Cikk keresés:    

Bacsa Péter: A kapufáról most nem befelé pattant a labda

2024. 08. 13., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: Sportért Felelős Államtitkárság/Kelemen Ádám, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Mint ismert, birkózóink két-két ötödik és hetedik hellyel zártak a párizsi olimpián, amelyet követően Bacsa Péter, a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) ügyvezető alelnöke értékelt honlapunknak.

„Az elvárás egy érem és egy pontszerző hely volt, mindannyiunknak csalódás, hogy ez nem jött össze. Hihetetlen, hogy milyen apróságok döntenek a mennyről és a pokolról, láthattuk, Losonczi Dávid és Muszukajev Iszmail is csupán hajszálra volt a bronzéremtől. Ha mindkettő megvan, akkor elégedetten dőlhetnénk hátra, most meg elkezdhetnénk temetni magunkat. Én egyik irányba sem mennék el, a földön kell maradni és reálisan értékelni” – kezdi Bacsa Péter.

Párizsban két világbajnokunk, Losonczi Dávid (kf, 87 kg) és Muszukajev Iszmail (szf, 65 kg) az ötödik helyen zárt, a vb- és Eb-második Lévai Zoltán (kf, 77 kg), valamint az ötszörös Eb-érmes Ligeti Dániel (125 kg) hetedik lett, a kétszeres Eb-harmadik Nagy Bernadett (76 kg) tizenharmadikként végzett.

„Ötből négy sportolónk jutott negyeddöntőbe, ami mindenképpen dicséretes – folytatja Bacsa. – Hajszálra voltunk két éremtől, sajnos a kapufáról most nem befelé pattant a labda. Tokióban így történt, egy-egy arany- és ezüstéremmel tértünk haza, de ne feledjük, hogy az után generációváltás történt a sportágunkban, három indulónknak ez volt az első olimpiája. És az is megmutatkozott, hogy ez mennyire más műfaj, mint a többi verseny, itt nem létezik papírforma, bárki képes élete formájában birkózni, és a legnagyobb esélyesek is el tudnak bukni. Egyébként hihetetlen, semmihez sem fogható atmoszférája volt a viadalnak, tisztán megmutatkozott, hogy rengeteg embert érdekel a birkózás. S az UWW bíráskodásért felelős tagjaként szeretném kiemelni a bírók munkáját is, kitettek magukért, végig, az egész olimpia alatt remekül dolgoztak, így magyar bírókollégánk, Sleisz Gabriella is.”

Az éremtábla élén Japán zárt 8 (!) aranyéremmel, Iránnak, az Egyesült Államoknak és Bulgáriának két-két bajnok jutott, s rajtuk kívül Kuba, Grúzia, Üzbegisztán, valamint Bahrein örülhetett még egy-egy olimpiai bajnoknak.

„Európa egyre gyengébben teljesít az ázsiai, valamit az amerikai kontinenssel szemben: figyelmeztető adat, hogy amíg 2016-ban, Rióban a megszerezhető hetvenkét éremből negyvenkettő Európába került (kb. hatvan százalék), addig most húsz (huszonhat százalék), ami még úgy is hatalmas különbség, hogy ezúttal nem indultak az oroszok. A bolgároknak ugyan két bajnoka lett, mindkettő elsőség honosított sportoló érdeme. Világszinten is meg kell vizsgálni, merre tart a birkózás, és értékelni kell a helyzetet. Ami engem illet, büszke vagyok arra, hogy háromezer igazolt versenyzővel borsot tudunk törni olyan országok orra alá, amelyekben több százezerre rúg ugyanez a szám. Behozhatatlan előnyben vannak, de jól tudjuk, a magyar birkózás mindig kőkeményen munkaalapú volt, mi ebben hiszünk, dolgozunk tovább, és bízunk abban, hogy a fiataljaink kitartása, szorgalma és odaadása 2028-ban, Los Angelesben érmekben is megmutatkozik.”