A torta meg a habja – a Dorog pazar éve
2016. 01. 10., írta: Tomka Tivadar/DHP, fotót készítette: Martin Gábor, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Évről-évre megválasztják a birkózás legjeit. A műhelyek közül a Dorog volt a legeredményesebb 2015-ben, főleg a klub utánpótlása ért el kiemelkedő eredményeket, és ez nemcsak a hazai, hanem a külföldi nagy versenyekre is vonatkozik. A vezetőedző Lévai Zoltán – Sike Andrásnak is segít a felnőtt válogatottnál - méltán büszke erre a teljesítményre, de még inkább arra, hogy szinte családias hangulatban folyik a munka Dorogon, ahol 250-300 birkózó pallérozódik. Tomka Tivadar rádióinterjújának szerkesztett változatát adjuk közre honlapunkon.A dorogi birkózásnak már a második világháború előtt is volt bajnoka, komoly múlttal rendelkezik a sportág a városban, de most inkább a jelen az, amely szép reményekkel kecsegtet a jövőt illetően.
- Olyan hihetetlen eredményeket értünk el tavaly, hogy azt bármelyik sportág képviselői megirigyelhetnék, és a birkózásban is szinte példa nélkül áll, amit utánpótlás vonalon elértünk az Európa- és világbajnokságokon – idézte fel Lévai Zoltán a 2015-ös esztendőt. – Összesen 11 érmet tudtunk nyerni, és ez akkora szám, amit jószerivel Magyarország teljes utánpótlása szokott „szállítani” egy-egy esztendőben. Azért is vagyok büszke, mert gazdag birkózó hagyományokkal rendelkező nagy országok sem tudtak ennyi érmet nyerni az utánpótlás korosztályban, mint ez a tizenkét ezres városka, vagyis Dorog.
Természetesen nemcsak dorogi birkózók vannak az egyesületben, hanem a környező települések, tehát Esztergom, Tát, Tokod, Csolnok is képviselteti magát a klubban.
Kik a legkiemelkedőbb egyéniségek?
- Az úgymond kirakatemberünk éppenséggel nem utánpótlás versenyző, hanem Jager Krisztián, aki a múlt évben megnyerte második magyar bajnoki címét. Büszkék vagyunk rá. Nagyon nehéz egy vidéki fellegvárnak megtartania a versenyzőit, és úgy érzem, nekünk most sikerült, Krisztián az első fecske ilyen értelemben. Mérnökember, a Műszaki Egyetemen végzett, hallatlan szorgalmas, tisztelettudó fiatalember, továbbá bizonysága annak, hogy az élsport mellett lehetséges felső fokon tanulni. Példaképe lett a fiataloknak.
A vezető edző az utánpótlás korú versenyzők között a Corvinus Egyetemre járó, junior korú Papp Bertalant szintén említette, vele kapcsolatban még az emelt szintű érettségit, és Berci két nyelvvizsgáját (angol, orosz) is emlegette. Ráadásul a brazíliai vébén és az Európa-bajnokságon is bronzérmes lett.
- A 18-19 évesek között Torba Erik is példa lehet – tette hozzá Zoltán. – Az egri főiskolán tanul testnevelés szakon, ő is vébé és Eb-harmadik. A fiam, ifjabbik Lévai Zoltán ugyancsak duplázott, bronzérmeket nyert, sőt az U23-as Európa-bajnokságon is felállhatott a dobogóra. A szabadkai kadet Eb-n a felfedezettünk, Érsek Róbert bronzérmes lett, Szarajevóban, a vébén viszont második! Kismóni Botond bronzot hozott Bosznia-Hercegovinából.
Dorogon létezik női szakosztály is, amelyet itthon egyedüliként egy új modell szerint szeretnének működtetni, önálló egyesületként létezne, 35-40 lányt tömörít a szakosztály. Szekér Szimonetta a legfénylőbb ifjú csillag a szebbik nem tagjai között.
- Ha a dorogi titokról beszélünk, az talán a családias hangulatban és a munkában keresendő. Olyasmit is említhetnék, hogy a szülőket például nem tiltjuk ki az edzésekről. Mi úgy tekintjük a birkózást, mint egy tortát. Először is tisztességes, karakán, jó hozzáállású felnőtt embereket szeretnénk nevelni a gyerekekből. Aztán ha jönnek a jó eredmények, a bajnoki címek, a sikerek, az érmek, az már csak hab a tortán. Elsősorban a „tortára” koncentrálunk, de hál istennek van jó néhány habos tortánk is…
A teljes interjút meghallgathatják a mediaklikk. hu/kossuth oldalon, ahol a január 1-én, 21 órakor kezdődött Sportvilág című műsort kell keresni.