Almási Feri Bud Spencer-t választotta
2016. 10. 19., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: MG, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Hétköznap kora este Csepelen, a Baracsi Imre Birkózóteremben. Gyerekek, fiatalok a szőnyegen, gyakorolnak. Aztán jönnek a többiek, a nagyobbak, a felnőttek. Nagyüzem. Edzői megbeszélés is volt, Ritter Árpád, Bánkuti Zsolt, Tóth Gábor, Garamvölgyi Gábor, Ritter Diletta, és a többi szakember részvételével, Märtz József, a Csepeli Birkózó Club elnöke is megjelent az egyeztetésen, persze eközben a három szőnyegen zajlott az edzés. Az újdonsült junior vébé-bronzérmest, Almási Ferencet vártam, aki élete első érmét szerezte meg augusztusban Macon-ban, Franciaországban.A vallásról is beszélgetnek
Furcsa a sors fintora, hiszen Csepel a szabadfogás fellegvára, és éppenséggel egy kötöttfogású, nehézsúlyú fiatalember, Almási Ferenc hozta el az egyetlen olyan érmet, amit csepeli birkózó harcolt ki a maconi junior világbajnokságon. A válogatottban Takács Ferenc, klubjában Garamvölgyi Gábor egyengeti Feri szakmai útját.
- Ez a junior világbajnoki bronzérem óriási bravúr Feritől – mondta Garamvölgyi Gábor, miközben a teremben leülve, a serénykedő gyerekeket is figyeltük egy kicsit. – Annak tükrében mondom ezt, hogy mind az U23-as Európa-bajnokságon, mind a junior Eb-én erős sorsolás következtében mindössze egyet birkózott, aztán jöhettünk is haza. A vébén gyengébb volt a sorsolás, és úgy engedtem el Franciaországba, hogy ha csak egyet birkózik ott is, nincs semmi baj, mert mi kétszer négy évre tervezünk. Súlycsoportot váltott az idén, felment nehézsúlyba, viszont megmaradtak az erényei, mint például a gyorsasága, az ütemérzéke, és akciókat indított. Mindez most „bejött”, a junior korosztályban elegendőnek bizonyult, de a felnőttek mezőnyében más is szükséges, persze, nyilván maradjanak meg a jelenlegi előnyös tulajdonságai. A jövőben nagy súlyt kell helyeznünk a karmunkára, elengedhetetlen az erő és állóképesség fejlesztése, no meg a testtömeg gyarapítása. Van még időnk, arról nem beszélve, hogy hamar összecsiszolódtunk. Nagyon remekül el tudunk beszélgetni olyan dolgokról – például a hitről, vallásról, és minden másról is -, amelyek a szőnyegen kívül esnek.
Majoros István példája
Az együttes munka szűk egy esztendeje tart Almási Feri és Garamvölgyi Gábor között. Mindketten egészséges humorérzékkel megáldott emberek, ami azért megkönnyíti a nehezebb pillanatokat is.
Orosháza – BVSC – Csepel. Ezt az utat járta be a nehézsúlyú tehetség. Csepelen otthon érzi magát.
- Az én történetem a birkózással 2004-ben kezdődött, kisgyerek voltam – mesélte mosolyogva az ifjú „medve” -, és néztem a tévében az athéni olimpiát, amikor Majoros István aranyérmes lett. Akkor elhatároztam, hogy birkózó leszek, történjen bármi. Az olimpiát nyáron rendezték, és én szeptemberben már el is kezdtem az edzéseket. Később többször elmentem néhány napra Tatára, utánpótlás edzőtáborba, ahol Bacsa Feri bácsi úgy beszélt a birkózásról, hogy az nagyon megfogott engem.
Tizennégy évesen jutott el Budapestre Almási Feri, a válogatottnál Takács Ferenc volt az edzője, és ez a kapcsolat azóta is tart. Aztán a BVSC-n át a Csepelbe vezetett az út.
- A szüleimtől való elválás eleinte elég nehéz volt, ők Orosházától nem messze, Mezőkovácsházán laknak, de valamiféle erős motivációt éreztem magamban, és ennek segítségével jutottam túl a válságos pillanatokon. Úgy gondolkodtam, hogy ha majd elérem a nagy célomat – amit 12 éve fogalmaztam meg magamnak, amikor Majoros Istvánt láttam győzni -, vagyis felállok a dobogó tetejére, akkor az minden nehézséget, kínlódást felülmúl.
