellegzetes bejegyzést.

Az első Domján Tamástól, a megyei asztalitenisz-szövetség elnökétől származik:

„A küzdelem és szorgalom gyümölcse ez a fantasztikus gyűjtemény.
Ehhez párosul az a tehetség mellyel sikerült meggyőzni a kiváló sportembereket, hogy féltett kincseiket ennek a kaposvári sportmúzeumnak adják.
Az írásomban szerepel a három szó:
KÜZDELEM, SZORGALOM, TEHETSÉG
Ez jellemzi azt a sportembert is, aki létrehozta ezt a nagyon gazdag és míves anyagot, mely egyre nő és gyarapodik.
70 felett a küzdelem nem lankad, az anyag gyarapodik. Nem szívesen lettem volna ellenfele, mert azt a szót, hogy lehetetlen, nem ismeri.
Isten tartsa meg körünkben minél tovább e Kis-Nagy Embert, Papp Józsefet.
Domján Tamás”

Soóky Miklós a jelenleg nem működő kaposvári sportmúzeumban volt tárlatvezető. Tehát szakmabeli.
Ő a következőket írta a vendégkönyvbe:

„Kedves Józsi bá!
Mint a Szegfy László Sportmúzeum alapítója, mint a relikviák gyűjtője és gondozója mély tiszteletet ébresztettél bennem.
Mint volt sportoló olyan munkát alkottál a jelen és a jövő nemzedékek számára, ami örökéletű. Hiszen az ifjúság itt megismerkedhet a dicső múlttal s erőt meríthet belőle, az idős sportolók pedig nosztalgiázhatnak a relikviák között, sétáló szemlélődésben.
A sportot szerető közönség pedig szembesülhet és rácsodálkozhat, hogy Somogy mennyi hírességet adott a hazai sportéletnek.
Tisztelem a gyűjtőszenvedélyed kitartását, és meglep az újabb és újabb sportolói kör behódolása. E hatalmas megszállottságot és kitartó munkát a birkózószőnyegről hoztad magaddal. Kívánom, hogy e múzeumi „versenyedet” is nyerd meg, mert tudom, hogy e munkádat a sport iránti alázattal teszed!
Legyünk büszkék e „kis” múzeumra, tisztelegjünk és hajtsunk fejet dicső sportmúltunk előtt. De legyünk támogatói is a jelen sportnemzedéknek, hogy az ő teljesítményük fénye és az eredményeik vigyék tovább Kaposvár sporttörténeti stafétabotját.
Baráti szívélyességgel:
Soóky Miklós”