A BMK bevezette a tudomány fogalmát a birkózásba
2024. 11. 28., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: FL, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Immár két éve működik a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) Birkózó Módszertani Központja (BMK), amelynek célja, hogy sporttudományos, oktató- és kutatómunkával segítse sportágunkat. Bábszky Gergellyel, a BMK vezetőjével beszélgettünk többek között az eddig elért eredményekről is.A Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) számos területen tett lépéseket a sportág előrelépésének érdekében. Ennek egyik lépcsőfokaként jött létre 2022-ben a Birkózó Módszertani Központ.
Bábszky Gergely kifejtette, nagy feladat volt a tudomány fogalmát bevezetni sportágunkba:
„Jókai Mátyás segítségével igyekszünk hasznos módszereket alkalmazni, ő a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem tudományos munkatársa. Az akadémisták folyamatos monitorozása mellett szeretnénk segíteni a vidéki egyesületeket is egyfajta »pre-akadémiai képzés« keretein belül. Ennek során minden magyarországi egyesületet felmérünk évi két alkalommal – a fizikai tesztek eredményéből mérleget vonunk, és visszajelzést adunk a kluboknak a munkájukról. A felméréseket a közeljövőben kiegészítjük sportágspecifikus technikai tesztekkel is” – fogalmaz Bábszky Gergely.
A BMK kiemelt munkát végez a KIMBA-ban, az akadémisták testösszetételét, fizikai képességet, táplálkozási rendjét és mentális egészségét folyamatosan nyomon követi, emellett számos projekten dolgozik, amelyek irányt mutatnak afelé, hogyan lehet a testmozgás által egészségesebben élni, illetve miként lehet a sportteljesítményt fokozni.
„Ha evidencián alapuló ismeretanyagokkal rendelkezünk, akkor sikeresen lehet kidolgozni innovatív eszközöket és módszereket, amelyek akár a sportági sikerességet, esetleg a mindennapi életminőséget segítik” – teszi hozzá Bábszky Gergely.
A BMK másik zászlóshajója az edukáció, ennek összefogásában Farkas Gábor, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Küzdősport Tanszékének tanársegédje nyújt nagy segítséget.
„Idén indul az első alapfokú edzői tanfolyamunk, amelyen a résztvevők gyermekeknek szóló komplex mozgásfejlesztési játékokkal és ezek elméleti hátterével ismerkedhetnek meg online és gyakorlati órák keretein belül. Képet kaphatnak arról, miként lehet a gyermekeket játékos formában fejleszteni, esetleg a birkózás irányába terelni” – meséli Bábszky.
A Budapesti Baptista Sportiskola, a KIMBA és az MBSZ 2023-ban közösen indította el a sportedző-, sportszervező-, középfokú birkózóedző-képzést, amelyre több mint százan jelentkeztek, s végül ötvenketten nyertek felvételt.
„A nagy érdeklődésre való tekintettel idén már a második ciklusát is elindítottuk a programnak. Egy év alatt több mint ezer gyakorlati és elméleti órát tartottunk meg. Az első ciklusban nem kisebb nevek vettek részt, mint Sastin Marianna, Magyarország egyetlen női világbajnoka, Kiss Balázs és Korpási Balint világbajnok birkózók, Fodor Zoltán olimpiai második helyezett, valamint Deák-Bárdos Mihály, Európa-bajnok és ötszörös világbajnoki ezüstérmes sportoló. Birkózásban ilyen képzés korábban nem indult, de több más sportágat tekintve is úttörőek vagyunk, hiszen amellett, hogy a duális képzés ingyenes – sőt, ösztöndíjat is lehet kapni –, az ágazati alapvizsga után mindenki hallgatói munkaszerződéssel kezdi meg a gyakorlatot a duális képzőhelyen.”
Bábszky Gergely hozzátette: „Véleményem szerint a szakedzői végzettséggel rendelkező olimpiai, világ- és Európa-bajnok tanárainknak a Budapesti Baptista Sportiskolával együtt sikerül átadni azt a tudást, amely jó alapja lehet az edzői karrier elindításához vagy akár továbbtanuláshoz.”
A képzésekhez kötődően edzői minősítési rendszert vezetett be az MBSZ, ennek szakmai hátterét BMK biztosítja. A módszertani központ ezen felül, a kötelező licencpontok megszerzése érdekében minden évben négy edzői továbbképzési konferenciát szervez. Továbbá korosztályokra lebontott oktatási segédletek összeállításával is foglalkozik, s a birkózó módszertani könyv ugyancsak készülőben van.
„Fontos megemlítenem, hogy a magyar birkózás régi adósságát teljesítette azzal, hogy összefogta az edzőképzést. Ez csak csapatmunkával, az MBSZ és a KIMBA módszertani központjának együttes erejével valósulhatott meg. Nagyon hálás vagyok a szövetségnek és az akadémiának, hogy bizalmat szavaztak nekem, és ekkora feladattal bíztak meg. Úgy gondolom, sikerült azokat a szakembereket bevonnunk a munkafolyamatokba, akik a sportág előrehaladásában nagy támogatást nyújthatnak. Az eddig elindult programokat szeretnénk folytatni és évről évre bővíteni, valamint egyre nagyobb kapcsolatrendszert kialakítani” – zárja Bábszky Gergely.