Szépen jöttek a sikerek, az első diákolimpiai győzelem után tovább gyarapodott az éremgyűjtemény, majd a magyar bajnoki cím következett, aztán a kadet válogatottság, és ebben a korosztályban Almási ötödik lett a világbajnokságon, de akadtak más sikerélmények is.
- Az mekkora dolog volt, amikor az edzőtáborban egy-egy felnőtt versenyző ellen csináltam egy-egy pontot! - Szép lassan lépkedem előre, és az eddigi legkimagaslóbb eredményemet értem el a nyáron Franciaországban, a junior világbajnoki harmadik helyezéssel. Bízom benne, hogy a széria nem szakad meg, és az érmek egyre fényesebbé válnak.
A legnehezebbek között, nehézsúlyban versenyzel, és ebben a súlycsoportban nem szokásos, hogy az ember szaltózik, és hasonló „látványelemekkel” operál. Jó, ez nem a felnőtt mezőny, ahol nyilván más a helyzet, de ennek ellenére mégis megsüvegelendő.
- Sokan nem mernek manapság akciózni, nekem más a véleményem, szeretek akciókat bemutatni, kicsi koromtól kezdve így neveltek. Emlékszem, hogy amikor Budapestre Bacsa Feri bácsihoz kerültem, rengeteg szaltót dobtam, reggel hatra jöttünk be hozzá külön edzésekre, szaltókat, válldobásokat, csípődobásokat gyakoroltunk. Feri bácsi azt mondta, legalább 3-4 ezer dobást kell végrehajtani, hogy ha majd egyszer úgy alakul a helyzet egy versenyen, akkor reflexszerűen el lehessen dobni azt a szaltót.
A vébén az iráni ellen a bronzmeccsen meg is mutattad, milyen módon kell ezt csinálni.
- Igen, igen, volt olyan helyzet, amikor én akartam a szaltót végrehajtani, és volt olyan is, amikor szinte magam sem tudtam, hogyan csináltam, de talán ez lehet az a bizonyos belém épült reflexmozdulat.
Szerencsésnek vallja magát Ferenc, hiszen nagy tisztelettel emlegeti a világbajnok Kiss Balázst, akivel sokat edzhetett együtt, és régebben, amikor könnyebb súlyban szerepelt, Lőrincz Viktorral is gyakorolt.
- Sőt Deák-Bárdos Mihállyal szintén tudtam edzeni – említi a junior vébé-bronzérmes. – Ezt valahogyan úgy kell elképzelni, hogy odaszólt nekem, na gyere ide, kicsi, aztán eljátszogatott velem.
Almási Ferenc éppen a minap leírta magának, hogy a távlati célja a 2020-as tokiói olimpián való részvétel, de rövidebb távon is gondolkodik, sikeresen szeretne szerepelni a jövő évi, hazai rendezésű U23-as Európa-bajnokságon.
- Gondolok a jövőmre is, miközben a birkózó pályafutásomról beszélek, mindenképpen szeretnék a birkózásban maradni, az idén el is végeztem egy edzői tanfolyamot, és jövőre tervezem, hogy a Testnevelési Egyetemen tanuljak. Számomra a birkózás a szeretetről szól, ez egyfajta életszemlélet, életstílus, ebből nincs kiszállás, de ez a lényeg. Illetve az, hogy bár a birkózók közül viszonylag kevesen lesznek, lettek olimpiai bajnokok, de ez a sport tartást ad. Engem alázatra is tanított, mert ha ez nincsen meg benned, akkor nem tudsz komoly eredményt elérni.
Vagy-vagy – egy kis választós gyors játék Almási Ferivel
Orosháza vagy Budapest?
- Budapest.
Bácsi Péter vagy Lőrincz Tamás?
- Lőrincz Tamás.
Pörgetés vagy szaltó?
- Szaltó.
Csel vagy nyílt sisak?
- Nyílt sisak.
Nagy dumás vagy szűkszavú?
- Nagy dumás.
Aranyhörcsög vagy kanári?
- Kanári.
Franciakrémes vagy girosz?
- Girosz!
Iphone vagy laptop?
- Iphone.
Facebook vagy Twitter?
- Facebook.
Gyűrűk ura vagy Harry Potter?
- Harry Potter.
Bud Spencer vagy Angelina Jolie?
- Bud Spencer.
Rock and roll vagy rap?
- Rap.
Szőke vagy barna?
- Barna.
És végül következzen a 13+1-es kérdés. Ha kifognád a mesebeli aranyhalat, és kívánhatnál tőle, mi lenne az?
- Azt kívánom, hogy mindig legyen béke a Földön…