Cikk keresés:    

A „bulldogság” is segített – felavatták az új edzőtermet Jászapátiban

2016. 10. 13., írta: Deák Horváth Péter, fotót készítette: Internet, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Mondhatnánk, hogy minden jó, ha a vége jó, hiszen a Jászság és természetesen a magyar birkózósport is gazdagodott egy remek edzőteremmel, amelynek átadását a múlt hét végén a Jászapáti VSE birkózó szakosztálya az Imrik Károly Emlékversennyel még hangsúlyosabbá tett. Ez így, egy bővített mondatban egyszerűnek tűnik, de a valóság sokkal nagyobb kacskaringókat tartogatott. Az edzőterem kialakításának gondolata, és az ünnepélyes átadás közötti időszak csaknem két évet(!) ölel fel.

Bulldogság a boldogulásért
Köztudott, hogy a BVSC birkózó szakosztálya hosszú ideje jó kapcsolatokat ápol a jászsági birkózással, nem véletlen, hogy a klub a BVSC-Ganz-Jászkisér nevet viseli. Tóth István, a világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes szakosztály- igazgató is beszállt abba a jótékony küzdelembe, amely 2014-ben indult el a jászapáti edzőterem létrehozásáért, előtte pedig azért, hogy a sportág ismét felkerüljön a térképre az említett térségben. Nem volt sima az út.

  • Jászapátiban korábban is volt birkózás, még pedig jó birkózás, de 2006-ban mégis megszűnt ott a sportág – kezdte a történetet Tóth István. – Négy-öt évvel később találkoztunk Lóczy Tiborral – most a Jászapáti BSE szakosztály vezetője, korábban pedig a BVSC-ben versenyzőm volt -, akivel jó kapcsolatot alakítottunk ki. Nos, Tibor kérte a segítségemet, hogy csináljunk újra birkózást Jászapátin.

Istvánnál Tibor nyitott kapukat döngetett, már csak azért is, mert a bajnok ősei a Jászságból származtak, az ükszülei Jászapátiból mentek le Kocsérra, Tiszakécske mellé legeltetni az állatokat.

  • Anyám is mindig mondta, hogy jászok vagyunk, Jászapáti környékéről származunk, és mondanom sem kell, hogy a gyökerek mennyire fontosak – tette hozzá István.- Így hát nekiálltunk Lóczy Tibivel, hogy újra élesszük a birkózást. Ő egy „bulldog-ember”, ha kell, átmegy a falon, bemegy minden hivatali ajtón, és érdekes módon mindenhol fogadják. Tibor egy pörgő motor, és nyilvánvaló, ahhoz, hogy ha valahol meg akarod teremteni vagy újra éleszteni a birkózást, ahhoz szükségeltetik néhány, jó értelemben vett flúgos ember.

A faltörő kos meg a szakmai rutin
Elindult tehát a folyamat, összeállt az eltökélt páros, amelyben Tóth István jelentette a szakmai rutint, gyakorlatot, tekintélyt, Lóczy Tibor pedig – a szakma mellett – a faltörő kost, az eltökéltséget. Így, „felfegyverkezve” vezetett az útjuk a polgármesterhez, a sportköri elnökhöz, és elmondták, mit akarnak. Szinte rögtön megkapták a választ: nincsen rá pénz, de…

… de mi azt mondtuk, hogy nem pénzt kérünk, hanem lehetőséget. Adjanak egy évet, és ennyi idő alatt eldől, vajon van-e létjogosultsága a birkózásnak Jászapátin – szőtte tovább a történet fonalát a budapesti szakember.

Egy iskolai tornatermet kértek, a BVSC-ből két birkózó szőnyeget vittek oda, és nekikezdtek. Történt edzőváltás is útközben, a Lóczy-Tóth bulldog kettős végül bebizonyította, hogy igenis, van létjogosultsága a sportágnak a térségben. Edzőként a Kárpátaljáról származó Borsos Eduárd mellett döntöttek, aki egyben testnevelő tanár is. Jászkiséren tanít és edzéseket tart, Jászapátin edzéseket vezet. Lóczy Tibor leült, hogy tárgyaljon a jászkiséri általános iskola igazgatójával.  Tóth István úgy véli:

  • Az az iskola maga a csoda, többek között uszoda is található benne, a birkózás is elindul, de Jászapátin is sok iskola található, tornatermekkel, ám egy ideig nem leltünk végleges otthonra, hozzáteszem, az önkormányzat végig mellettünk állt, a korábbi polgármester, jelenlegi országgyűlési képviselő Pócs János csak úgy, mint a mostani polgármester, Farkas Ferenc is. Kurucz István, a megyei szövetség elnöke szintén sokat segített nekünk. Mindannyian ott voltak most a terem megnyitóján, de ez már a folyamat vége, kicsit még vissza kell kanyarodni a közvetlen előzményekhez.


Raktárból edzőterem
Jászapátin egy korábbi iskolából kialakították az idősek otthonát, amelyhez tartozott egy tornacsarnok is, a méretét tekintve akkora, hogy két birkózó szőnyeg elfér benne, és még marad egy kis hely. A helyzet az, hogy nem tornateremként, hanem használt bútorok, lomok raktáraként létezett. Lóczy Tibor felfigyelt a helyiségre, és úgy gondolta, hogy a helyiséget akár birkózásra is lehetne használni, de az otthon igazgatónőjének nem volt ínyére, hogy ott bármi más történjen, ne adj’ isten birkózzanak benne. 

  • Ezen a ponton – hozzávetőleg egy évvel ezelőtt – Németh Szilárdhoz, szövetségünk elnökéhez fordultunk segítségért, de először is tisztázni kellett a tulajdonviszonyokat. Abban a pillanatban, amikor kiderült, hogy mi komoly érdeklődők vagyunk, rögvest néhány esküvőt rendeztek ott, zenés-táncos rendezvényekre is sor került benne, a nyugdíjasok kaptak egy kis külön szobát, tehát hirtelenjében rögtön lett funkciója az épületnek, de végleges döntés született. Jogtiszta helyzetre volt szükség. A Nemzeti Vagyonkezelő felügyeli az építményt, és amint arra már korábban is volt példa, a vagyonkezelő és a sportegyesület együttműködésével egyfajta használati szerződés született a csarnok ügyében. Így lett ebből végül birkózóterem, amelyben kulturált öltözők vannak, valamint a szőnyegeknek szertár is található. 

Tóth István külön kiemelte, hogy a polgármesteri hivatal az birkózóterem működtetését magára vállalta, tehát bérleti díjat sem kell fizetnie az önkormányzathoz tartozó sportegyesületnek. Hozzátartozik a teljes képhez, hogy nem pusztán a birkózók birtokolják és használják a termet, hiszen lesznek ott – példának okáért - óvodás sportprogramok, és a nyugdíjas közösség is igénybe veheti testmozgás, torna céljából. 

Így esett tehát Jászapátiban a birkózó csarnok röpke története. A létesítmény él, működik, új lehetőségeket kínál, és egyben markáns jelzés a létesítményfejlesztés során. A BVSC – Jászapáti – Jászkisér híd tehát létezik. Nyerhetünk vele.