Cikk keresés:    

A közösség erejében hisznek Kiskunfélegyházán

2022. 07. 07., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: RT, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

A Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) május 20-i közgyűlésén életműdíjat kapott a Kiskunfélegyházi Birkózó SE elnöke, Ván Jenő is, aki mintegy ötven éve foglalkozik a birkózással, s hatalmas szerepe van a sportág városi fellendülésében.

„Nagy meglepetés volt a kitüntetés, egyáltalán nem számítottam rá. A kollégám, Szabó József tudott róla. Május 20-án együtt utaztunk Budapestre, és azt mondta, én is menjek a közgyűlésre. Azt hittem, az egyesület kap valamilyen elismerést, de az életműdíjra egyáltalán nem számítottam. Eszembe sem jutott, hogy ilyet kaphatok” – mondja Ván Jenő.

Gyerekként futott, kézilabdázott és az ökölvívással is próbálkozott, végül 1972-ben, 14 évesen a birkózás mellett tette le a voksát. Későbbi mentora, idősebb Besze László volt az edzője. Sportolóként magyar bajnokságon nyert érmet, és úgy fogalmaz: „Számolni kellett velem az adott súlycsoportban.”

Mestere nagy hatással volt rá. Elmondta, már a kezdetekkor úgy érezte, az edzői pálya felé próbálja terelni: „Nagyon rokonszenvesen viselkedett velem. Látott bennem fantáziát, és észrevétlenül készített fel az edzői karrierre. Egyszer, amikor versenyre vitt minket, azt mondta a kiskunfélegyházi vasútállomáson: »Hát fiam, ha te Félegyházáról el is kerülsz, akárhova mész, biztos vagyok abban, hogy a birkózással fogsz foglalkozni, mert megfertőződtél vele.« Egy-két év után már foglalkoztam a gyerekekkel, három-négyet mindig rám bízott Laci bácsi. Rábeszélt, hogy végezzem el az edzői tanfolyamokat, és a katonaság után, a nyolcvanas évek első felében végleg birkózóedzőnek álltam. Ahogy leszereltem, azt mondta, ő most nyugdíjba megy, mi pedig a fiával, ifjabb Besze Lászlóval nagy intenzitással, fáradhatatlanul vágtunk neki a feladatnak.”

A birkózás egyre népszerűbb lett Kiskunfélegyházán, és ez annak is köszönhető, hogy Ván Jenőék nagyobb hangsúlyt fektettek a toborzásra. A szakember 1997-ben kereste meg Szabó Józsefet azzal, hogy segítsen. 

„Egészen más alapokra helyeztük a munkát. 1994-ben lettem önkormányzati képviselő, és a mai napig az vagyok. Kiskunfélegyháza amúgy is támogatta, támogatja a sportot, de így még inkább felhívhattam a figyelmet a birkózásra. 2007-ben megépült a városi sportcsarnok, amelyben azóta is színvonalas versenyeket rendezünk, és a koronavírus-járvány kirobbanása óta ebben készülhetünk. Kiváló kapcsolatot ápolunk a többi sportegyesülettel a városban.”

A kiskunfélegyházi eredmények sosem maradtak el, Ván Jenő elmondása szerint évente négy-öt birkózójuk ünnepelhet országos bajnoki címet. Jelenleg 35-40 sportolóval foglalkoznak nap, mint nap, hét fiataljuk készül a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián. 

„Szabó Józsi viszi a munka oroszlánrészét, őt Kelemen András, Molnos Norbert és Polyák Dániel segíti. Elképzelésünk szerint utóbbi veszi át tőlünk a stafétabotot, ha elérkezik az idő. Régi álmunk, hogy saját termünk legyen. A város és a birkózószövetség mögötte áll, de jelenleg forráshiány miatt nem lehet megvalósítani. Talán jövőre, nagyon bízunk benne, akkor leszek igazán elégedett, ha ez is megvalósulhat. Rengeteget jelentene a helyi birkózásnak.”

Ván Jenő azt is elmondta, mire a legbüszkébb: „A gyerekeink jól neveltek, értelmesek. Sikerült olyan közösséget kovácsolnunk, amely rendkívül összetartó. A szülők együttműködnek velünk, segítenek minket. Bármikor jöhetnek például az edzőtáborainkba is. Nagyon fontosnak tartjuk a közösség erejét. Ahogyan azt is, hogy ne csak jó sportolókat, hanem kiváló embereket is neveljünk. Mindig eszerint végeztük a dolgunkat, és eszerint is fogjuk” – zárja le a mester.