Az UWW az oroszok mellé állt – irány Rió
2016. 07. 27., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Közismert, hogy az államilag szervezett doppingolás vádjával illetett Oroszország sportolóival kapcsolatban felmerült, hogy ne álljanak rajthoz a riói olimpián. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség nem sokat teketóriázott, az orosz atlétáknak nem engedi az olimpiai részvételt. Az intézkedés elébe ment a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felemás, konfliktus kerülő döntésének, amely a nemzetközi szövetségekre bízta, hogy hozzájárulnak-e az adott sportágban az oroszok ötkarikás részvételéhez. Az UWW (a Nemzetközi Birkózó Szövetség) gyakorlatilag zöld utat adott az orosz birkózóknak Rió felé, bár Nenad Lalovics elnök nyílt levelében kategorikusan még nem jelentette ki a hozzájárulást.A nemzetközi szövetségek közül a teniszezők szervezete már kinyilvánította: az olimpián mind a hét benevezett orosz teniszező elindulhat, a világbajnok orosz női íjászválogatott is ott lehet az olimpián. Hozzátartozik még a teljes képhez – és ezt Thomas Bach, a NOB elnöke is hangsúlyozta -, hogy az olimpiai sportági szövetségek csak olyan (orosz) versenyzőknek adhatnak zöld utat, akik eddig soha nem követtek el doppingvétséget.
Nenad Lalovics, az UWW elnöke a nyilatkozatában leszögezte:
„A NOB intézkedését szem előtt tartva, a Nemzetközi Birkózó Szövetség kezdeményezi, hogy az olimpiai részvételi jogot megszerzett mindegyik orosz birkózó részt vegyen a 2016-os Rio de Janeiro-i olimpiai játékokon. Már tudomásunkra jutott, hogy a WADA által akkreditált doppinglaboratóriumok Oroszországon kívül pontosan négy alkalommal ellenőrizték a játékokra készülő orosz birkózókat.” Nem találtak pozitív mintákat.
Oroszország – mint a legjelentősebb birkózó nagyhatalom – minden egyes súlycsoportban megszerezte az olimpiai kvótát, tehát sok forog kockán. Nenad Lalovics kifejtette: az UWW elkötelezett abban, hogy együttműködjön a Nemzetközi Antidopping Ügynökséggel és a NOB-bal a sport tisztességének megőrzésében, valamint garantálja a birkózók „tisztaságát”, doppingmentességét. Az UWW megbízott egy független svéd céget, hogy végezze el az Oroszországon kívüli teszteket, majd a vizsgálati anyagot szállítsa Kölnbe, a WADA hivatalos laborjába. Ugyanakkor Lalovics a tisztán látás érdekében külön kiemelte, hogy az Orosz Antidopping Ügynökség, valamint a moszkvai laborok tevékenysége nem része az UWW hivatalos doppingvizsgálati rendszerének. A birkózó szövetség 2013-ban felülvizsgálta saját doppingellenes tevékenységét, beleértve a mintavételt is, és kidolgozott egy, a korábbinál sokkal hatásosabb antidopping oktatási csomagot a megelőzés érdekében. 2015 februárjában kezdődött el a versenyen kívüli ellenőrzések programja, amely azt is kilátásba helyezte, hogy súlyosan megbüntetik azt a nemzeti szövetséget, amelynek az égisze alatt versenyző birkózót doppingvétségen érik. Nenad Lalovics nyilatkozatának záró gondolatát idézzük:
„Ébernek kell lennünk. Mindeközben egy rendkívül fontos és folyamatos eljárási rendszert dolgoztunk ki, amelybe beletartozott a 2015-ös, Las Vegas-i világbajnokság is, ahol az Amerikai Doppingellenes Ügynökség 38 ország 108 birkózóját vizsgálta meg, de doppingvétséget senki sem követett el. A zéró tolerancia a mi sportágunk alapelve kell, hogy legyen. Az a vágyunk, hogy ezek az intézkedések még több pozitív és gyors változást hoznak majd.”
Az UWW szerb elnöke tehát az oroszok mellé tette le a voksot, de nincsenek véletlenek. Közismert tény, hogy a szövetség egyik alelnöke nem más, mint az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Mihail Mamiasvili, akinek a lobbitevékenysége a birkózósportban (is) közismert. Még nem látni kristálytisztán, honnan fúj a szél, de egy biztos: senki nem szeret szél ellen…